Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Indywidualne tempo rozwoju

Rubryki z tabelek nie wyznaczają normy

Niejedna mama wpada w panikę, kiedy okazuje się, że rówieśnik jej maleństwa potrafi już przewracać się z pleców na brzuszek, sam trzyma grzechotkę, a może nawet robi „pa pa”, a jej dziecko jeszcze nie. Niesłusznie. Każdej maluszek umie coś, czego nie umieją jeszcze inni.

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie.

fot. Emilia Denel

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie.

Zaglądanie do cudzych wózków, porównywanie ile dzieci ważą, co jedzą czy mówią, to kanon tematów rozmów młodych mam. Im większe maluchy, tym więcej wychodzi różnic między nimi, bo rozwój dzieci przebiega w sposób bardzo zróżnicowany.

 

W swoim czasie

Niewykluczone, ze dziecko, które później siada wcześniej zacznie chodzić, a to które pierwsze wypowie magiczne słowo „mama”, może potem nie nadążać za rozgadanymi rówieśnikami. Istnieją tabelki, w których podaje się standardowe umiejętności maluchów w poszczególnych miesiącach życia, ale nie należy brać ich za żaden schemat i martwić się, jeżeli niemowlę umiejętności z jakiejś rubryki nie posiądzie na czas. Nabędzie ją w swoim czasie.

Dziecko można stymulować, pomagać mu w rozwoju, ale nie poganiać! Każde ma własne tempo rozwoju i z pewnością nauczy się tego wszystkiego, co jest w tabelach rozwoju dziecka, ale w swoim czasie. Notabene żadne z trójki moich dzieci nie chodziło jeszcze samodzielnie, gdy kończyło rok. A przecież wiele dziesięciomiesięcznych dzieci to potrafi. Tabelki służą do orientacji i nie ma co się ich sztywno trzymać. Poza tym w tabelkach zwykle umieszczane są nieliczne umiejętności, a nasze dziecko może potrafić już coś, czego inne nie umieją!

 

Inne mamy przesadzają w opowieściach

Niemowlęta, choćby z racji szczepień ochronnych często odwiedzają lekarza. To fachowiec, badając dziecko może stwierdzić czy jego rozwój ruchowy (bo tego zwykle dotyczą tabele z niemowlęcymi umiejętnościami) postępuje prawidłowo, czy też wymaga dodatkowego wspomagania, na przykład w postaci fizjoterapii lub rehabilitacji.

Poza tym trzeba pamiętać, że większość matek ma tendencję do wyolbrzymiania osiągnięć własnego dziecka. Ta, która usłyszy od sześciomiesięcznej córci słowo „mama” nie da sobie za nic wytłumaczyć, że to było tylko przypadkowe gaworzenie i będzie chwalić się każdej napotkanej osobie, że jej dziecko już mówi „mama”. Kiedy znalazłam się w podobnej sytuacji, oczywiście nie spierałam się, żeby mamie nie ujmować dumy – ma do niej prawo. Ale też nie miałam kompleksów, że mój, będący w tym samym wieku Olek, wydaje z siebie jedynie niezrozumiałe bełkoty i dźwięki we własnym narzeczu.

Podobna licytacja odbywa się na temat ząbków. Są pewne „standardy”, ale tak naprawdę ząbki wychodzą w swoim czasie, czasem nawet w swojej kolejności, która ze schematami może mieć niewiele wspólnego i nie oznacza żadnej patologii. Moje dzieci miały pierwsze zęby późno i pewnie dopiero bezzębny roczniak skłoniłby mnie do zasięgnięcia w tej kwestii opinii lekarza.

 

W tej konkurencji nie rywalizujemy

Indywidualne tempo rozwoju dzieci daje pole do swoistej, moim zdaniem zupełnie niepotrzebnej, rywalizacji między dziećmi, a raczej między ich mamami. A późniejsze nabywanie pewnych umiejętności wcale nie jest zapowiedzią jakiegokolwiek opóźnienia w rozwoju. Porównywanie dzieci pod każdym względem, to przypadłość mam, których dzieci w ich mniemaniu wyprzedzają inne i tych, które zauważają „opóźnienia”.

Jako dorośli potrafimy sikać tam, gdzie trzeba, mamy (przez jakiś czas) komplet zębów i nikt nie zastanawia się, kiedy się tego nauczył i kiedy zęby mu wyrosły. Tak, jak dorośli są różni pod względem wzrostu, wagi, umiejętności i wiedzy, którą posiedli, tak różnić mogą się od siebie dzieci.

Natomiast duma rodziców, kiedy dziecko nauczy się czegoś nowego, jest zawsze taka sama. Niezależnie od tego czy zrobiło to w rytmie standardowych tabel, czy swoim własnym.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • mikaa997 | 28-01-2015 15:50:19

  Nie raz słyszałam od innych osób, że synek chyba coś wolniej się rozwija, że jeszcze nie trzyma główki tak sztywno, że jeszcze się nie przewraca, że ni robi "kosi kosi łapki" i cały czas coś ;P Należy podchodzić do takich opini z dystansem my najlepiej znamy swoje dzieci i to my na co dzień je obserwujemy. Lekceważyłam wypowiedzi osób które widziały moje dziecko raz na 3 miesiące i śmiały mówić...
 • donnavito | 29-01-2015 00:58:54

  Dziecko pogodne, spokojne na pewno nie jest chore.
 • joani | 30-01-2015 18:07:36

  Tylko lekarz, który zna dziecko od małego, łacznie z jego chorobami jest w stanie stwierdzić czy prawidłowo sie rozwija.. a na pewno nie jest do tego uprawniona "druga mama". Owszem są ramy, w które sa wpisane różne umiejętności dzieci ale to nie powinno być dla nas stresujące, że dziecko ledwo zaczęło 6. miesiąc a my go sadzamy bez opamiętania, bo juz powinien siadac. Nie zapominajmy, że jest ...
 • GabaBaba26 | 31-01-2015 14:00:23

  Odnosząc się do artykułu muszę powiedzieć iż prawdą jest że każde dziecko jest inne moja córa dość późno zaczęła samodzielnie siadać ale jak perfekcyjnie opanowała tą zdolność to zaczęła próbować robić pierwsze kroczki i chodziła już samodzielnie mając 11 miesięcy natomiast córcia siostry siadała samodzielnie dość wcześnie ale wolała raczkować niż chodzić i samodzielne pierwsze kroczki zrobiła ...

Poczytaj również

Polecamy

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Jeśli nie uwolnimy dziecka od zaparć, może dojść do niedrożności kałowej przewodu pokarmowego.

Zaparcia psychogenne i nawykowe

Na psychogenne zaparcia cierpią przede wszystkim wrażliwe przedszkolaki i pierwszoklasiści. Powody mogą być różne. Czasem dominują względy estetyczne np. dziecko wstydzi się, że ktoś poczuje brzydki zapach, gdy ono jest w toalecie, a czasem lęk - dziecko...

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj