Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Pediatra

Dobry lekarz nie szczędzi czasu

Poszukiwanie pediatry dla swojego dziecka można zacząć od najbliższej przychodni. Tym bardziej, że to, jak daleko mamy do lekarza, ma znaczenie. Ja akurat w najbliższym gminnym ośrodku zdrowia trafiłam na lekarkę, która odpowiada na wszystkie telefony, wyjaśnia wszystkie wątpliwości, a nawet dzwoni po moim dłuższym niż kilka tygodni milczeniu i pyta – „jak nasz mały Aleksander?”

Trzeba wybrać takiego pediatrę, do którego będziemy mieć zaufanie.

Fot.Paweł Stępniewski

Trzeba wybrać takiego pediatrę, do którego będziemy mieć zaufanie.

Bez rejonizacji

Najlepiej wybrać lekarza, jeszcze zanim maluch przyjdzie na świat. Lekarza, którego już znamy lub poleconego przez znajomych. Teraz na szczęście już nie ma rejonizacji. Dlaczego dobrze to zrobić jeszcze przed porodem? Ponieważ przy wypisie ze szpitala zapytają nas o to, by do wskazanego ośrodka zdrowia przesłać szpitalną dokumentację maluszka i objąć go tzw. patronażem położnej środowiskowej. Położna już w pierwszych dniach odwiedzi w domu mamę i noworodka, obejrzy ich, doradzi, przedstawi program szczepień obowiązkowych.
Przy wyborze pediatry, moim zdaniem, najważniejsze są dwa czynniki – zaufanie do lekarza i jego dyspozycyjność przez całą dobę. Poważnie podchodzący do swoich obowiązków lekarz nigdy nie odmówi pomocy. Ponieważ jego pacjentem jest mały człowiek i jego niedoświadczona mama, powinien bez zniecierpliwienia odbierać telefon i – jeśli opisywane dolegliwości nie wymagają obejrzenia pacjenta – pomóc, choćby radą. W przypadku wątpliwości albo sam przyjedzie na miejsce, albo zaprosi z dzieckiem do siebie. Może także zalecić natychmiastowe przewiezienie dziecka do szpitala, jeśli sam pomóc nie jest w stanie, a opisywane objawy mogą zwiastować coś poważnego.

Może się zdarzyć, że nawet polecony lekarz nie zaspokoi oczekiwań rodziców, nie wzbudzi zaufania, nie da poczucia bezpieczeństwa. Warto wówczas zastanowić się nad jego zmianą – im szybciej, tym lepiej. Czasem nawet wybrany w ciemno pediatra, może się okazać tym właściwym.

Pierwsza wizyta

Na co zwrócić uwagę podczas pierwszej wizyty? Na początek na rzeczy banalne – czy lekarz myje ręce, zanim podejdzie do dziecka, czy używa jednorazowego sprzętu i rękawiczek. Kolejna sprawa – jak bada dziecko? Czy wystarczająco szczegółowo, oglądając całe ciało, pępek, badając ciemiączko, węzły chłonne, zaglądając do ucha, do gardła, czy tylko rzuca na dziecko okiem. Dobry lekarz nie szczędzi czasu, poświęca go tyle, ile potrzeba, by niczego nie przeoczyć bez względu na to czy badanie wiąże się z wystąpieniem niepokojących objawów, czy jest zwykłym, kontrolnym badaniem.

I jeszcze pozostaje kwestia pieniędzy. To, że zdecydujesz się płacić za wizyty w prywatnym gabinecie, nie gwarantuje, że będziesz mieć do czynienia z dobrym lekarzem. Może wcale nie trzeba szukać daleko. W tej grupie zawodowej wielu jest bowiem ludzi z prawdziwym powołaniem. Zmiany na lepsze zachodzą również w publicznej służbie zdrowia.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • wojtaszek | 08-12-2014 16:56:53

    Ja wybrałam pediatrę który przyjmuje nie daleko od mojego domu. Niestety okazało się że nie był to najlepszy wybór. Mój synek miał prawie 3.5 miesiąca i nie dźwigał główki, miał asymetrię. Zaniepokojona pytałam pediatrę o te nieprawidłowości a ona powiedziała że mój syn jest leniem i trzeba mu dać więcej czasu. Asymetrii nie stwierdziła. Dobrze że przeczytałam artykuł na e bobas o wzmożonym nap...
  • moniaijulka | 08-01-2015 02:31:27

    wojtaszek w Polsce ciężko o dobrego pediatre który się zainteresuje dzieckiem ale jestem w szoku co ta pediatra powiedziała o twoim synku. Leniem to jest ona bo nie chce jej się zainteresować małym pacjentem. Nasz pediatra nie myje rąk podchodząc do dziecka, muszę mu zwrócić uwagę na następnej wizycie. Ciemiączka też nie badał, nawet na nie nie spojrzał, byle jak osłuchuje dziecko, zbywa rod...
  • mikaa997 | 02-02-2015 19:58:46

    Ja z doświadczenia nauczyłam się upominać o przebadanie uszu. Wielu pediatrów nie zagłąda rutynowo do uszka dziecka. Ja kiedyś poszłam do pediatry z wysypką i ten podczas badania zajrzał do uszka i całe szczęście bo okazało się że Maluch ma ostre zapalenie ucha a nie było żadnych objawów.
  • karolina7 | 16-02-2015 15:25:51

    Naprawdę ciężko z dobrym, doświadczonym pediatrą.. Co lekarz to inne zdanie ma.. Najczęściej chodzimy na prywatnie do lekarza który mnie za młodu przyjmował.. Byłam u niego już 3 razy z synkiem i jak widzę jego podejście do malca to mnie zadziwia, ponieważ karze rozebrać go do pampka całe ciałko obejrzy, brzuszek zbada itd zada kilka ważnych pytań.. I to właśnie on zmienił nam mleko, bo mały ni...

Poczytaj również

Polecamy

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj