Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Joga dla dzieci

Asany w formie zabawy

Joga wskazana jest dla wszystkich dzieci a w szczególności dla dzieci nadpobudliwych, z delikatnymi zaburzeniami ruchowymi, np. przykurczami mięśni.

Joga w rodzinnym gronie to pretekst, by razem spędzać czas, bawiąc się i ucząc.

Fot. iStockphoto

Joga w rodzinnym gronie to pretekst, by razem spędzać czas, bawiąc się i ucząc.

Małe dzieci są bardzo elastyczne, ale nie mogą być zbytnio obciążane. Dlatego nie poleca się im wyczerpujących ćwiczeń wytrzymałościowych. — Dzieci mają inne potrzeby, możliwości koncentracji, inne postrzeganie świata i siebie, dlatego zajęcia jogi są prowadzone w formie zabaw, połączonych z muzyką, ulubionymi piosenkami oraz bajkami — mówi Łukasz Warcholik, certyfikowany instruktor jogi Ananda Margi, który prowadzi zajęcia w Neohumanistycznym Centrum Jogi i Medytacji w Krakowie.

 

Berek jogiczny

Instruktorzy wymyślają zabawy, w czasie których dzieci uczą się podstawowych form ruchu, czyli stania, chodzenia, biegania. — Bawimy się np. w berka jogicznego, podczas którego każdy złapany przez prowadzącego zastyga w swojej ulubionej pozycji-asanie. Choć jest to przede wszystkim zabawa, dziecko uczy się pozycji i tego, jak oddychać w trakcie ich wykonywania — mówi Katarzyna Kałamajska z warszawskiego Zacisza Jogi przy ul. Łodygowej. Zajęcia jogi dla dzieci różnią się od jogi dla dorosłych, są bardziej dynamiczne, a czas trwania w asanach jest o wiele krótszy. Zajęcia składają się z rozgrzewki, asan, zabawy i relaksujących ćwiczeń końcowych, podczas których np. dzieci leżą na podłodze i liczą oddechy. — Nie kładzie się nacisku na poprawne wykonywanie asanów, nie rozmawia się z maluchami o filozofii, skupiamy się na ćwiczeniu poprawnej postawy i odpowiedniego oddechu — podsumowuje Warcholik.

Dzieciom najbardziej podobają się pozycje, które mają nazwy zwierząt. — Cieszą się, gdy mają wykonać pozycję lwa, wojownika, wielbłąda, żaby, drzewa czy księżyca, a nie przysiady, skłony i przewroty. To pobudza dziecięcą wyobraźnię i motywuje — opowiada Joanna Kołyszko-Tomasik z Centrum Joga Żoliborz przy ul. Paska w Warszawie. W zajęciach dla trzylatków rodzice nie biorą udziału, maluchy same ćwiczą. W Centrum Joga Żoliborz joga dla dzieci prowadzona jest równolegle z jogą dla dorosłych, więc w tym czasie mama lub tata także mogą ćwiczyć.

Dzieci w wieku szkolnym są bardziej chętne do współpracy i bardziej zaangażowane w praktykę jogi. Dlatego dla nich, ćwiczenia są już trudniejsze, bardziej wyczerpujące i opierają się na nauce prawidłowych technik.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • martynka002 | 20-01-2015 22:26:31

    joga dla dzieci , czemu nie. Wyciszy , zrelaksuje , uspokoi. Przyda sie taka chwila zrelaksowania dla osob ktore sa az za bardzo aktywne , nadpobudliwe
  • dori32k | 25-03-2015 14:30:07

    w przedszkolu, do którego chodzi moja córka (Pomarańczowa Ciuchcia) był pomysł organizacji tego rodzaju zajęć niestety zbyt mała ilość rodziców wyraziła zainteresowanie. Ja bardzo żałuję, bo chętnie posłałabym córkę.

Polecamy

W PRL, pierwszego dnia przedszkolanka odrywała dzieciaka od nogi mamy i zamykała jej drzwi przed nosem.

Reżim przedszkolny pokonany

Pierwszego września 1977 roku mama doprowadziła mnie do sali maluchów (ze względu na moje 5 lat miałam wskoczyć do starszej grupy z pominięciem misiów), gdzie nauczycielki oderwały mnie od jej nogi i zamknęły mamie drzwi przed nosem.

czytaj

Choć każde plamienie i krwawienie  należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj