Joga wskazana jest dla wszystkich dzieci a w szczególności dla dzieci nadpobudliwych, z delikatnymi zaburzeniami ruchowymi, np. przykurczami mięśni.
Małe dzieci są bardzo elastyczne, ale nie mogą być zbytnio obciążane. Dlatego nie poleca się im wyczerpujących ćwiczeń wytrzymałościowych. — Dzieci mają inne potrzeby, możliwości koncentracji, inne postrzeganie świata i siebie, dlatego zajęcia jogi są prowadzone w formie zabaw, połączonych z muzyką, ulubionymi piosenkami oraz bajkami — mówi Łukasz Warcholik, certyfikowany instruktor jogi Ananda Margi, który prowadzi zajęcia w Neohumanistycznym Centrum Jogi i Medytacji w Krakowie.
Berek jogiczny
Instruktorzy wymyślają zabawy, w czasie których dzieci uczą się podstawowych form ruchu, czyli stania, chodzenia, biegania. — Bawimy się np. w berka jogicznego, podczas którego każdy złapany przez prowadzącego zastyga w swojej ulubionej pozycji-asanie. Choć jest to przede wszystkim zabawa, dziecko uczy się pozycji i tego, jak oddychać w trakcie ich wykonywania — mówi Katarzyna Kałamajska z warszawskiego Zacisza Jogi przy ul. Łodygowej. Zajęcia jogi dla dzieci różnią się od jogi dla dorosłych, są bardziej dynamiczne, a czas trwania w asanach jest o wiele krótszy. Zajęcia składają się z rozgrzewki, asan, zabawy i relaksujących ćwiczeń końcowych, podczas których np. dzieci leżą na podłodze i liczą oddechy. — Nie kładzie się nacisku na poprawne wykonywanie asanów, nie rozmawia się z maluchami o filozofii, skupiamy się na ćwiczeniu poprawnej postawy i odpowiedniego oddechu — podsumowuje Warcholik.
Dzieciom najbardziej podobają się pozycje, które mają nazwy zwierząt. — Cieszą się, gdy mają wykonać pozycję lwa, wojownika, wielbłąda, żaby, drzewa czy księżyca, a nie przysiady, skłony i przewroty. To pobudza dziecięcą wyobraźnię i motywuje — opowiada Joanna Kołyszko-Tomasik z Centrum Joga Żoliborz przy ul. Paska w Warszawie. W zajęciach dla trzylatków rodzice nie biorą udziału, maluchy same ćwiczą. W Centrum Joga Żoliborz joga dla dzieci prowadzona jest równolegle z jogą dla dorosłych, więc w tym czasie mama lub tata także mogą ćwiczyć.
Dzieci w wieku szkolnym są bardziej chętne do współpracy i bardziej zaangażowane w praktykę jogi. Dlatego dla nich, ćwiczenia są już trudniejsze, bardziej wyczerpujące i opierają się na nauce prawidłowych technik.
martynka002 | 20-01-2015 22:26:31
dori32k | 25-03-2015 14:30:07