Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Ojcowie bardziej niż matki wspierają u dzieci zachowania poznawcze

Dziecko na wyciągnięcie ramion, ale nie bliżej

Ojcowie dają maluchom więcej swobody niż matki. Dzięki temu, dzieci odważniej i aktywniej poznają swoje otoczenie, co przyspiesza ich rozwój – uważają kanadyjscy naukowcy.

Idealna odległość od dziecka, to ta na wyciągnięcie ramienia. Taki dystans zwykle utrzymują ojcowie.

Fot. iStockphoto

Idealna odległość od dziecka, to ta na wyciągnięcie ramienia. Taki dystans zwykle utrzymują ojcowie.

Wyniki badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Montrealu opublikowano w najnowszym numerze magazynu „Early Child Development and Care”. Dr Daniel Paquette z Wydziału Pscyhologii na Uniwersytecie w Montrealu uważa, że odkryta właśnie tzw. teoria aktywacji jest równie istotna, co preferowana przez psychologów dziecięcych w ubiegłym wieku „teoria przywiązania”, według której małe dzieci tworzą niezwykle silną więź ze swoim pierwszym opiekunem. Taki związek jest im niezbędny, by spełnić swoje potrzeby emocjonalne i zapewnić sobie przetrwanie.
– W teorii przywiązania dziecko oczekuje od opiekuna pocieszenia, gdy czuje się niepewnie. Ta hipoteza nie uwzględnia jednak ważności zachowań poznawczych u dzieci – uważa dr Paquette, współautor kanadyjskich badań, które prowadził wraz ze swoim uniwersyteckim kolegą, dr. Markiem Bigrasem.

Gdy zaczynają się schody

Naukowcy przebadali maluchy w wieku od 12. do 18. miesiąca życia. Obserwowali dzieci (w towarzystwie rodziców) w różnych warunkach potencjalnego zagrożenia. Na przykład do pomieszczenia, w którym znajdowały się niemowlęta, wchodziła obca osoba albo ulubione zabawki malców kładziono w pobliżu schodów czy innym razem zabraniano rodzicom towarzyszyć dzieciom we wspinaczce na schody.
– Odkryliśmy, że ojcowie mają większe skłonności niż matki do wspierania u dzieci zachowań poznawczych – mówi dr Paquette. – Są mniej opiekuńczy. A im mniej opiekunowie starają się chronić dziecko, tym więcej wyzwalają u niego chęci poznawania otoczenia.

W grupie dzieci stymulowanych na aktywne poznawanie środowiska i intuicyjnie przestrzegających podstawowe zasady bezpieczeństwa, 71 proc. stanowili chłopcy, a 29 proc. dziewczynki. Natomiast w grupie stymulowanej na unikanie ryzyka, 70 proc. to były dziewczynki, 30 proc. chłopcy.

Badacze oceniali też zachowanie rodziców – np. mierzyli odległość, jaką dorośli utrzymywali wobec dziecka, gdy wspinało się na schody. – Dziecko, żeby nie stracić poczucia pewności, musi czuć obecność rodziców. Nie mogą być za daleko, ale też nie mogą znajdować się zbyt blisko – tłumaczy Daniel Paquette. – Idealna odległość, to ta na wyciągnięcie ramienia. Taki dystans zwykle utrzymują ojcowie, ale to najczęściej już za duża odległość dla matek.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Odpowiedni zestaw ćwiczeń, przywróci dziecku właściwe napięcie mięśni.

Obniżone napięcie mięśniowe

Przez pierwsze miesiące życia dziecko jest często i regularnie oglądane przez pediatrę, choćby podczas wizyt w przychodni towarzyszących obowiązkowym szczepieniom. Jeśli któregoś dnia lekarz powie ci, że dziecko ma obniżone napięcie mięśniowe i konieczna...

czytaj

Możesz wykupić wspólny zabieg ze swoim maluszkiem, na przykład kąpiel w ziołach.

Gdzie do SPA z dzieckiem

Sporo ośrodków spa dba o atrakcyjne zagospodarowanie dzieciom czasu, podczas gdy ich mamy są u kosmetyczki lub masażysty. Proponują zabawy i ćwiczenia ruchowe, basen tylko dla dzieci i odpowiednie do wieku menu.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj