Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Obowiązki dziecka

Szacunku do pracy uczy sie od małego

O tym jak uczyć dzieci obowiązku i od kiedy, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Dzieci na ogół chętnie nakrywają do stołu, mogą też po jedzeniu ze stołu sprzątnąć.

Fot. BE&W

Dzieci na ogół chętnie nakrywają do stołu, mogą też po jedzeniu ze stołu sprzątnąć.

Agnieszka Usiarczyk: Każdy rodzic chciałby, by jego dziecko było odpowiedzialne, samodzielne i dobrze przygotowane do dorosłego życia. Kiedy zacząć obarczać dziecko obowiązkami?

Dr Radosław Kaczan, psycholog rozwojowy: Każde dziecko powinno mieć wyznaczone obowiązki, które będzie wykonywać. Powinny być dostosowane do możliwości i wieku dziecka, by bez trudu, mogło sobie z nimi poradzić. Jeśli malec ma za zadanie wyciągać pranie z pralki, to niech robi to wtedy gdy pierzemy np. skarpetki a nie koce czy duże ręczniki. Obowiązki domowe uczą odpowiedzialności, samodzielności i przygotowują do dorosłego życia. Dziecko, które wspólnie z mamą sprząta, gotuje uczy się wykonywać podstawowe prace domowe, uczy się szacunku do pracy. Pierwsze zadania można przydzielić już dwulatkowi. Może on np. posprzątać zabawki, wkładać rano piżamę do szuflady lub skarpetki do pralki. Najpierw jednak trzeba mu to pokazać i przez jakiś czas wspólnie to robić, by malec się nauczył. Jednak najważniejsze, to wytłumaczyć dziecku, dlaczego coś robimy. Nie wystarczy powiedzieć "sprzątamy żeby było czysto", bo to dla dziecka żaden komunikat. Lepiej powiedzieć: że odkładamy zabawki na półki, by można było swobodnie chodzić po pokoju, by się nie niszczyły, gdy są poukładane, łatwiej będzie je potem znaleźć itp.

 

Co powinna robić w domu starsza pociecha?


Cztero-, pięciolatek już powinien wiedzieć, co należy do jego zadań domowych i regularnie je wykonywać. Może np. samodzielnie wyciągać rzeczy z pralki, karmić zwierzątka, podlewać kwiatki, nakrywać do stołu, odkurzać, chować ubrania do szafek, pomagać w kuchni, rozpakowywać niektóre zakupy (lekkie i nietłukące przedmioty). Rodzic powinien z boku nadzorować, co pociecha robi, nie zwracając nadmiernie uwagi i nie pouczając. Ważne, by dać dziecku odrobinę swobody. Ono nie musi wykonywać zadań, tak jak mu każemy. Dajmy mu czasem wybór, pozwólmy żeby samo zdecydowało np. jaki kolor bluzki założy albo gdzie odłoży zabawki. To dla dziecka bardzo ważne, dajemy mu wtedy odczuć, że to co robi jest istotne, ważne. Dziecko musi też mieć możliwość skonfrontowania się z porażką więc jeśli coś mu nie wyjdzie, źle zrobi, należy wyjaśnić, że nie wszystko zawsze się udaje, że warto próbować i nie poddawać się. Rodzice powinni wiedzieć, że małe dziecko nie będzie pamiętać o swoich obowiązkach i naszą rolą jest przypominanie mu każdego dnia o jego zadaniach. Przedszkolaki bardzo chętnie angażują się w prace domowe. Warto to wykorzystać, zachęcając do pomocy.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: wojtaszek.

Komentarze

 • joanka106259 | 18-02-2015 11:41:46

  U nas Marcel bardziej woli pomagać tacie, podać śrubokręt, coś przykręcić, przynieść. Gorzej jest już ze sprzataniem, chociaż nie mamy w domu podziału prac na "męskie", "żeńskie", bo i mąż czasem odkurza i gotuje, to Marcel nie pali się do takich zajęc. Gdy był młodszy częsciej chciał pomagać. Teraz generalnie posprząta po sobie zabawki, odniesie kredki. Widząc, że nie pali się do prac domowych...
 • mikaa997 | 07-03-2015 18:21:08

  Dziecko od małego powinno mieć swoje obowiązki, oczywiście można zacząć od układania zabawek po zakończonej zabawie, wyniesienie talerzyka po obiedzie itp. Przede wszystkim nie wyręczajmy dziecka bo to ogranicza też jego samodzielność. Dziecko które ma obowiązki będzie sobie lepiej radziło z obowiązkami w życiu dorosłym.
 • wojtaszek | 28-03-2015 20:39:34

  Ja dziś w domu robiłam generalne porządki przed świętami i mój maleńki synek siedział na kolanach babci i obserwował co ja robię, nie mógł spuścić ze mnie wzroku szczególnie gdy wycierałam kurze. Pomyślałam że zawsze robiłam to gdy on spał a dziś najwyraźniej spodobało mu się to zajęcie i mam nadzieję że już niedługo będzie mi w tym pomagał. Co do nauki dziecka to faktycznie jest tak że trzeba ...
 • Doris85 | 06-04-2015 12:34:06

  Dziecko powinno mieć swoje obowiązki - ucząc je od małego pewnych zasad wyrabiamy w nim dobre nawyki na przyszłość. Już małe dzieci możemy włączać w pomoc przy obowiązkach domowych - poukładanie klocków, wspólne przygotowywanie ciasteczek, gdzie da się dziecku możliwość samodzielnego wykrawania kształtów, wyrzucenie butelki do kosza - trzeba zacząć od drobnych rzeczy i za każdym razem chwalić d...

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Jacuzzi jest niebezpieczne dla dzieci  to wspaniała wylęgarnia bakterii.

Sauna, jacuzzi i wody termalne nie dla malucha

Układ odpornościowy małego dziecka nie poradzi sobie z bakteriami, które mogą rozwijać się w basenach termalnych i jacuzzi.

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj