Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Meningokoki. Co to jest sepsa meningokokowa?

Groźne dwoinki zapalenia opon mózgowo–rdzeniowoych

Meningokoki atakują rzadko, ale choroby przez nie wywołane mają gwałtowny przebieg. I dla małych dzieci są niebezpieczne.

Meningokoki mogą wywołać m.in.zapalenie gardła czy ucha środkowego. Na ilustracji obraz bakterii pod mikroskopem.

Fot. BE&W

Meningokoki mogą wywołać m.in.zapalenie gardła czy ucha środkowego. Na ilustracji obraz bakterii pod mikroskopem.

Meningokoki przenoszą się drogą kropelkową, więc o zakażenie nimi jest niezwykle łatwo. Oczywiście duże skupiska (żłobki, przedszkola, szkoła) ułatwiają ich przekazywanie.

Meningokoki osiadają w nosie i w gardle, ale można być tylko ich nosicielem i nie zachorować.
Mogą wywołać m.in. zapalenie gardła, ucha środkowego, spojówek. Mogą zaatakować płuca, drogi moczowe, stawy. Najbardziej niebezpieczne jest zakażenie nimi krwi, czyli sepsa.

Nie należy ich lekceważyć, bo mimo że atakują bardzo rzadko, to jeśli dojdzie do meningokokowej sepsy lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, tragiczny finał zdarza się częściej niż przy innych chorobach.

Szczepionka

Statystyki mówią, że blisko połowa tych najcięższych zakażeń meningokokami kończy się śmiercią. Dlatego lekarze przestrzegają, żeby nie lekceważyć objawów pozornie błahych, np. gorączki, napiętego tętniącego ciemiączka czy nietypowej wysypki.
Skuteczną ochroną jest szczepionka. Znajdziesz ją na liście szczepień zalecanych i kosztuje ok. 170 zł.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • jmijeczka | 12-05-2009 14:34:34

    Nie, nie boje sie.
  • aniolka | 09-01-2010 20:22:01

    Oczywiście,ze sepsa wywołana przez meningokoki ma przeważnie tragiczne skutki ale dostępne szczepioenki chronią przed szczepami Ai C . Podczas gdy 90% wszystkich zachorowań w Europie powodują meningokoki należące do grup B i C. Jednakże meningokoki grupy C częściej wywołują epidemie i są odpowiedzialne za groźniejsze przypadki choroby. Tak wiec szczepić czy nie-decyzja należy zawsze do rod...
  • montenia | 24-01-2010 00:23:27

    Ja zaszczepilam moja corcie na menignokoki i pneumokoki. Moja kuzynka w wieku 11 miesiecy zmarla na sepse. O 20 trafila do szpitala z goraczka a o 6 rano juz nie zyla Jesli mozna zminimalizowac zachorowanie, to warto to zrobic. Aniu, buziam
  • wojtaszek | 18-12-2014 17:00:03

    My dzisiaj mieliśmy 3 szczepienie 6w1 i pneumokoki więc następne dopiero za siedem miesięcy i na pewno zaszczepię synka na meningokoki. Nigdy w życiu nie podarowałabym sobie gdyby ......

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: żłobek, szczepionka, sepsa, przedszkole, meningokoki

Polecamy

Lekarz kontroluje ciemiączko podczas każdego badania poprzedzającego szczepienie dziecka.

Ciemiączko. Wypukłe, małe, duże, pulsujące

Tę miękką powierzchnię pomiędzy kośćmi czaszki można wyczuć, dotykając delikatnie palcem. Co w ciemiączku może być powodem do niepokoju? Po pierwsze tempo jego zarastania, po drugie - zapadanie się ciemiączka.

czytaj

Najważniejsza dla każdego dziecka jest jego własna dynamika zmian wagi i wzrostu. Należy obserwować rozwój dziecka zawsze na tej samej siatce centylowej.

Siatki centylowe

Co to są siatki centylowe? Podczas każdej wizyty u lekarza przy okazji szczepień, które robi się średnio co sześć tygodni przez pierwsze pół roku (oczywiście, jeśli dziecko jest zdrowe), pediatra sprawdza kombinację wagi i wzrostu na tak zwanej siatce...

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj