Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Smoczek

Zgryz z gryzaczkiem

Moja pierwsza córka dostała smoczek w szpitalu od pielęgniarek, podczas pierwszej doby życia, którą spędziła z dala ode mnie pod kroplówką. Smoczek nie ułatwił mi karmienia piersią, bo zaspokajał naturalną potrzebę ssania.

Zbyt długa przyjaźń ze smoczkiem, może zniekształcić zgryz.

Fot. iStockphoto

Zbyt długa przyjaźń ze smoczkiem, może zniekształcić zgryz.

Ułatwienie miały pielęgniarki, bo dziecko ze smoczkiem nie płakało. I tak się zaczęła trwająca blisko dwa i pół roku miłość mojej córki do smoczka.

Tylko smoczek mógł mnie zastąpić

Jako noworodek i niemowlę, Tosia mogła godzinami na przemian podjadać i drzemać przy piersi. Tylko smoczek mógł mnie zastąpić, więc z niego korzystałam, żeby móc cokolwiek zrobić w domu. Smoczek pomagał też zasypiać, uspokajać i pocieszać. Aż pewnego dnia, na wakacjach na wsi u babci i dziadka, powiedziałam córeczce, że myszki zjadły smoczek. Przez trzy dni, często szukałyśmy go po całym domu i okolicy, ale przepadł jak kamień w wodę. Po powrocie do domu została już tylko historia o niedobrych myszkach, a na pocieszenie mama wystarczała całkowicie.
Młodszej córki nie udało mi się nigdy zachęcić do wymiany piersi na smoczek. Prób i rodzajów smoczków było wiele i to przez kilka miesięcy. Byłam pewna, że w końcu Hela zassie. Ale nie. Kiedy miała pół roku, poddałam się. Smoczek miał sens, kiedy była maleństwem, a nie w okresie, gdy warto już odzwyczajać dziecko od smoczka.

Na smoczkowym odwyku

Odzwyczajając dziecko od smoczka, nie tylko trzeba go chować, żeby nie przypominał o swoim istnieniu, ale i skupiać uwagę malucha na czymś atrakcyjnym. Czasem wystarczy coś powiedzieć, co dziecko rozbawi, przywołać ulubioną zabawę.
Nie zabieraj maluchowi smoczka w sytuacji stresowej (w żłobku, szpitalu, przy nagłej zmianie miejsca pobytu). Nie odzwyczajaj dziecka jednocześnie od kilku rzeczy, np. od butelki ze smoczkiem i smoczka (najpierw pozbądź się butelki).
Pediatrzy i stomatolodzy są zgodni, że smoczek zaspokaja odruch ssania, ale zbyt długie ssanie smoczka (kilka lat) może wykrzywić zgryz. Z kolei psychologowie narzekają, że dziecko, które ma cały czas smoczek w buzi może później i mniej chętnie mówić.
Każdy rodzic chciałby uniknąć takich kłopotów. Tak więc trzeba wybrać odpowiedni moment, żeby odzwyczaić dziecko od smoczka. Najlepiej zrobić to, gdy ma ok. 6 miesięcy albo 1,5 – 2 lata (chce pokazać, że jest już duże).

Zdaniem eksperta

 • Avatar

  Dr psychologii Milena Gracka-Tomaszewska

  Psychoterapeuta i psycholog dzieci i dorosłych. Adiunkt Wydziału Psychologii Klinicznej Dziecka i Rodziny UW.  

  Kiedy dziecko powinno pożegnać się ze smoczkiem i jak mu go zabrać?

  - Datę trudno podać. Trzeba obserwować dziecko, kiedy smoczek jest dla niego niezbędny, a kiedy nie i czy można go zastąpić. Jeśli już się to wie, można szukać innych sposobów na zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa, które daje mu smoczek. Jeśli widzimy, że maluch sięga po smoczek, gdy się boi, to możemy mu w takich chwilach zaproponować siebie, obecność przy nim, jako gwarancję bezpieczeństwa. Jeśli dziecko potrzebuje go do zasypiania, to też my możemy mu go zastąpić i być z dzieckiem aż zaśnie - głaszczemy je, opowiadamy, śpiewamy, czytamy. Jeśli smoczek to utrwalony nawyk ssania, to możemy organizować dziecku czas tak, żeby zapominało o smoczku, a kiedy maluch ma ponad dwa lata, można mu już tłumaczyć, że on jest duży, a smoczki potrzebują tylko małe dzidzie.
   

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • donnavito | 10-01-2015 23:17:41

  Dzieci często odrzucaja smoczek, gdy chcą się poczuć bardziej "dorosłe", np.przy starszym rodzeństwie, kuzynach, którzy są już "duzi" i smoka nie potrzebują, warto zapewnić dziecku kontakt z innymi dziećmi starszymi.
 • kasztanka2 | 12-01-2015 11:26:16

  U nas było tak- synek smoczka w ogóle nie chciał, wolał pierś, a gdy z piersi zrezygnował to już był za duży na smoka, wiec się bez niego obyło. a córeczka od razu gdy przeszła na butelkę dopominała się sama o smoczek - tak silną potrzebę ssania miała. Dziś ma ponad rok i smoka od samego początku używamy do usypiania i na wyjazdy, żeby się czasem w samochodzie nie wydarła, bo wiadomo jak taki ...
 • donnavito | 13-01-2015 12:11:04

  Ja uzywam smoczka anatomicznego i myślę,ze nie zepsuje on zgryzu dziecka, bo zabieram go zaraz jak maly uśnie.
 • mysia83 | 03-02-2015 08:39:52

  Ja nie mam nic przeciwko smoczkom o ile dziecko nie nosi go cały dzień w buźce...Smoczek naprawdę sie przydaje do uspokojenia dziecka, albo do spania. Sama dawałam go dzieciom dla uspokojenia. Najważniejsze to używać go z umiarem,a tutaj akurat ten umiar muszą kontrolować rodzice ...bo zdarzają sie sytuacje, gdy dziecko zawoła o smoczek i rodzic daje dla świętego spokoju, bo dziecko po prostu ...

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zgryz, smoczek, samodzielność, odruch ssania

Polecamy

Dłuższa niż 4 godziny przerwa w karmieniu piersią może spowodować powrót pracy jajników i odblokowanie systemu hormonalnego.

Krwawienie w połogu

We wczesnym połogu, czyli w pierwszych dniach po porodzie, kobieta krwawi, ponieważ macica się obkurcza i oczyszcza. – Krwawienie tuż po porodzie nazywamy „odchodami”. Z początku są one krwiste, później brunatne, żółtawe, a na końcu szkliste, śluzowe....

czytaj

Jeżeli dziecko nie ma jeszcze 150 cm wzrostu, według przepisów powinno siedzieć w foteliku lub na podstawce.

Jak przewozić starsze dziecko samochodem?

Tylko połowa dzieci w wieku powyżej czterech lat jest należycie przewożona w samochodach. Tymczasem do 12. roku życia o bezpieczeństwo dziecka należy dbać w szczególny sposób.

czytaj

W pierwszym trymestrze ciąży aż 90 procent kobiet odczuwa bóle brzucha.

Różne bóle brzucha w ciąży

Nie każdy ból brzucha w ciąży musi świadczyć, że dzieje się coś złego. Ale żadnego nie wolno lekceważyć. Każdy rodzaj bólu powinien być skonsultowany z lekarzem, bo nigdy nie wiadomo, co jest jego przyczyną.

czytaj

Najmilsza rzecz w czasie tych wakacji to:Zobacz wyniki ankiety, skomentuj