Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Smoczek

Zgryz z gryzaczkiem

Moja pierwsza córka dostała smoczek w szpitalu od pielęgniarek, podczas pierwszej doby życia, którą spędziła z dala ode mnie pod kroplówką. Smoczek nie ułatwił mi karmienia piersią, bo zaspokajał naturalną potrzebę ssania.

Zbyt długa przyjaźń ze smoczkiem, może zniekształcić zgryz.

Fot. iStockphoto

Zbyt długa przyjaźń ze smoczkiem, może zniekształcić zgryz.

Ułatwienie miały pielęgniarki, bo dziecko ze smoczkiem nie płakało. I tak się zaczęła trwająca blisko dwa i pół roku miłość mojej córki do smoczka.

Tylko smoczek mógł mnie zastąpić

Jako noworodek i niemowlę, Tosia mogła godzinami na przemian podjadać i drzemać przy piersi. Tylko smoczek mógł mnie zastąpić, więc z niego korzystałam, żeby móc cokolwiek zrobić w domu. Smoczek pomagał też zasypiać, uspokajać i pocieszać. Aż pewnego dnia, na wakacjach na wsi u babci i dziadka, powiedziałam córeczce, że myszki zjadły smoczek. Przez trzy dni, często szukałyśmy go po całym domu i okolicy, ale przepadł jak kamień w wodę. Po powrocie do domu została już tylko historia o niedobrych myszkach, a na pocieszenie mama wystarczała całkowicie.
Młodszej córki nie udało mi się nigdy zachęcić do wymiany piersi na smoczek. Prób i rodzajów smoczków było wiele i to przez kilka miesięcy. Byłam pewna, że w końcu Hela zassie. Ale nie. Kiedy miała pół roku, poddałam się. Smoczek miał sens, kiedy była maleństwem, a nie w okresie, gdy warto już odzwyczajać dziecko od smoczka.

Na smoczkowym odwyku

Odzwyczajając dziecko od smoczka, nie tylko trzeba go chować, żeby nie przypominał o swoim istnieniu, ale i skupiać uwagę malucha na czymś atrakcyjnym. Czasem wystarczy coś powiedzieć, co dziecko rozbawi, przywołać ulubioną zabawę.
Nie zabieraj maluchowi smoczka w sytuacji stresowej (w żłobku, szpitalu, przy nagłej zmianie miejsca pobytu). Nie odzwyczajaj dziecka jednocześnie od kilku rzeczy, np. od butelki ze smoczkiem i smoczka (najpierw pozbądź się butelki).
Pediatrzy i stomatolodzy są zgodni, że smoczek zaspokaja odruch ssania, ale zbyt długie ssanie smoczka (kilka lat) może wykrzywić zgryz. Z kolei psychologowie narzekają, że dziecko, które ma cały czas smoczek w buzi może później i mniej chętnie mówić.
Każdy rodzic chciałby uniknąć takich kłopotów. Tak więc trzeba wybrać odpowiedni moment, żeby odzwyczaić dziecko od smoczka. Najlepiej zrobić to, gdy ma ok. 6 miesięcy albo 1,5 – 2 lata (chce pokazać, że jest już duże).

Zdaniem eksperta

  • Avatar

    Dr psychologii Milena Gracka-Tomaszewska

    Psychoterapeuta i psycholog dzieci i dorosłych. Adiunkt Wydziału Psychologii Klinicznej Dziecka i Rodziny UW.  

    Kiedy dziecko powinno pożegnać się ze smoczkiem i jak mu go zabrać?

    - Datę trudno podać. Trzeba obserwować dziecko, kiedy smoczek jest dla niego niezbędny, a kiedy nie i czy można go zastąpić. Jeśli już się to wie, można szukać innych sposobów na zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa, które daje mu smoczek. Jeśli widzimy, że maluch sięga po smoczek, gdy się boi, to możemy mu w takich chwilach zaproponować siebie, obecność przy nim, jako gwarancję bezpieczeństwa. Jeśli dziecko potrzebuje go do zasypiania, to też my możemy mu go zastąpić i być z dzieckiem aż zaśnie - głaszczemy je, opowiadamy, śpiewamy, czytamy. Jeśli smoczek to utrwalony nawyk ssania, to możemy organizować dziecku czas tak, żeby zapominało o smoczku, a kiedy maluch ma ponad dwa lata, można mu już tłumaczyć, że on jest duży, a smoczki potrzebują tylko małe dzidzie.
     

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zgryz, smoczek, samodzielność, odruch ssania

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Sześcioletnie dziecko za każdym razem trzeba poprawiać, gdy źle wypowie jakieś słowo.

Seplenienie u sześciolatka

Seplenienie to wada wymowy, która już bardzo kłopotliwa robi się u sześciolatków, kiedy uczą się czytać i pisać. Przez tę wadę mogą mieć problem z nauką.

czytaj

Dr n. med. Paweł Grzesiowski

Czy niemowlę karmione piersią może zarazić się wirusem grypy?

Jakie jest niebezpieczeństwo zarażenia sie świńską grypą u niemowląt poniżej 6. miesiąca, karmionych piersią? Czy zaleca się dla nich szczepienie na normalną grypę i na świńską również? Jak wygląda sprawa u małych dzieci poniżej 5 lat? - pyta mama 2,5...

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj