Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Otyłość brzuszna mężczyzn

Brzuszek – cichy zabójca

Do pana zależy wybór. Albo będzie pan żył dłużej, ale musi się to wiązać się z pewnymi wyrzeczeniami (dieta, regularna aktywność fizyczna), albo będzie tak jak dotychczas (ciągły wzrost masy ciała, brak ruchu), a to może doprowadzić do inwalidztwa na skutek udaru mózgu lub zawału mięśnia sercowego, albo nawet skończyć się śmiercią! – uzmysławia swym otyłym pacjentom dr n. med. Barbara Katra. Niestety, jak mówi, mężczyzna zwykle decyduje się na jakąś zmianę w stylu życia dopiero, kiedy dopadną go powikłania otyłości: niedokrwienie serca, mózgu albo cukrzyca.


Otyłość nie jest tylko problemem estetycznym. To choroba i przyczyna wielu innych poważnych chorób.

Fot. iStockphoto

Otyłość nie jest tylko problemem estetycznym. To choroba i przyczyna wielu innych poważnych chorób.

Tkanka tłuszczowa u mężczyzn zwykle gromadzi się w obrębie jamy brzusznej, stąd nazwa męskiej otyłości - typu „jabłko”, w przeciwieństwie do kobiet, gdzie występuje otyłość udowo - pośladkowa, typu „gruszka”. Ta brzuszna otyłość inaczej nazywana też wisceralną (trzewną) łączy się zwykle z poważnymi zaburzeniami metabolicznymi: nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, podwyższonymi poziomami cholesterolu i trójglicerydów.

Pojawienie się otyłości brzusznej u mężczyzn częściowo wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi, częściowo z trybem życia – mówi  Barbara Katra dr n. med. specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog CM Kliniki Chorób Metabolicznych Szpitala Uniwersyteckiego UJ. – Wpływ na nagromadzenie tłuszczu trzewnego ma stopniowy spadek testosteronu związany z wiekiem. Andropauza, czyli przekwitanie męskie ,zaczyna się około czterdziestego roku życia, jednakże trudno jest ustalić początek tego procesu, w przeciwieństwie do przekwitania kobiet, u których ostatnia miesiączka oznacza menopauzę.

Znaczne obniżenie testosteronu upośledzające sprawność fizyczną i psychiczną dotyczy 6-12 procent populacji mężczyzn po 50. roku życia. Niedobór testosteronu, to nie tylko zmniejszenie aktywności seksualnej i pożądania, ale także zmniejszenie masy i siły mięśniowej, zwiększenie masy tkanki tłuszczowej i masy ciała, obniżenie nastroju, energii i motywacji, stany rozdrażnienia, pogorszenie pamięci i koncentracji i zaburzenia snu.

 

Mięsień piwny

Otyłość brzuszna mężczyzn spowodowana jest w dużej mierze przez styl życia i złe nawyki żywieniowe - podkreśla dr Barbara Katra. Wpływa na nią m.in. częstsze picie alkoholu, zwłaszcza piwa, stąd nazywa się nawet duży męski brzuch mięśniem piwnym. Dorobieniu
się brzucha przez panów sprzyja siedzący tryb życia i rytm dnia narzucony przez pracę: rano zapominają o śniadaniu i dopiero po powrocie do domu zasiadają do sutego posiłku. I to objadanie się wieczorem prowadzi do nadmiernej masy ciała, powoduje otyłość trzewną. – Golonko, piwo i słodycze – to ulubione, męskie jedzenie. Mężczyzn gubią nie tylko zbyt obfite posiłki, ale i słabość do słodyczy.
Choć zdarza się i tak, że niektórzy mogą zjadać tłuste i słodkie dania i nie utyją, ale takie przypadki są niestety rzadkie. – To wynika z uwarunkowań genetycznych - mówi dr n. med. Barbara Katra, która podkreśla, że uwarunkowania genetyczne decydują o tendencji do tycia również u kobiet. – Jeśli rodzice, czy dziadkowie mieli problemy z nadwagą, to ten problem może pojawić się u ich potomków.

Rozleniwienie mężczyzn, objawiające się brakiem aktywności ruchowej zwłaszcza w średnim wieku jest efektem spadku libido, wynikającym ze stopniowego obniżania się poziomu testosteronu w organizmie. Tłuszcz wisceralny, czyli trzewny u mężczyzn nie gromadzi się w jednym narządzie w obrębie jamy brzusznej, ale w różnych miejscach np. wokół jelita, dochodzi też do stłuszczenia wątroby. - Tłuszcz trzewny powoduje niepożądane zaburzenia metaboliczne, dochodzi do wzrostu oporności na insulinę, czego efektem może być stan
przedcukrzycowy, a później rozwój cukrzycy typu 2 (zwanej potocznie starczą bądź nabytą). Powoduje on również zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi, następuje wzrost cholesterolu całkowitego i tzw. cholesterolu złego LDL oraz trójglicerydów (rodzaj lipidów).
Z kolei zaburzenia lipidowe są powodem rozwoju miażdżycy – dr Barbara Katra wylicza niekorzystne zaburzenia u panów z brzuszkiem.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: nadwaga, dieta, choroby, brzuszki męskie

Polecamy

Podczas zatrzymywania laktacji, dziecko przystawiamy na krócej do piersi, tak, by pierś nie do końca była opróżniana.

Zatrzymanie laktacji. Farmakologiczne i naturalne

Powrót do pracy, kłopoty ze zdrowiem, bariery psychologiczne czy inne powody mogą zmusić kobietę do podjęcia się zatrzymania laktacji wcześniej niżby chciała. Jak to zrobić, aby organizm kobiety i jej dziecko dobrze to znieśli? O czym może świadczyć mleko...

czytaj

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Lekarz kontroluje ciemiączko podczas każdego badania poprzedzającego szczepienie dziecka.

Ciemiączko. Wypukłe, małe, duże, pulsujące

Tę miękką powierzchnię pomiędzy kośćmi czaszki można wyczuć, dotykając delikatnie palcem. Co w ciemiączku może być powodem do niepokoju? Po pierwsze tempo jego zarastania, po drugie - zapadanie się ciemiączka.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj