Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Palenie naprawdę szkodzi dziecku

Rzuć teraz!

Jeśli palisz – ryzyko, że poronisz jest trzy razy większe, niż u matki wolnej od nałogu. Twoje dziecko jest niedotlenione, nie rozwija się prawidłowo, zbyt wolno rośnie.

Jeśli palisz podczas ciąży, narażasz nie tylko zdrowie, ale życie dziecka.

Fot. iStockphoto

Jeśli palisz podczas ciąży, narażasz nie tylko zdrowie, ale życie dziecka.

Tutaj nie ma wątpliwości: palenie papierosów w ciąży jest wyjątkowo niebezpieczne dla dziecka i jego matki. Centrum Onkologii w Warszawie od lat rozsyła broszury, w których informuje o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą papierosy.

Rzut oka na statystyki: jeśli palisz, w krwi dziecka, które nosisz znajduje się prawie 4 tysiące substancji chemicznych, z których czterdzieści jest rakotwórczych. Dziecko urodzi się mniejsze i nieodporne na infekcje. Udowodniono, że w okresie noworodkowym obciążone jest ryzykiem wczesnej śmierci, a także zespołu wczesnej śmierci łóżeczkowej 

Jeśli dym papierosowy wdycha niemowlak – dwa razy częściej zapada na poważne choroby układu oddechowego ( zapalenia płuc, oskrzeli, górnych dróg oddechowych), astmę, przewlekłe zapalenia ucha środkowego. Kilka lat temu udowodniono, że również bierne palenie niemowlaka jest szkodliwe:  grozi białaczką.

 

Byle przed 7. miesiącem ciąży

Onkolodzy powtarzają bezwzględną prawdę o szkodliwości palenia, ale przekonują też, że powyższe ryzyko może być znacznie mniejsze, jeśli matka przestanie palić w którymkolwiek momencie, byle przed rozpoczęciem 7. miesiąca ciąży.

Jeśli dokona tego w pierwszym trymestrze – ryzyko niskiej wagi urodzeniowej, wcześniactwa, krwawień, będzie podobne jak u kobiet nigdy nie palących. Nawet jeśli stanie się to w 30. tygodniu – jest szansa na wyrównanie stanu zdrowia dziecka. Kluczowe dla rozwoju noworodka są bowiem dwa ostatnie miesiące ciąży.

Na twoją wyobraźnię powinno zadziałać coś jeszcze: ze wszelkich badań wynika, że twoje dziecko, dziecko palaczki, najprawdopodobniej samo zacznie palić jako nastolatek i dorosły. Nałóg zostanie przekazany dalej.

 

Nie bądź ofiarą

Jeśli po przeczytaniu powyższego masz jeszcze ochotę na papierosa – być może jesteś ofiarą wygodnego, lecz pokutującego, stereotypu, że stres związany z porzucaniem nałogu, albo głód nikotynowy, który będzie cię nękać zaszkodzi małemu człowiekowi. Jeśli tę informację podał ci lekarz – nie możesz mu więcej ufać.

Jak rzucać palenie w ciąży? Z pewnością nie raz rzucałaś palenie. Ale niech dobro dziecka będzie dla ciebie dodatkowym bodźcem, by spróbować jeszcze raz. I jeszcze raz, dopóki się uda.

Wyznacz sobie ostateczny termin w ciągu najbliższych dwóch tygodni. W swoim przedsięwzięciu znajdź wsparcie. Poradź się dobrego lekarza, znajdź w swojej miejscowości program odzwyczajania od palenia, skorzystaj z którejś terapii odwykowej ( plaster lub guma do żucia). O każdym rozpoczętym dniu bez papierosów myśl jako o Dniu Zero. Nie planuj niepalenia dalej niż do wieczora. Trzymaj się tego następnego ranka.

Nie zniechęcaj się. Pomyśl o latach życia, jakie w ten sposób możesz zyskać i o życiu twojego dziecka.

Ewa Winnicka „Polityka”

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: halina2159.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Sześcioletnie dziecko za każdym razem trzeba poprawiać, gdy źle wypowie jakieś słowo.

Seplenienie u sześciolatka

Seplenienie to wada wymowy, która już bardzo kłopotliwa robi się u sześciolatków, kiedy uczą się czytać i pisać. Przez tę wadę mogą mieć problem z nauką.

czytaj

Dr n. med. Paweł Grzesiowski

Czy niemowlę karmione piersią może zarazić się wirusem grypy?

Jakie jest niebezpieczeństwo zarażenia sie świńską grypą u niemowląt poniżej 6. miesiąca, karmionych piersią? Czy zaleca się dla nich szczepienie na normalną grypę i na świńską również? Jak wygląda sprawa u małych dzieci poniżej 5 lat? - pyta mama 2,5...

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj