Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Palenie naprawdę szkodzi dziecku

Rzuć teraz!

Jeśli palisz – ryzyko, że poronisz jest trzy razy większe, niż u matki wolnej od nałogu. Twoje dziecko jest niedotlenione, nie rozwija się prawidłowo, zbyt wolno rośnie.

Jeśli palisz podczas ciąży, narażasz nie tylko zdrowie, ale życie dziecka.

Fot. iStockphoto

Jeśli palisz podczas ciąży, narażasz nie tylko zdrowie, ale życie dziecka.

Tutaj nie ma wątpliwości: palenie papierosów w ciąży jest wyjątkowo niebezpieczne dla dziecka i jego matki. Centrum Onkologii w Warszawie od lat rozsyła broszury, w których informuje o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą papierosy.

Rzut oka na statystyki: jeśli palisz, w krwi dziecka, które nosisz znajduje się prawie 4 tysiące substancji chemicznych, z których czterdzieści jest rakotwórczych. Dziecko urodzi się mniejsze i nieodporne na infekcje. Udowodniono, że w okresie noworodkowym obciążone jest ryzykiem wczesnej śmierci, a także zespołu wczesnej śmierci łóżeczkowej 

Jeśli dym papierosowy wdycha niemowlak – dwa razy częściej zapada na poważne choroby układu oddechowego ( zapalenia płuc, oskrzeli, górnych dróg oddechowych), astmę, przewlekłe zapalenia ucha środkowego. Kilka lat temu udowodniono, że również bierne palenie niemowlaka jest szkodliwe:  grozi białaczką.

 

Byle przed 7. miesiącem ciąży

Onkolodzy powtarzają bezwzględną prawdę o szkodliwości palenia, ale przekonują też, że powyższe ryzyko może być znacznie mniejsze, jeśli matka przestanie palić w którymkolwiek momencie, byle przed rozpoczęciem 7. miesiąca ciąży.

Jeśli dokona tego w pierwszym trymestrze – ryzyko niskiej wagi urodzeniowej, wcześniactwa, krwawień, będzie podobne jak u kobiet nigdy nie palących. Nawet jeśli stanie się to w 30. tygodniu – jest szansa na wyrównanie stanu zdrowia dziecka. Kluczowe dla rozwoju noworodka są bowiem dwa ostatnie miesiące ciąży.

Na twoją wyobraźnię powinno zadziałać coś jeszcze: ze wszelkich badań wynika, że twoje dziecko, dziecko palaczki, najprawdopodobniej samo zacznie palić jako nastolatek i dorosły. Nałóg zostanie przekazany dalej.

 

Nie bądź ofiarą

Jeśli po przeczytaniu powyższego masz jeszcze ochotę na papierosa – być może jesteś ofiarą wygodnego, lecz pokutującego, stereotypu, że stres związany z porzucaniem nałogu, albo głód nikotynowy, który będzie cię nękać zaszkodzi małemu człowiekowi. Jeśli tę informację podał ci lekarz – nie możesz mu więcej ufać.

Jak rzucać palenie w ciąży? Z pewnością nie raz rzucałaś palenie. Ale niech dobro dziecka będzie dla ciebie dodatkowym bodźcem, by spróbować jeszcze raz. I jeszcze raz, dopóki się uda.

Wyznacz sobie ostateczny termin w ciągu najbliższych dwóch tygodni. W swoim przedsięwzięciu znajdź wsparcie. Poradź się dobrego lekarza, znajdź w swojej miejscowości program odzwyczajania od palenia, skorzystaj z którejś terapii odwykowej ( plaster lub guma do żucia). O każdym rozpoczętym dniu bez papierosów myśl jako o Dniu Zero. Nie planuj niepalenia dalej niż do wieczora. Trzymaj się tego następnego ranka.

Nie zniechęcaj się. Pomyśl o latach życia, jakie w ten sposób możesz zyskać i o życiu twojego dziecka.

Ewa Winnicka „Polityka”

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: halina2159.

Komentarze

  • fajnamama1980 | 29-10-2015 12:06:53

    Zawsze tak myślałam ale nigdy tego nie napisałam! Nigdy nie paliłam ale też prenatal teraz łykam i ciążka przebiega bezproblemowo. Jestem szczęśliwa.
  • whosknow | 27-09-2017 21:35:51

    Ja nałóg rzuciłam dopiero w 9 tyg. ciąży,mimo że o ciąży wiedziałam w 5 tyg. Myślę, że informacja o ciąży nie docierała jeszcze do mnie tak naprawdę. Jest to pierwsza ciąża i być może dlatego. Teraz, gdy zaczynam już 21 tydzień i każdego dnia czuję delikatne ruchy mojego maleństwa nie wyobrażam sobie sięgnięcia po papierosa. Niestety prawie każdego dnia choć przez chwilę odczuwam głód nikotynow...
  • Mami8989 | 17-12-2017 23:50:57

    Mam to szczęście że mąż na ten okres nie pali to był mój warunek.
  • Asia858 | 08-01-2018 18:58:45

    Paliłam od wielu lat ... rzucałam wielokrotnie Tym razem z dniem kiedy zrobiłam test ciążowy przestałam palić Nie wyobrażam sobie sięgnąć w tym stanie po papierosa Kobietki to wszystko siedzi w głowie Poprostu wiem że mi nie wolno bo będę truła mojego Maluszka i mnie poprostu ... wogóle nie ciągnie W duchu dziekuję Bogu że tak łagodnie przechodzę odstawienie Kiedyś miałam napady złości nerwy st...

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Suchość i świąd skóry charakterystyczne dla atopowego zapalenia skóry, u niemowlaków występują głównie na twarzy, ramionach i przedramionach.

Atopowe zapalenie skóry

Buzia kilkumiesięcznego Szymka jest czerwona za wyjątkiem nosa, ust i brody. Jego policzki wyglądają jakby były polakierowane – świecą się, a włoski są cienkie i matowe, przerzedzone. To typowe objawy atopowego zapalenia skóry, które u chłopca pojawiło się...

czytaj

Prof. dr hab. n. med. Michał Matysiak

Nie chcemy straszyć rodziców nowotworem u dziecka, ale co powinno skłonić ich do konsultacji z lekarzem?

Nowotwory dziecięce są nowotworami w większości bardzo dynamicznie rozwijającymi się. W przypadku białaczki, gdzie rozwój następuje bardzo dynamicznie, niezwykle ważnym jest, jak szybko uda rozpoznanie postawić i kiedy rozpocznie się leczenie.

czytaj

Zwłaszcza po zajęciach na basenie dzieci skarżą się, że mają zatkane ucho. Nawet wtedy nie wolno grzebać dziecku w uchu!

Zatkane ucho u dziecka

To dotyczy dzieci w każdym wieku: – Rodzice nie powinni grzebać w uchu dziecka, a czyszczenie ucha po kąpieli powinno polegać tylko na delikatnym jego wycieraniu ręcznikiem i to tylko na taką głębokość, na ile mały palec dziecka sięga w głąb małżowiny...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj