Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Historia in vitro

Kriokonserwacja przyniosła przełom

Na świecie żyje ponad 3,5 milionów ludzi poczętych „w probówce”. Gdyby ich zgromadzić, stworzyliby europejską metropolię wielkości Rzymu czy Paryża. Co roku liczba ludzi „z probówki” na świecie powiększa się o dwieście tysięcy. A w Polsce? W Polsce nie wiadomo, bo dzieci z in vitro nie są nigdzie „inwentaryzowane”.

 

Louise Joy Brown na rękach położnej zaraz po urodzeniu, 25 lipca 1978 roku.

Fot. BE&W

Louise Joy Brown na rękach położnej zaraz po urodzeniu, 25 lipca 1978 roku.

Narodziny na początku 2009 roku ośmioraczków w północnej Kalifornii, które zostały poczęte za pomocą in vitro, to jeden z ostatnich spektakularnych zapisów na kartach historii zapłodnienia metodą in vitro.
Z kolei w listopadzie 2008 roku w Indiach przyszła na świat dziewczynka ważąca niespełna trzy funty, czyli około 1,4 kg, córka Rajo Davi. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby mama maleństwa nie miała siedemdziesięciu lat! Rajo Davi, mieszkanka stanu Haryana była zapłodniona metodą in vitro. Przy czym Centrum Leczenia Niepłodności w Hisar, gdzie dokonano zabiegu nie ujawniło czyją komórkę jajową i kogo nasienie wykorzystano do zabiegu. „Times of India”, który ogłosił tę wiadomość podał, że kobieta pobiła rekord wieku, który dotąd należał do 67- letniej Carmeli Bousady, Hiszpanki, która w 2006 roku urodziła dziecko. Wcześniej w 2004 roku w Indiach, zdrowego chłopca powiła 65- letnia, emerytowana nauczycielka. Tak został pobity rekord wieku należący do Amerykanki, Arceli Keh, która poczęła dziewczynkę mając 63 lata.

 

Narodziny Baby Brown

Do metody zapłodnienia in vitro świat się już zdążył przyzwyczaić. Ale trzydzieści lat temu przyjście na świat pierwszego dziecka „z probówki” było prawdziwą sensacją. Nad zapłodnieniem in vitro, przed dwanaście lat pracowali brytyjscy naukowcy: doktor Robert G. Edwards i Patrick Steptoe, a zwieńczeniem ich starań było przyjście na świat Louise Brown. Wiadomość o narodzinach Baby Brown obiegła cały świat i dała nadzieję wielu milionom par bezskutecznie oczekującym na dziecko. Louise Brown urodziła się 25 lipca 1978 roku w szpitalu miejskim w Oldham, jako córka Lesley i Johna Brownów, małżeństwa które przez dziewięć lat starało się o potomstwo. Lesley Brown poddała się lekarskim eksperymentom niewiele się zastanawiając, podobno nawet nie wiedziała, że pozaustrojowego zapłodnienia nikt w świecie jeszcze wówczas nie stosował.

Louise Brown jako pierwsze dziecko z probówki stała się słynna, a niebawem zyskała tą samą metodą swą młodszą siostrę Natalie. Obydwie są już same mamami. Louise Brown, kiedy wyszła za mąż obawiała się, że może być bezpłodna, tymczasem w wieku 27 lat urodziła zdrowego synka Camerona. Chłopiec został poczęty w naturalny sposób, a Louise udzieliła z tej okazji wielu wywiadów, w tym telewizji BBC, gdzie opowiadała o swym życiu. Jej rodzice nigdy nie ukrywali, jaką metodą sprowadzili ją na świat, a ona przez cały czas miała kontakt z doktorami z kliniki, dzięki którym zaistniała.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • mikaa997 | 19-02-2015 10:49:42

  Moim zdaniem bardzo dobrze, że dzieci z in vitro nie są "inwentaryzowane". Przecież to też są normalni ludzie, po co ich oddzielnie liczyć, grupować itp.
 • joanka106259 | 21-02-2015 11:08:31

  Dobrze, że in vitro się rozwija, gdyż uważam, że każdy ma prawo mieć dziecko, zostać mamą, tatą. Dobrze też, że nie kontroluje się po urodzeniu tych rodzin i dzieci. Nie dziwię się, że rodziny z in vitro w Polsce "znikają" , nie mówią o tym... przyczyna jest prosta, u nas jest jeszcze wielu przeciwników in vitro i po co mieliby narażać siebie i swoje dzieci. Przeraża mnie za to, to iż na in vit...
 • Doris85 | 29-03-2015 22:08:53

  Dobrze, że nie prowadzi się tego typu "inwentaryzacji". A samo in vitro niech jest dostępne dla jak największej liczby osób. Ogromna ilość młodych ludzi ma problemy z płodnością i mimo wieloletniego leczenia nie może w naturalny sposób zajść w ciążę. I jeśli in vitro ma być ich jedyną szansą na posiadanie potomka - trzeba próbować. Niestety nadal w wielu kręgach jest to temat tabu i budzi wiele...

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zapłodnienie, in vitro, bezpłodność

Polecamy

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Czasem czerwone  pajączki  pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj