Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Świnka

Nie wszyscy są zaszczepieni!

Świnka na ogół przebiega łagodnie, choć mogą zdarzyć się groźne powikłania, jak np. zapalenie opon mózgowych. Warto o śwince coś wiedzieć, bo może się zdarzyć, że dziecko na nią zachoruje, zanim zostanie zaszczepione.  Wirus atakuje zwykle wiosną i jesienią. Uwaga! Choroba może okazać się groźna dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży.

Warto o śwince coś wiedzieć, bo może się zdarzyć, że dziecko na nią zachoruje, zanim zostanie zaszczepione.

Fot. iStockphoto

Warto o śwince coś wiedzieć, bo może się zdarzyć, że dziecko na nią zachoruje, zanim zostanie zaszczepione.

Szczepienie przeciw śwince , odrze i różyczce jest obowiązkowe w Polsce od ok. 10 lat - wykonuje się je w 13. miesiącu życia. Dawka przypominająca w wieku 10 lat jest w Polsce obowiązkowa od ok. 4 lat. Nie wszyscy są więc zaszczepieni.

 

Nagminne zapalenie przusznic czyli potocznie mówiąc świnkę, wywołuje paramyksowirus. Gdy wniknie, znajduje się w ślinie. Zarażają się nim dzieci niezaszczepione i mało odporne. Do zarażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z chorym, ale również, choć rzadziej, dotykając zakażonych śliną przedmiotów, np. pijąc z kubka, którego wcześniej używał chory. Choroba wykluwa się przez 2-3 tygodnie. Zarażać można od 6 dni przed wystąpieniem objawów do 9 dni od początku trwania choroby.

 

Obrzęk najpierw po lewej stronie

Na początku chory ma gorączkę, nie chce jeść, ma powiększone gruczoły ślinowe po jednej lub obu stronach żuchwy, poniżej i przed uchem, dokucza mu ból w okolicy lewego ucha, po paru dniach choroba obejmuje też prawą stronę. Skóra nad śliniankami staje się napięta. Choroba trwa około tygodnia. W tym czasie, ból spowodowany stanem zapalnym ślinianek, utrudnia dziecku jedzenie, szersze otwarcie ust, przełykanie. Charakterystyczna dla choroby jest tez wrażliwość na kwaśne pokarmy — mówi dr Katarzyna Łukowska, pediatra i kierownik medyczny warszawskiego Centrum Medycznego Lux Med przy al. KEN w Warszawie. Najgorsze są pierwsze dni, kiedy to obrzęk ślinianek narasta. Po tym czasie stopniowo ustaje. Choremu przykłada się chłodne kompresy na policzki, a ból łagodzi zapisanymi przez pediatrę lekami. By zmniejszyć obrzęk szyi, należy rozgrzać obolałe miejsce zakładając np. szalik lub smarować szyję maścią rozgrzewającą. Dziecko w czasie choroby musi zostać w domu i wypoczywać. Powinno przyjmować pokarmy płynne, rozdrobnione, niezbyt gorące.

 

Groźne oblicze świnki

Cięższy lub lżejszy przebieg świnki zależy od ogólnej kondycji chorego, a także od układu odpornościowego. — U wielu osób, jest raczej łagodny. Jednak, gdy dziecko zaczyna nagle wymiotować, gorzej słyszeć, traci przytomność, cierpi z powodu silnego bólu głowy, bądź gdy u chłopców zauważymy powiększone lub obrzęknięte jądra, należy jak najszybciej udać się do lekarza, gdyż mogą to być objawy powikłań świnki. Oznacza to, że paramyksowirus zaatakował inne narządy. Najczęstszym powikłaniem jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, jąder, trzustki i uszkodzenie słuchu. Częściej przytrafia się to starszym dzieciom — mówi lekaraka.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: świnka, objawy choroby, ciężarna, ciąża, choroby

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj