Pneumokoki to bakterie, które ma każdy w drogach oddechowych. Groźne są wtedy, gdy przedostaną się do krwi. Z niej mogą przedostać się do innych narządów i wywołać np. zapalenie płuc, ropne zapalenie opon mózgowych, uszu i zatok.
Dla dzieci najgroźniejsza jest posocznica, czyli sepsa i zapalenie opon mózgowych, bo mają ciężki przebieg i mogą pozostawić powikłania (np. utrata słuchu, porażenie nerwów).
Pneumokoki: szczepić czy nie?
Zarażone pneumokokami dziecko może nie być chore, a jedynie może być ich nosicielem. Wystarczy więc kaszlnięcie lub kichnięcie, picie z jednego kubeczka, wspólne zabawki, całowanie, żeby bakterie przeniosły się na inne dzieci.
Statystyki mówią, że 60 proc. dzieci, które chodzą do żłobków i przedszkoli, jest nosicielami pneumokoków. Ale spokojnie! Nie znaczy to wcale, że wszędzie i wszystkie dzieci chorują na choroby przez nie wywoływane.
Rodzicom często trudno podjąć decyzję: szczepić czy nie przeciw pneumokokom? Zdanie lekarzy jest jednoznaczne: szczepić, zwłaszcza dzieci najmłodsze.
Na poważne choroby wywołane przez pneumokoki chorują przede wszystkim dzieci do 5. roku życia, ale ciężkich zakażeń inwazyjnych występuje w pierwszych 2 latach życia, takie maluchy są też najbardziej narażone na powikłania np. po zapaleniu płuc. Dlatego lekarze rekomendują, by rozpocząć szczepienie jak najwcześniej, nawet podczas pierwszych wizyt szczepiennych.
Największe ryzyko ciężkiego zakażenia pneumokokowego występuje u wcześniaków oraz dzieci (a także osób dorosłych), chorujących na niektóre choroby przewlekłe - na przykład niedobory odporności.
Jedyną skuteczną metodą zapobiegania zakażeniom pneumokokowym jest szczepienie.
W Polsce są dostępne dwa rodzaje szczepionek pneumokokowych. Szczepionki skoniugowane (np. Prevenar) można stosować u dzieci poniżej 2. roku życia. Szczepionki polisacharydowe można stosować po 2. roku życia, stosuje się je często do szczepienia osób starszych, które podobnie jak dzieci są narażone na ciężki przebieg zakażeń pneumokokowych.
Szczepionki przeciw pneumokokom są bezpieczne i skuteczne - niemal 90 proc. zaszczepionych w pierwszym roku życia dzieci na pewno nie zachoruje na inwazyjną chorobę pneumokokową, co jest głównym celem szczepienia. Szczepionki, jak potwierdzają dane zarówno z Polski jak i tych krajów, w których szczepienie przeciw pneumokokom jest refundowane przez państwo, są dobrze tolerowane i bezpieczne, choć zdarzają się przypadki łagodnych odczynów poszczepiennych (niewielki obrzęk, zaczerwienienie, podwyższona temperatura, brak apetytu, płaczliwość).
Cena szczepionki przeciw pneumokokom zależy od rodzaju szczepionki i tego, gdzie ją kupujemy - zwykle mniej płacimy za szczepionkę w placówce zdrowotnej, szczepionki w aptekach bywają droższe.