Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Czego nie powinna jeść kobieta w ciąży?

Dieta ciężarnej. Z daleka od używek

O tym, które produkty spożywcze mogą zaszkodzić przyszłej mamie i jej dziecku rozmawiamy z dr n. med. Katarzyną Walicką – Serzysko, specjalistą chorób dzieci, pulmonologiem z Przychodni Specjalistycznej Prosen.

Wybierając produkty spożywcze w ciąży, warto zwracać szczególną uwagę na ich skład.

Fot. Fotolia.pl

Wybierając produkty spożywcze w ciąży, warto zwracać szczególną uwagę na ich skład.

Zdrowe jedzenie to zdrowa mama i dziecko Sposób żywienia przyszłych mam ma ogromny wpływ nie tylko na przebieg ciąży, ale również na zdrowie dziecka. Ciężarna musi liczyć się z wieloma ograniczeniami.

Przede wszystkim należy odstawić używki czyli alkohol i papierosy. Wiele na ten temat się mówi, ale jeszcze raz podkreślam, że alkohol jest substancją toksyczną, która przechodzi przez łożysko do krwiobiegu. Alkohol ma niezwykle szkodliwy wpływ na rozwój dziecka, ponieważ powoduje niedotlenienie i upośledzenie odżywienia płodu. Picie alkoholu w czasie ciąży wiąże się z ryzykiem wystąpienia wielu zaburzeń w rozwoju płodu, składających się na płodowy zespół alkoholowy FAS czyli np. mała masa urodzeniowa dziecka, wady serca, układu kostno-stawowego i moczowego, opóźniony rozwój psychomotoryczny, upośledzenie umysłowe oraz deformacje twarzy. Alkohol bardzo negatywnie wpływa na mózg dziecka, powodując trwałe zaburzenia jego struktury i funkcji. Może także prowadzić do poronienia.

Jeśli w pierwszych dniach ciąży spożyje się nieświadomie lampkę wina, nic złego się nie stanie, kobiecy organizm obroni się przed tym. Jednak tylko całkowita rezygnacja z picia jest właściwym działaniem na rzecz wyeliminowania zagrożeń. Podobnie jest z papierosami. Palenie czynne jak i bierne ma negatywny wpływ na rozwój płodu. Toksyczne związku z tytoniu dostają się do łożyska, kumulują się i zaburzają jego strukturę i funkcję. Niewydolność łożyska i jego zaburzenie, skutkuje niedotlenieniem płodu i upośledzeniem jego odżywienia, co może prowadzić do zahamowania wzrostu, małej masy urodzeniowej i wad wrodzonych.

Palenie może także prowadzić do zaburzeń funkcji poznawczych u dziecka. Palące ciężarne mogą poronić lub przyczynić się do przedwczesnego pęknięcia błon płodowych. A w najgorszych wypadkach, mogą doprowadzić do obumarcia płodu lub nagłej śmierci noworodka.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: GabaBaba26, eBobas_PL, catrinka.

Komentarze

 • GabaBaba26 | 01-02-2015 15:34:52

  Ja musiałam unikać tłustych pokarmów i konserwantów. Jak chciałam się napić soku to tylko świeżo wyciśnięty.
 • wojtaszek | 05-02-2015 22:05:06

  Ja kiedy dowiedziałam się zę jjestem w ciąży maiłam obawy czy uda mi się ograniczyć ilość wypijanej kawy ( kawę uwielbiam i piję jej dużo) , ale okazało się że mój organizm zareagował w taki sposób że odrzucało mnie kidy brałam do ust pierwszy łyk kawy.
 • malutka22ap | 11-03-2015 13:58:55

  najgorzej miałam z herbatą i kawami 2w1 bo od paru lat piłam gorzkie a w ciąży wszystko pozmienialo mi się. herbaty nie mogłam wypić bez cukru bo miałam posmak metalu w ustach a kawa 2w1 wogóle nie smakowała mi gorzka a jak piłam naturalną kawę a łyżeczką cukru to teraz nie mogę nawet jej powąchać. bardzo poznieniały mi się smaki od kiedy zaszłam w ciążę. uwielbiałam spędzać czas w kuchni a ter...
 • Doris85 | 03-04-2015 14:39:42

  Kawy nigdy nie pilam, wiec tu nie bylo problemu. Wykluczylam prawie calkowicie produkty z "czarnej listy". A ze od czasu do czasu pozwole sobie na maly grzech w postaci malej slodkiej przekaski czy dania typu fast - food? Wydaje mi sie, ze jesli zachowamy umiar to od czasu do czasu mozemy sobie pozwolic na takie male szalenstwo.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: dieta w ciąży, dieta, ciąża

Polecamy

Podczas zatrzymywania laktacji, dziecko przystawiamy na krócej do piersi, tak, by pierś nie do końca była opróżniana.

Zatrzymanie laktacji. Farmakologiczne i naturalne

Powrót do pracy, kłopoty ze zdrowiem, bariery psychologiczne czy inne powody mogą zmusić kobietę do podjęcia się zatrzymania laktacji wcześniej niżby chciała. Jak to zrobić, aby organizm kobiety i jej dziecko dobrze to znieśli? O czym może świadczyć mleko...

czytaj

Czasem czerwone  pajączki  pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Trzeba obserwować dziecko bawiące się w wodzie - szybka reakcja po ewentualnym podtopieniu minimalizuje ryzyko wtórnego utonięcia

Wtórne utonięcie. Szczególnie narażone są małe dzieci

U dziecka, które uległo podtopieniu bądź zachłyśnięciu wodą lub innym płynem np. w trakcie picia, może dojść do tzw. wtórnego utonięcia. Może to się stać np. w nocy w jego łóżku. Szacuje się, że objawy wtórnego utopienia mogą wystąpić u 10-15 proc. osób, u...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj