Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Czego nie powinna jeść kobieta w ciąży?

Dieta ciężarnej. Z daleka od używek

O tym, które produkty spożywcze mogą zaszkodzić przyszłej mamie i jej dziecku rozmawiamy z dr n. med. Katarzyną Walicką – Serzysko, specjalistą chorób dzieci, pulmonologiem z Przychodni Specjalistycznej Prosen.

Wybierając produkty spożywcze w ciąży, warto zwracać szczególną uwagę na ich skład.

Fot. Fotolia.pl

Wybierając produkty spożywcze w ciąży, warto zwracać szczególną uwagę na ich skład.

Zdrowe jedzenie to zdrowa mama i dziecko Sposób żywienia przyszłych mam ma ogromny wpływ nie tylko na przebieg ciąży, ale również na zdrowie dziecka. Ciężarna musi liczyć się z wieloma ograniczeniami.

Przede wszystkim należy odstawić używki czyli alkohol i papierosy. Wiele na ten temat się mówi, ale jeszcze raz podkreślam, że alkohol jest substancją toksyczną, która przechodzi przez łożysko do krwiobiegu. Alkohol ma niezwykle szkodliwy wpływ na rozwój dziecka, ponieważ powoduje niedotlenienie i upośledzenie odżywienia płodu. Picie alkoholu w czasie ciąży wiąże się z ryzykiem wystąpienia wielu zaburzeń w rozwoju płodu, składających się na płodowy zespół alkoholowy FAS czyli np. mała masa urodzeniowa dziecka, wady serca, układu kostno-stawowego i moczowego, opóźniony rozwój psychomotoryczny, upośledzenie umysłowe oraz deformacje twarzy. Alkohol bardzo negatywnie wpływa na mózg dziecka, powodując trwałe zaburzenia jego struktury i funkcji. Może także prowadzić do poronienia.

Jeśli w pierwszych dniach ciąży spożyje się nieświadomie lampkę wina, nic złego się nie stanie, kobiecy organizm obroni się przed tym. Jednak tylko całkowita rezygnacja z picia jest właściwym działaniem na rzecz wyeliminowania zagrożeń. Podobnie jest z papierosami. Palenie czynne jak i bierne ma negatywny wpływ na rozwój płodu. Toksyczne związku z tytoniu dostają się do łożyska, kumulują się i zaburzają jego strukturę i funkcję. Niewydolność łożyska i jego zaburzenie, skutkuje niedotlenieniem płodu i upośledzeniem jego odżywienia, co może prowadzić do zahamowania wzrostu, małej masy urodzeniowej i wad wrodzonych.

Palenie może także prowadzić do zaburzeń funkcji poznawczych u dziecka. Palące ciężarne mogą poronić lub przyczynić się do przedwczesnego pęknięcia błon płodowych. A w najgorszych wypadkach, mogą doprowadzić do obumarcia płodu lub nagłej śmierci noworodka.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: GabaBaba26, eBobas_PL, catrinka.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: dieta w ciąży, dieta, ciąża

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Choć każde plamienie i krwawienie  należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj