Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Czego nie powinna jeść kobieta w ciąży?

Dieta ciężarnej. Z daleka od używek

O tym, które produkty spożywcze mogą zaszkodzić przyszłej mamie i jej dziecku rozmawiamy z dr n. med. Katarzyną Walicką – Serzysko, specjalistą chorób dzieci, pulmonologiem z Przychodni Specjalistycznej Prosen.

Wybierając produkty spożywcze w ciąży, warto zwracać szczególną uwagę na ich skład.

Fot. Fotolia.pl

Wybierając produkty spożywcze w ciąży, warto zwracać szczególną uwagę na ich skład.

Zdrowe jedzenie to zdrowa mama i dziecko Sposób żywienia przyszłych mam ma ogromny wpływ nie tylko na przebieg ciąży, ale również na zdrowie dziecka. Ciężarna musi liczyć się z wieloma ograniczeniami.

Przede wszystkim należy odstawić używki czyli alkohol i papierosy. Wiele na ten temat się mówi, ale jeszcze raz podkreślam, że alkohol jest substancją toksyczną, która przechodzi przez łożysko do krwiobiegu. Alkohol ma niezwykle szkodliwy wpływ na rozwój dziecka, ponieważ powoduje niedotlenienie i upośledzenie odżywienia płodu. Picie alkoholu w czasie ciąży wiąże się z ryzykiem wystąpienia wielu zaburzeń w rozwoju płodu, składających się na płodowy zespół alkoholowy FAS czyli np. mała masa urodzeniowa dziecka, wady serca, układu kostno-stawowego i moczowego, opóźniony rozwój psychomotoryczny, upośledzenie umysłowe oraz deformacje twarzy. Alkohol bardzo negatywnie wpływa na mózg dziecka, powodując trwałe zaburzenia jego struktury i funkcji. Może także prowadzić do poronienia.

Jeśli w pierwszych dniach ciąży spożyje się nieświadomie lampkę wina, nic złego się nie stanie, kobiecy organizm obroni się przed tym. Jednak tylko całkowita rezygnacja z picia jest właściwym działaniem na rzecz wyeliminowania zagrożeń. Podobnie jest z papierosami. Palenie czynne jak i bierne ma negatywny wpływ na rozwój płodu. Toksyczne związku z tytoniu dostają się do łożyska, kumulują się i zaburzają jego strukturę i funkcję. Niewydolność łożyska i jego zaburzenie, skutkuje niedotlenieniem płodu i upośledzeniem jego odżywienia, co może prowadzić do zahamowania wzrostu, małej masy urodzeniowej i wad wrodzonych.

Palenie może także prowadzić do zaburzeń funkcji poznawczych u dziecka. Palące ciężarne mogą poronić lub przyczynić się do przedwczesnego pęknięcia błon płodowych. A w najgorszych wypadkach, mogą doprowadzić do obumarcia płodu lub nagłej śmierci noworodka.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: GabaBaba26, eBobas_PL, catrinka.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: dieta w ciąży, dieta, ciąża

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj