-
dr Marzena Dębska
Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w WarszawieMartwisz się, że twoje dziecko rośnie, ale mało przybiera na wadze? Niepotrzebnie – składniki odżywcze w tym czasie są zużywane na rozwój wszystkich podstawowych układów i narządów, i na ćwiczenie nowych umiejętności. Za kilka tygodni u dziecka pojawi się tzw. biała tkanka tłuszczowa i przyrost wagi zrobi się naprawdę imponujący.
Dziecko pokrywa się tzw. meszkiem płodowym. Kiedy wytworzy się maź płodowa, przylgnie szczelnie do niego – dzięki temu skóra dziecka nie ulegnie zmacerowaniu. Meszek znika albo tuż po porodzie, albo jeszcze w łonie mamy. Jego ślady zostają zwykle na główce, choć część noworodków zamiast meszku ma całkiem spore włosy.
Twoja macica powoli zmienia położenie – unosi się ponad spojenie łonowe.
Poprawa samopoczucia sprawia, że większość ciężarnych z powrotem zaczyna mieć ochotę na seks. Hormony sprzyjają, a z medycznego punktu widzenia nie ma (w zdecydowanej większości przypadków) przeciwwskazań przez cały okres ciąży. Jeśli lekarz orzeknie, że ciąża może być zagrożona, zapewne również zasugeruje okresową (lub nawet całkowitą) wstrzemięźliwość seksualną. Ale to nie są częste przypadki.
Gdyby po stosunku pojawiło się plamienie, lub co gorsza – krwawienie, trzeba oczywiście natychmiast skonsultować się z lekarzem. Takich objawów w ogóle w ciąży lekceważyć nie można – bo choć często kończy się „na strachu”, mogą być również objawem zagrażającego poronienia. Tylko lekarz może to stwierdzić.
Uważaj na plamienia i krwawienia!
Dziecko rośnie, waga w górę
Bardzo potrzebuję słońca, a wiosna się spóźnia. Już bym pospacerowała w cieniu zielonych drzew, powygrzewała się na ławce w parku. Obawiam się tylko, że lato i upał mogą dać mi w kość. Na razie tylko krokusy zwiastują cieplejsze pory roku. Jestem po kolejnej wizycie u lekarza. Waga idzie w górę, prawie 4 kilogramy w sześć tygodni. Nie jest to zbyt dużo, ale mało też nie.
Podczas każdej wizyty lekarz mierzy mi ciśnienie, wspomniał nawet, że można robić to od czasu do czasu w domu. Bo właśnie zbyt wysokie ciśnienie w ciąży jest sygnałem alarmowym i wymaga konsultacji. Podobnie jak badanie na obecność białka w moczu. U mnie jak na razie jedno i drugie jest w porządku. I ty dzidziusiu też jesteś w porządku – coraz większy, coraz wyraźniej baraszkujący w brzuszku.
15. tydzień ciąży. Trwa czwarty miesiąc ciąży. Dziecko w brzuchu mamy intensywnie rośnie – może mieć już nawet powyżej 10 cm długości (CRL). Rośnie tułów i kończyny, głowa już nie dominuje na zdjęciach USG. Skóra dziecka jest pokryta meszkiem płodowym.
W tym tygodniu ciąży lekarz podczas badania USG może rodzicom zdradzić płeć dziecka. Jednak pod warunkiem, że dziecko ułoży się w odpowiedni sposób. Nadal łatwiej jednoznacznie stwierdzić, że w brzuchu mamy rośnie chłopiec.
Ważne – określenie płci dziecka, choć dla rodziców istotne, nie jest podczas badania USG priorytetem. Najważniejsze jest dokonanie wszystkich pomiarów i stwierdzenie, czy dziecko rozwija się prawidłowo. A co do określania płci dziecka – na tym etapie ciągle zdarzają się pomyłki. Kiedyś jednak radzono sobie z przewidywaniem płci bez możliwości „podglądania” dziecka w brzuchu mamy. Przeczytaj o ciążowych zabobonach i mądrościach ludowych, wśród których jednym z najczęstszych jest stwierdzenie, że jak przyszła mama ma apetyt na słodycze, a w pierwszym trymestrze męczą ją nudności, to na sto procent urodzi się dziewczynka. Dziewczynka podobno też „odbiera urodę” mamie.
Połowa czwartego miesiąca ciąży to czas, w którym dziecko powoli zaczyna słyszeć dźwięki. Niektóre mamy już od pierwszych tygodni ciąży śpiewają kołysanki i czytają bajki (naprawdę), choć to ma znaczenie głównie dla nich samych. Jednak teraz, choć dziecko jeszcze nie rozpoznaje dźwięków, może je słyszeć – jak najbardziej warto do niego mówić, często i dużo.
15. tydzień ciąży. Na tym etapie ciężarna może stwierdzić u siebie nieco podwyższone tętno. W ciąży wzrasta objętość krwi, i serce musi pracować nieco szybciej. Jeśli praca serca jest szybsza, ale miarowa, nie ma powodu do niepokoju. Dobrym nawykiem jest jednak dokonywanie pomiarów – rano i wieczorem – tętna i ciśnienia. Wysokie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne i dla mamy i dla dziecka.
Choć generalnie ciężarne w drugim trymestrze ciąży czują się lepiej, mogą się pojawić dolegliwości związane z układem trawienia. Oprócz wzdęć może pojawić się zgaga i pieczenie w klatce piersiowej – zwłaszcza po obfitym posiłku. Jak sobie radzić z tymi nieprzyjemnymi objawami? Przede wszystkim nie ulegać napadom wilczego apetytu. Ciężarna zdecydowanie nie powinna się objadać. Zdrowsze są mniejsze, a częstsze posiłki. Trzeba też unikać dań tłustych i gazowanych napojów (nawet, jeśli jedyna ciążowa zachcianka to zimna cola). Nie warto sięgać też po słone przekąski czy słodycze (mała ilość czekolady, najlepiej gorzkiej, nie zaszkodzi). Jeśli ciężarna ma ochotę na słodkie, najlepiej zrobi jedząc owoce.
Pamiętaj, że twoja waga nie może rosnąć zbyt szybko – jest to niezdrowe dla dziecka. Idealny przyrost wagi w 15. tygodniu ciąży to 250-300 gramów.
Myślisz o jakiejś wyjątkowej pamiątce z ciąży? Dobrym pomysłem są zdjęcia brzucha – tydzień po tygodniu lub miesiąc po miesiącu. Ułożone i opisane, stworzą wyjątkowe portfolio. Zdjęcia brzucha z okresu ciąży możesz też zgłosić na nasz konkurs brzuszkowy, który ogłaszamy co kilka miesięcy.
Komentarze
Kolejne tygodnie ciąży
-
Szesnasty tydzień ciąży
Dziecko jeszcze nie kopie, ale możesz już odczuwać jego ruchy. To lekkie muśnięcia (ciężarne często mówią o „motylach” w brzuchu). Choć jeszcze nie osiągnęłaś półmetka ciąży, zacznij myśleć o porodzie! Jeśli na coś chorujesz bądź podejrzewasz, że z jakichś powodów nie... -
Siedemnasty tydzień ciąży
Fasolka ma już ok. 15 cm. Na opuszkach palców pojawiają się linie papilarne. A na wewnętrznej stronie malutkich dłoni – bruzdy i zagłębienia, zwane liniami życia, serca i głowy. Serce twojego dziecka intensywnie pracuje – bije dwa razy szybciej niż twoje. Można je już... -
Osiemnasty tydzień ciąży
Dziecko może mieć nawet 18 cm długości i ważyć 200 gram. Intensywnie rozwija się jego układ nerwowy, w mózgu wykształcają się mapa ruchowa i czuciowa całego ciała, tworzą się połączenia nerwowe – ponad 120 milionów! Bardzo ważne jest to, co czujesz i myślisz – dziś już...
Oblicz swój tydzień ciąży
Warto zobaczyć
Polecamy
Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza
Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...
Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci
Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?
Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka
O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.
- Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka
- Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne
- Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne
- Krwawienie i plamienie w ciąży
- Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór
- Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?
- Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie
- Materacyk do łóżeczka dla niemowląt
- Zapalenie pęcherza moczowego u dzieci. Objawy i leczenie
- Czy w szpitalu mogą zamienić nam dziecko
- Dojrzałość szkolna
- In vitro - deska ratunku
- Jakie mogą być konsekwencje nieleczonej dysplazji?
- Odchudzanie dziecka. Z otyłością najmłodszych trzeba walczyć
- Rozmowa z ekspertem od szczepień dr. n. med. Pawłem Grzesiowskim
- Całodobowe przedszkola
- Książeczki dla dzieci
Przebieg ciąży
Zmiany hormonalne, częstsze podjadanie, wymiotowanie — wszystko to ma negatywny wpływ na...
Ulubione spodnie dzieci? Wiadomo, że dresy! Dzieci mają tu upodobania zbieżne z...
Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?
Zobacz wyniki ankiety, skomentuj
annie27 | 11-08-2015 19:14:18
edyksa88 | 24-08-2015 09:26:32
IT9w8 | 17-10-2016 12:58:52
ewel89 | 06-10-2018 17:30:48