14. tydzień ciąży

    
ocena:  
Zdaniem Eksperta

    Czas na rozmowę z pracodawcą

  • Avatar

    dr Marzena Dębska

    Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w Warszawie

    Dziecko jest już „duże” (przypomina dorodną pomarańczę) i waży 25 gram. Intensywnie rozwija się jego układ nerwowy. Całe ciało (oprócz głowy i barków, które muszą pozostać „nieczułe”, ze względu na wysiłek przy porodzie) staje się bardzo wrażliwe na dotyk.

    To już koniec pierwszego trymestru, więc twoje samopoczucie powinno już wrócić do normy. Co więcej – w drugim trymestrze wiele kobiet czuje, że może „góry przenosić”. Aktywnie pracują, planują wyjazdy – czasem nawet dalekie podróże. Nic nie stoi na przeszkodzie, by kobieta (o ile sama tego chce) żyła pełną parą – oczywiście pamiętając o swoim odmiennym stanie.

    Jeśli planujesz pracować do końca (lub prawie do końca) ciąży – która nie jest chorobą! – koniec pierwszego trymestru to dobry moment, by powiadomić o ciąży pracodawcę. Zwłaszcza jeśli twoja dotychczasowa praca mogłaby zaszkodzić dziecku – pracodawca będzie musiał zmienić ci zakres obowiązków. Jeśli pracujesz na etacie bez umowy bezterminowej, np. na okresie próbnym – podlegasz ochronie i twoja umowa zostanie przedłużona do dnia porodu.

    Jeśli chcesz w tym czasie wyjechać na wakacje, lub odbyć dłuższą podróż – w porządku. Pamiętaj jednak o podstawowych zasadach. Ciężarna jest narażona na kłopoty z krążeniem. Podczas długich podróży – samochodowych czy samolotowych – unieruchomienie w fotelu może zakończyć się zakrzepicą żył. W skrajnych przypadkach – zatorem tętnicy płucnej i zgonem. Więc jeśli chcesz podróżować samochodem – zaplanuj postoje, nawet co 1,5-2 godziny. W przerwie podróży pospaceruj kilka, kilkanaście minut, rozruszaj nogi. W samolocie gimnastykuj stopy, korzystaj z możliwości pospacerowania między fotelami. W jednym i w drugim przypadku nieocenione są pończochy o stopniowanym ucisku poprawiające krążenie.

Zdaniem Mamy

Mama ma nosa!

14 tydzień ciąży. Dziecko jest już „duże” (przypomina dorodną pomarańczę) i waży 25 gram. Intensywnie rozwija się jego układ nerwowy. Całe ciało (oprócz głowy i barków, które muszą pozostać „nieczułe”, ze względu na wysiłek przy porodzie) staje się bardzo wrażliwe na dotyk

Fot. Archiwum

14 tydzień ciąży. Dziecko jest już „duże” (przypomina dorodną pomarańczę) i waży 25 gram. Intensywnie rozwija się jego układ nerwowy. Całe ciało (oprócz głowy i barków, które muszą pozostać „nieczułe”, ze względu na wysiłek przy porodzie) staje się bardzo wrażliwe na dotyk

Miałam nikomu nie mówić o przypuszczeniach co do płci dziecka, ale oczywiście nie powstrzymałam się. Niech tata wie, że będzie mieć syna. Zaznaczyłam, że to nie jest pewne na sto procent, ale i tak ucieszył się jak wariat. Coś chyba jest w tym, że mężczyzna pragnie mieć potomka, chociaż z pewnością również córeczki tatusiowie obdarzają wielką miłością. Wiem jedno - jeśli nasze dziecko okaże się dziewczynką będzie kochane tak samo. Już jest kochane.

Zauważyłam, ze bardzo wyczulił mi się węch. Nie mam wstrętu do zapachów, ale czasem mam dziwne wrażenie, że czuję np. gaz i to nawet na świeżym powietrzu. Innym razem prześladuje mnie woń lekarsko-szpitalna. Z kolei zapach czegoś smacznego powoduje, że natychmiast mam ochotę właśnie to zjeść. Tak było ostatnio z kalafiorem.

 

14. tydzień ciąży. Rozwój płodu. Dziecko ma już 8-9 cm długości (CRL) i może ważyć nawet 50 gram. Wykonane w tym tygodniu zdjęcia USG pokazują, że płód jest znacznie bardziej proporcjonalny – tułów w sposób znaczący się wydłużył. Połykanie wód płodowych pozwala dziecku ćwiczyć układ pokarmowy, a także wydalniczy. Niekiedy na zdjęciach USG 3d można zobaczyć, że dziecko robi pierwsze minki.

14. tydzień ciąży to również dalszy rozwój narządów płciowych. Niewykluczone, że podczas badania USG w tym tygodniu rodzice poznają płeć dziecka (jeśli odwróci się we właściwą stronę).

Dziecko sporo się rusza i część ciężarnych – zwłaszcza tych, które wcześniej były w ciąży – zaczyna odczuwać pierwsze ruchy dziecka. To nie są jeszcze kopnięcia – na tym etapie kobiety mówią raczej o uczuciu przelewania się „czegoś” w brzuchu lub o „uderzeniach skrzydeł motyli”. Ale duża część przyszłych mam jeszcze nie odczuwa żadnych ruchów dziecka. Na tym etapie ciąży ruchy dziecka odczuwane są sporadycznie – choć dziecko porusza się bardzo dużo, i bardzo energicznie. Jest ono jednak jeszcze małe, a jego ruchy – ciągle słabe.

 

14. tydzień ciąży, czwarty miesiąc ciąży. Kolejny kamień milowy w rozwoju ciąży osiągnięty: na tym etapie łożysko już się wykształciło i podejmuje wszystkie funkcje, czyli:

- wymianę gazową (dostarcza tlen, odbiera dwutlenek węgla),

- odżywianie,

- wydalanie,

- ochronę płodu. Łożysko chroni dziecko przed większością wirusów i bakterii, przekazuje mu również przeciwciała wyprodukowane przez organizm matki.

Ciąża mija tydzień po tygodniu – wejście w drugi trymestr przynosi zdecydowanej większości kobiet dużą ulgę. Większość objawów znanych z pierwszego trymestru odchodzi w niepamięć. Przyszłej mamy nie dręczą już ani nudności, ani brak apetytu. Wizyta na forum dla ciężarnych w tym okresie ciąży zwykle przynosi zastrzyk optymizmu – kobiety dzielą się pierwszymi radościami (płeć dziecka, odczucia, że w brzuchu „coś” się porusza). Ustępuje huśtawka nastrojów, związana z burzą hormonalną.

Ale to nie znaczy, że w drugim trymestrze nie ma żadnych ciążowych dolegliwości. U niektórych kobiet już w 14. tygodniu ciąży widoczne stają się skutki powiększania się macicy i jej ucisku na inne narządy. Kobieta może nadal skarżyć się na uczucie parcia na pęcherz i konieczność częstych wizyt w toalecie. Mogą pojawić się wzdęcia oraz obrzęki nóg. Jeśli obrzęki nóg są niewielkie, jest to naturalny objaw. Natomiast przy większych obrzękach, zwłaszcza tych które pojawiają się nagle, konieczna jest szybka wizyta u lekarza. Takie obrzęki nóg mogą świadczyć o poważnym problemie zdrowotnym.

Część ciężarnych zaczyna się uskarżać na żylaki nóg. Jak sobie z nimi radzić? Dużo się poruszać (spacery!), unikać długiego stania, odpoczywać jak najwięcej w pozycji leżącej z nogami uniesionymi ponad resztę ciała (czyli ułożonymi na grubym wałku, albo opartymi o ścianę etc.). Naturalną dolegliwością są krwotoki z nosa – tutaj receptą jest przede wszystkim dbanie o właściwą wilgotność w pomieszczeniach, zwłaszcza w sypialni.

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy na nasze forum dla przyszłych mam

Oceń artykuł   

Komentarze

  • emiliawawilin | 05-09-2012 13:48:50

    hej dziewczynki wpadlam na genialny pomysl wstawilam wam zdjecia brzuszka 12 i 14 tydzien nie samowite jak sie zmienia dopiero na zdjeciach to widac jesli macie ochote zawsze mozecie zrobi...
  • emiliawawilin | 05-09-2012 13:49:53

    hej dziewczynuy jak ja mam wstawic zdjecie na forum chcialam pokazac wam brzuszek i nie umiem
  • dominka | 29-11-2013 11:18:58

    Czytam kalendarz ciazy i rubryke Zdaniem Mamy i to jest ajkiś zart. Pisała to jakaś szasnastoletnia dziewuszka bez mózgu czy co? Prosiłabym administratorów tej strony o traktowanie nas jako intelig...
  • monolek | 08-11-2017 16:59:34

    Hej! Ja też wkroczyłam w 14 tydzień. Dziś mam badania prenatalne. Jestem dobrej myśli. To moja druga kruszynka. Pierwsza ma juz 9 lat

Kolejne tygodnie ciąży

  • Piętnasty tydzień ciąży

    Martwisz się, że twoje dziecko rośnie, ale mało przybiera na wadze? Niepotrzebnie – składniki odżywcze w tym czasie są zużywane na rozwój wszystkich podstawowych układów i narządów, i na ćwiczenie nowych umiejętności. Za kilka tygodni u dziecka pojawi się tzw. biała tkanka...

    czytaj

  • Szesnasty tydzień ciąży

    Dziecko jeszcze nie kopie, ale możesz już odczuwać jego ruchy. To lekkie muśnięcia (ciężarne często mówią o „motylach” w brzuchu). Choć jeszcze nie osiągnęłaś półmetka ciąży, zacznij myśleć o porodzie! Jeśli na coś chorujesz bądź podejrzewasz, że z jakichś powodów nie...

    czytaj

  • Siedemnasty tydzień ciąży

    Fasolka ma już ok. 15 cm. Na opuszkach palców pojawiają się linie papilarne. A na wewnętrznej stronie malutkich dłoni – bruzdy i zagłębienia, zwane liniami życia, serca i głowy. Serce twojego dziecka intensywnie pracuje – bije dwa razy szybciej niż twoje. Można je już...

    czytaj

Oblicz swój tydzień ciąży

Warto zobaczyć


Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj