Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jakie badania powinna zrobić para, jeśli mimo starań nie udaje się jej począć dziecka?

Twój Ekspert Ginekolog Położnik

Nikt sam nie powinien sobie fundować żadnych badań, bo badania musi zlecić lekarz-specjalista. Jeśli po przynajmniej roku starań, ciąża nie pojawia się, to trzeba się zgłosić do ginekologa zajmującego się problemami bezpłodności (lub inaczej medycyną rozrodu). Do takiego lekarza powinna zgłosić się para. To lekarz – specjalista musi ustalić strategię postępowania medycznego.

Prof. dr hab. med. Marian Szamatowicz

Fot. archiwum prywatne

Prof. dr hab. med. Marian Szamatowicz

Osobiście uważam, że badania trzeba ograniczać do niezbędnego minimum. Są to m.in.: wywiad lekarski, badanie ginekologiczne połączone z USG (ocena struktury jajnika, endometrium), badanie nasienia, prześwietlenie macicy i jajników (tzw. HSG) po to, żeby ustalić budowę narządów płciowych i drożność jajowodów.

Jeśli zaburzony jest rytm miesiączek (brak cyklicznych krwawień), to zlecam również niektóre badania hormonalne (oznaczenie stężeń gonadotropin, prolaktyny, test progesteronowy).

Dodatkowe badania są też wskazane (najbardziej przydatna jest laparoskopia), gdy wiemy, że kobieta przeszła operację ginekologiczną, miała zapalenie przydatków (może mieć pozapalne zmiany, np. zniszczone lub pozamykane jajowody).
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj