Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jakie badania powinna zrobić para, jeśli mimo starań nie udaje się jej począć dziecka?

Twój Ekspert Ginekolog Położnik

Nikt sam nie powinien sobie fundować żadnych badań, bo badania musi zlecić lekarz-specjalista. Jeśli po przynajmniej roku starań, ciąża nie pojawia się, to trzeba się zgłosić do ginekologa zajmującego się problemami bezpłodności (lub inaczej medycyną rozrodu). Do takiego lekarza powinna zgłosić się para. To lekarz – specjalista musi ustalić strategię postępowania medycznego.

Prof. dr hab. med. Marian Szamatowicz

Fot. archiwum prywatne

Prof. dr hab. med. Marian Szamatowicz

Osobiście uważam, że badania trzeba ograniczać do niezbędnego minimum. Są to m.in.: wywiad lekarski, badanie ginekologiczne połączone z USG (ocena struktury jajnika, endometrium), badanie nasienia, prześwietlenie macicy i jajników (tzw. HSG) po to, żeby ustalić budowę narządów płciowych i drożność jajowodów.

Jeśli zaburzony jest rytm miesiączek (brak cyklicznych krwawień), to zlecam również niektóre badania hormonalne (oznaczenie stężeń gonadotropin, prolaktyny, test progesteronowy).

Dodatkowe badania są też wskazane (najbardziej przydatna jest laparoskopia), gdy wiemy, że kobieta przeszła operację ginekologiczną, miała zapalenie przydatków (może mieć pozapalne zmiany, np. zniszczone lub pozamykane jajowody).
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Jeśli zjesz rosół z kurczaka, twój dzidziuś nie powinien mieć reakcji alergicznej.

Dieta matki karmiącej

Choć nie słyszałam, żeby dziecku karmionemu piersią zaszkodziła zjedzona przez mamę jedna mandarynka czy kilka winogron, to niektóre dzieci źle reagują na większe ilości tych lub innych produktów.

czytaj

Lekarz kontroluje ciemiączko podczas każdego badania poprzedzającego szczepienie dziecka.

Ciemiączko. Wypukłe, małe, duże, pulsujące

Tę miękką powierzchnię pomiędzy kośćmi czaszki można wyczuć, dotykając delikatnie palcem. Co w ciemiączku może być powodem do niepokoju? Po pierwsze tempo jego zarastania, po drugie - zapadanie się ciemiączka.

czytaj

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj