-
dr Marzena Dębska
Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w WarszawieFasolka ma już ok. 15 cm. Na opuszkach palców pojawiają się linie papilarne. A na wewnętrznej stronie malutkich dłoni – bruzdy i zagłębienia, zwane liniami życia, serca i głowy.
Serce twojego dziecka intensywnie pracuje – bije dwa razy szybciej niż twoje. Można je już usłyszeć przez słuchawkę położniczą. Możesz to nawet robić sama w domu, jeśli zaopatrzysz się w stetoskop. Szpik kostny podejmuje produkcję krwinek.
Twój brzuch się powiększa. Przyzwyczajaj się do spania na boku – za kilka tygodni będzie to nie tylko najwygodniejsza dla ciebie, ale i najbezpieczniejsza dla dziecka pozycja.
Przy szczotkowaniu zębów może pojawiać się niewielkie krwawienie – nawet jeśli masz całkiem zdrowe zęby. To normalny objaw, związany z rozpulchnieniem i przekrwieniem dziąseł podczas ciąży. Możesz mieć również krwawienia z nosa. Jeśli nie są obfite, zwykle nie ma się czym martwić.
Śpij na boku
Mamo, to ja!
Ciążowe humory dają znać o sobie, miewam zmienne nastroje. Potrafię cieszyć się z byle powodu, a za chwilę prawie płaczę, wyolbrzymiając drobny problem. Obrywa się też mojemu mężowi. Zauważyłam, że krwawią mi dziąsła. Poczytałam, że to nie jest powód do niepokoju, tym bardziej, że regularnie zażywam witaminy dla kobiet w ciąży, więc to nie jest niedoboru witaminy C. Zmienię szczoteczkę do zębów na bardziej miękką, żeby nie podrażniać dziąseł.
Dzidziuś coraz wyraźniej daje znać o sobie, chyba lubi jazdę samochodem, bo kiedy prowadząc auto pracuję nogami, jest szczególnie aktywny. Choć ostatnio wyczytałam, że gdy dziecko się gwałtownie porusza - daje mamie znak, żeby wstała i trochę pospacerowała. Trzeba tego pilnować, zwłaszcza jak maluch podrośnie! Ale to takie przyjemne móc poczuć tę rosnącą we mnie istotkę. Nie mogę się doczekać, kiedy zobaczę moje dziecko, przytulę, przystawię do piersi.
17. tydzień ciąży. Rozwój płodu. Dziecko może już ważyć ok. 150 gramów a długość płodu (CRL) to nawet 14 cm.
Zdjęcia płodu z badania USG pokazują, że dziecko w 17. tygodniu ciąży ma już odruch chwytny – zaciska piąstki z użyciem kciuka, może też łapać pępowinę i się nią „bawić”. Dziecku zaczynają też rosnąć paznokcie. W dalszym ciągu rozwija się słuch dziecka – może ono zacząć rozpoznawać dźwięki. Milowym krokiem w rozwoju dziecka jest pojawienie się brązowej tkanki tłuszczowej – to ona będzie odpowiedzialna za regulację termiczną po porodzie.
17. tydzień ciąży. Objawy ciąży. Brzuch na tym etapie ciąży jest już wyraźnie powiększony. Kobieta zaczyna odczuwać, że zmienia się jej środek ciężkości – mogą pojawić się nawet problemy z utrzymaniem równowagi, zwłaszcza jeśli do tej pory ciężarna nie porzuciła wysokich lub podwyższonych obcasów. Ponieważ upadek w ciąży może skończyć się poważnymi komplikacjami, lekarze zdecydowanie rekomendują, by w drugim trymestrze ciąży zmienić obuwie na płaskie. Nie tylko ze względu na kłopoty z równowagą – wysokie obcasy potęgują problemy z żylakami i puchnięciem nóg.
Większa objętość krwi, która krąży w żyłach ciężarnej kobiety i zmiany hormonalne powodują osłabienie naczyń krwionośnych. Mogą się pojawiać pajączki i poszerzone naczynka – zarówno na twarzy, jak i na ciele. Dziąsła ciężarnej są rozpulchnione, co może powodować krwawienie. Dobrym pomysłem jest wymiana szczoteczki na bardziej miękką, natomiast w ciąży zęby dobrze jest myć częściej.
5. miesiąc ciąży. Wahania nastroju. Choć w drugim trymestrze kobieta zwykle nie odczuwa najbardziej przykrych dolegliwości, ustępuje też permanentne zmęczenie, hormony nie przestają dawać o sobie znać. Piąty miesiąc ciąży to czas, w którym mogą pojawić się wahania nastroju – huśtawka emocji. Nie ma w tym nic niezwykłego, kobieta łatwo się wzrusza, łatwo denerwuje czy złości. To duże wyzwanie dla partnera, by udzielać adekwatnego do sytuacji wsparcia i przede wszystkim zrozumieć ciężarną.
Niektórym kobietom w opanowaniu negatywnych emocji (złości, wzburzenia) pomagają coraz wyraźniej odczuwalne ruchy dziecka. Choć część przyszłych mam ich jeszcze nie odczuwa (a raczej nie jest świadoma, że to co czuje, to właśnie ruchy dziecka), inne na początku 5. miesiąca ciąży już mogą się cieszyć, że dziecko się poruszyło. To kolejny etap zacieśniania więzi między matką a dzieckiem.
Seks w ciąży. Drugi trymestr dużej części kobiet w ciąży przywraca apetyt na seks. Ginekolodzy podkreślają, że jeśli ciąża przebiega prawidłowo i nie ma wyraźnych przeciwwskazań, seks na pewno nie zaszkodzi dziecku, a podtrzymywanie intensywności związku jest bardzo ważne, ma również wpływ na stabilizację huśtawki emocjonalnej kobiety. Jeśli para ma jakiekolwiek obawy, warto zapytać wprost ginekologa o to, czy widzi przeciwwskazania do współżycia. Najczęstszymi przeciwwskazaniami do współżycia są: infekcja dróg rodnych (współżyć można dopiero po jej wyleczeniu), krwawienia z dróg rodnych, skracanie się szyjki macicy.
Komentarze
Kolejne tygodnie ciąży
-
Osiemnasty tydzień ciąży
Dziecko może mieć nawet 18 cm długości i ważyć 200 gram. Intensywnie rozwija się jego układ nerwowy, w mózgu wykształcają się mapa ruchowa i czuciowa całego ciała, tworzą się połączenia nerwowe – ponad 120 milionów! Bardzo ważne jest to, co czujesz i myślisz – dziś już... -
Dziewiętnasty tydzień ciąży
Możesz już odczuwać bardziej intensywnie ruchy dziecka, choć nadal nie są to jeszcze kopnięcia. Ciało twojego malucha szczelnie pokrywa maź płodowa. Ponieważ przed porodem maź płodowa stopniowo odkleja się od dziecka, maluchy – zwłaszcza te urodzone po terminie – przychodzą... -
Dwudziesty tydzień ciąży
Jesteś na półmetku! Być może urodzisz nieco wcześniej (ciążę lekarze uznają za donoszoną po zakończeniu 37. tygodnia), lub później (niektóre kobiety rodzą dzieci nawet w 42. tygodniu) – ale 20. tydzień umownie uznajemy za połowę ciąży. Twoje 18-20 cm dziecko może ważyć nawet...
Oblicz swój tydzień ciąży
Warto zobaczyć
Polecamy
Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza
Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...
Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci
Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?
Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka
O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.
- Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka
- Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne
- Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne
- Krwawienie i plamienie w ciąży
- Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór
- Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?
- Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie
- Materacyk do łóżeczka dla niemowląt
- Zapalenie pęcherza moczowego u dzieci. Objawy i leczenie
- Czy w szpitalu mogą zamienić nam dziecko
- Dojrzałość szkolna
- In vitro - deska ratunku
- Jakie mogą być konsekwencje nieleczonej dysplazji?
- Odchudzanie dziecka. Z otyłością najmłodszych trzeba walczyć
- Rozmowa z ekspertem od szczepień dr. n. med. Pawłem Grzesiowskim
- Całodobowe przedszkola
- Książeczki dla dzieci
Przebieg ciąży
Jeśli palisz – ryzyko, że poronisz jest trzy razy większe, niż u matki wolnej od nałogu....
Ulubione spodnie dzieci? Wiadomo, że dresy! Dzieci mają tu upodobania zbieżne z...
Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?
Zobacz wyniki ankiety, skomentuj
karolina_kac | 01-01-2017 19:09:13
sagia | 07-03-2017 13:53:46
Kaja8 | 29-05-2017 13:07:44
Kociara35 | 28-12-2019 07:00:08