17. tydzień ciąży

    
ocena:  
Zdaniem Eksperta

    Śpij na boku

  • Avatar

    dr Marzena Dębska

    Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w Warszawie

    Fasolka ma już ok. 15 cm. Na opuszkach palców pojawiają się linie papilarne. A na wewnętrznej stronie malutkich dłoni – bruzdy i zagłębienia, zwane liniami życia, serca i głowy.

    Serce twojego dziecka intensywnie pracuje – bije dwa razy szybciej niż twoje. Można je już usłyszeć przez słuchawkę położniczą. Możesz to nawet robić sama w domu, jeśli zaopatrzysz się w stetoskop. Szpik kostny podejmuje produkcję krwinek.

    Twój brzuch się powiększa. Przyzwyczajaj się do spania na boku – za kilka tygodni będzie to nie tylko najwygodniejsza dla ciebie, ale i najbezpieczniejsza dla dziecka pozycja.

    Przy szczotkowaniu zębów może pojawiać się niewielkie krwawienie – nawet jeśli masz całkiem zdrowe zęby. To normalny objaw, związany z rozpulchnieniem i przekrwieniem dziąseł podczas ciąży. Możesz mieć również krwawienia z nosa. Jeśli nie są obfite, zwykle nie ma się czym martwić.

Zdaniem Mamy

Mamo, to ja!

Serce twojego dziecka intensywnie pracuje – bije dwa razy szybciej niż twoje. Można je już usłyszeć przez słuchawkę położniczą

Fot. Archiwum

Serce twojego dziecka intensywnie pracuje – bije dwa razy szybciej niż twoje. Można je już usłyszeć przez słuchawkę położniczą

Ciążowe humory dają znać o sobie, miewam zmienne nastroje. Potrafię cieszyć się z byle powodu, a za chwilę prawie płaczę, wyolbrzymiając drobny problem. Obrywa się też mojemu mężowi. Zauważyłam, że krwawią mi dziąsła. Poczytałam, że to nie jest powód do niepokoju, tym bardziej, że regularnie zażywam witaminy dla kobiet w ciąży, więc to nie jest niedoboru witaminy C. Zmienię szczoteczkę do zębów na bardziej miękką, żeby nie podrażniać dziąseł.
Dzidziuś coraz wyraźniej daje znać o sobie, chyba lubi jazdę samochodem, bo kiedy prowadząc auto pracuję nogami, jest szczególnie aktywny. Choć ostatnio wyczytałam, że gdy dziecko się gwałtownie porusza - daje mamie znak, żeby wstała i trochę pospacerowała. Trzeba tego pilnować, zwłaszcza jak maluch podrośnie! Ale to takie przyjemne móc poczuć tę rosnącą we mnie istotkę. Nie mogę się doczekać, kiedy zobaczę moje dziecko, przytulę, przystawię do piersi.

 

17. tydzień ciąży. Rozwój płodu. Dziecko może już ważyć ok. 150 gramów a długość płodu (CRL) to nawet 14 cm.

Zdjęcia płodu z badania USG pokazują, że dziecko w 17. tygodniu ciąży ma już odruch chwytny – zaciska piąstki z użyciem kciuka, może też łapać pępowinę i się nią „bawić”. Dziecku zaczynają też rosnąć paznokcie. W dalszym ciągu rozwija się słuch dziecka – może ono zacząć rozpoznawać dźwięki. Milowym krokiem w rozwoju dziecka jest pojawienie się brązowej tkanki tłuszczowej – to ona będzie odpowiedzialna za regulację termiczną po porodzie.

17. tydzień ciąży. Objawy ciąży. Brzuch na tym etapie ciąży jest już wyraźnie powiększony. Kobieta zaczyna odczuwać, że zmienia się jej środek ciężkości – mogą pojawić się nawet problemy z utrzymaniem równowagi, zwłaszcza jeśli do tej pory ciężarna nie porzuciła wysokich lub podwyższonych obcasów. Ponieważ upadek w ciąży może skończyć się poważnymi komplikacjami, lekarze zdecydowanie rekomendują, by w drugim trymestrze ciąży zmienić obuwie na płaskie. Nie tylko ze względu na kłopoty z równowagą – wysokie obcasy potęgują problemy z żylakami i puchnięciem nóg.

Większa objętość krwi, która krąży w żyłach ciężarnej kobiety i zmiany hormonalne powodują osłabienie naczyń krwionośnych. Mogą się pojawiać pajączki i poszerzone naczynka – zarówno na twarzy, jak i na ciele. Dziąsła ciężarnej są rozpulchnione, co może powodować krwawienie. Dobrym pomysłem jest wymiana szczoteczki na bardziej miękką, natomiast w ciąży zęby dobrze jest myć częściej.

5. miesiąc ciąży. Wahania nastroju. Choć w drugim trymestrze kobieta zwykle nie odczuwa najbardziej przykrych dolegliwości, ustępuje też permanentne zmęczenie, hormony nie przestają dawać o sobie znać. Piąty miesiąc ciąży to czas, w którym mogą pojawić się wahania nastroju – huśtawka emocji. Nie ma w tym nic niezwykłego, kobieta łatwo się wzrusza, łatwo denerwuje czy złości. To duże wyzwanie dla partnera, by udzielać adekwatnego do sytuacji wsparcia i przede wszystkim zrozumieć ciężarną.

Niektórym kobietom w opanowaniu negatywnych emocji (złości, wzburzenia) pomagają coraz wyraźniej odczuwalne ruchy dziecka. Choć część przyszłych mam ich jeszcze nie odczuwa (a raczej nie jest świadoma, że to co czuje, to właśnie ruchy dziecka), inne na początku 5. miesiąca ciąży już mogą się cieszyć, że dziecko się poruszyło. To kolejny etap zacieśniania więzi między matką a dzieckiem.

Seks w ciąży. Drugi trymestr dużej części kobiet w ciąży przywraca apetyt na seks. Ginekolodzy podkreślają, że jeśli ciąża przebiega prawidłowo i nie ma wyraźnych przeciwwskazań, seks na pewno nie zaszkodzi dziecku, a podtrzymywanie intensywności związku jest bardzo ważne, ma również wpływ na stabilizację huśtawki emocjonalnej kobiety. Jeśli para ma jakiekolwiek obawy, warto zapytać wprost ginekologa o to, czy widzi przeciwwskazania do współżycia. Najczęstszymi przeciwwskazaniami do współżycia są: infekcja dróg rodnych (współżyć można dopiero po jej wyleczeniu), krwawienia z dróg rodnych, skracanie się szyjki macicy.

 

 

 

Zapraszamy na nasze forum dla przyszłych mam

Oceń artykuł   

Komentarze

  • karolina_kac | 01-01-2017 19:09:13

    Moja druga ciąża przebiega zupełnie inaczej niż pierwsza. (Miło czytać swoje komentarze sprzed 3 lat tutaj pod kalendarzem ciąży i trochę powspominać, a także porównać obie ciąże. Obecnie jestem 17...
  • sagia | 07-03-2017 13:53:46

    Właśnie zaczynam 17 tydzień. Problemów ze skórą ciąg dalszy :-( co do ruchów to jest to moja pierwsza ciąża i w sumie nie potrafię stwierdzić czy to co czuję to ruchy bo moje jelita zawsze były ba...
  • Kaja8 | 29-05-2017 13:07:44

    Zaczynam 17tc. Ruchy sa juz odczuwalne od 16tc . Dzidzia jest bardzo aktywna co potwierdza usg. Ale jak powiedzail lekarz ruchliwe dziecko to zdrowe dziecko
  • Kociara35 | 28-12-2019 07:00:08

    To moja pierwsza ciąża, jestem w 17 tygodniu. Do tej pory ciąża przebiegała bardzo łagodnie, żadnych mdłości, wymiotów, zgagi, senności. Narzekałam jedynie na bolące piersi i bóle w dole brzucha. T...

Kolejne tygodnie ciąży

  • Osiemnasty tydzień ciąży

    Dziecko może mieć nawet 18 cm długości i ważyć 200 gram. Intensywnie rozwija się jego układ nerwowy, w mózgu wykształcają się mapa ruchowa i czuciowa całego ciała, tworzą się połączenia nerwowe – ponad 120 milionów! Bardzo ważne jest to, co czujesz i myślisz – dziś już...

    czytaj

  • Dziewiętnasty tydzień ciąży

    Możesz już odczuwać bardziej intensywnie ruchy dziecka, choć nadal nie są to jeszcze kopnięcia. Ciało twojego malucha szczelnie pokrywa maź płodowa. Ponieważ przed porodem maź płodowa stopniowo odkleja się od dziecka, maluchy – zwłaszcza te urodzone po terminie – przychodzą...

    czytaj

  • Dwudziesty tydzień ciąży

    Jesteś na półmetku! Być może urodzisz nieco wcześniej (ciążę lekarze uznają za donoszoną po zakończeniu 37. tygodnia), lub później (niektóre kobiety rodzą dzieci nawet w 42. tygodniu) – ale 20. tydzień umownie uznajemy za połowę ciąży. Twoje 18-20 cm dziecko może ważyć nawet...

    czytaj

Oblicz swój tydzień ciąży

Warto zobaczyć


Polecamy

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj