Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

O co najczęściej pytają kobiety w ciąży, jeśli chodzi o seks?

Twój Ekspert Ginekolog Położnik

Najczęściej pytają się czy w ogóle można uprawiać seks w ciąży, czy nie będzie to zagrożeniem dla ciąży oraz czy są pozycje niebezpieczne dla dziecka.

Prof. dr hab. med. Romuald Dębski

Fot. Monika Bajkowska

Prof. dr hab. med. Romuald Dębski

Mówię im, że w ciąży tak zwanej fizjologicznej, czyli zdrowej, nie ma żadnych przeciwwskazań do kochania się. Tłumaczę również, że to normalne, że większość kobiet ma ograniczone potrzeby seksualne w początkowym okresie ciąży, co jest związane ze złym samopoczuciem. Z kolei pod koniec ciąży też jest naturalne, że część pań nie ma już ochoty na seks, bo są ociężałe i zmęczone. Zalecam im też, żeby wstrzymały się przed współżyciem mniej więcej przez 6 ostatnich tygodni przed wyznaczoną datą porodu. Już dawno bowiem odkryto, że w nasieniu mężczyzny są biologicznie czynne substancje (prostaglandyny), które powodują rozwieranie się szyjki macicy.

Radzę partnerom seks w ciąży w rozsądnych ilościach, bez szaleńczej aktywności, bo w czasie orgazmu u kobiety wydziela się hormon oksytocyny, który prowokuje skurcze macicy.

Jeżeli chodzi o pozycje, to na pewno komfortowo musi czuć się kobieta, seks musi być bez stresu. Niekorzystna w trzecim trymestrze jest pozycja klasyczna, bo gdy kobieta leży na plecach, to macica uciska żyły w brzuchu i kobieta mdleje, a wtedy dzidziuś nie czuje się dobrze, bo krew nie dochodzi do łożyska.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Miód można wprowadzić do jadłospisu dziecka dopiero gdy skończy przynajmniej rok.

Miód jest niebezpieczny dla niemowląt

Słodzenie miodem napojów i potraw maluchów nie tylko sprzyja nadwadze, ale może uczulać i grozi zatruciem jadem kiełbasianym. Dzieciom do roku w ogóle miodu nie powinno się podawać. Niektórzy lekarze radzą, by wstrzymać się nawet do drugich urodzin.

czytaj

Śmierć łóżeczkowa to przypadek nagłej, niewyjaśnionej śmierci niemowlęcia w czasie snu. Najczęściej dotyczy dzieci między 2. a 6. miesiącem życia.

Śmierć łóżeczkowa. Czy i jak można zapobiegać?

Śmierć łóżeczkowa to przypadek nagłej, niewyjaśnionej śmierci niemowlęcia w czasie snu. Najczęściej dotyczy dzieci między 2. a 6. miesiącem życia. Brakuje w pełni wiarygodnych statystyk dotyczących śmierci łóżeczkowej w Polsce. W zależności od źródła...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj