16. tydzień ciąży

    
ocena:  
Zdaniem Eksperta

  Pomyśl zawczasu o porodzie

 • Avatar

  dr Marzena Dębska

  Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w Warszawie

  Dziecko jeszcze nie kopie, ale możesz już odczuwać jego ruchy. To lekkie muśnięcia (ciężarne często mówią o „motylach” w brzuchu).
  Choć jeszcze nie osiągnęłaś półmetka ciąży, zacznij myśleć o porodzie! Jeśli na coś chorujesz bądź podejrzewasz, że z jakichś powodów nie powinnaś rodzić siłami natury – zapytaj przy najbliższej wizycie swojego lekarza jakie jest jego zdanie na ten temat. W Polsce w publicznych szpitalach nie ma możliwości wykonania cięcia cesarskiego „na życzenie”. Natomiast niektóre choroby są wskazaniem do zakończenia ciąży planowym cięciem cesarskim. W wątpliwych przypadkach, na prośbę lekarza prowadzącego będziesz musiała przedstawić zaświadczenie od lekarza-specjalisty w danej dziedzinie.

  Jeśli to twoje pierwsze dziecko i jeśli wiesz, że będziesz rodzić naturalnie – pomyśl o przygotowaniu siebie i partnera. Szkoła rodzenia to nie tylko ćwiczenia oddychania podczas porodu – zastanów się, czy nie warto z niej skorzystać.

  Mogą dokuczać ci zaparcia – wzrósł poziom progesteronu, „hormonu ciąży”, który spowalnia pracę układu pokarmowego. Swoje dokłada też macica, uciskająca jelita. Pij dużo wody i jedz warzywa i owoce bogate w błonnik. Ze środków przeczyszczających można stosować syrop zawierający laktulozę, ewentualnie stosować specjalne czopki.

Zdaniem Mamy

Czas na pierwsze zakupy, dla mamy

16 tydzień ciąży. Dziecko jeszcze nie kopie, ale możesz już odczuwać jego ruchy. To lekkie muśnięcia (ciężarne często mówią o „motylach” w brzuchu)

Fot. Archiwum

16 tydzień ciąży. Dziecko jeszcze nie kopie, ale możesz już odczuwać jego ruchy. To lekkie muśnięcia (ciężarne często mówią o „motylach” w brzuchu)

Nic tak nie poprawia kobiecie humoru, jak zakupy. Kobiecie w ciąży też. Dla poprawy humoru, ale też dla wygody kupiłam pierwsze ciążowe spodnie. W sukienkach i spódnicach rzadko chodzę, a rosnący brzuszek sprawia, że w zwykłych spodniach się już z trudem dopinam. Kupiłam też kolejny dużych rozmiarów biustonosz, bo biust mam teraz bardzo okazały.

Pierwszy raz zdarzyło mi się, że musiałam wstać w nocy do toalety. Oby nie powtarzało się to często. A może to sposób na przyzwyczajenie się do wstawania nocnego? Przecież dzidziuś będzie tego wymagał. Rozmawialiśmy na temat imienia. Wymieniamy się pomysłami głównie na imiona męskie: Julian, Adam, Dariusz… lista długa, ale jest jeszcze sporo czasu na decyzję.

 

16. tydzień ciąży. Wymiary płodu. Nawet 12 cm i ponad 100 gramów – tak duże może być dziecko czternaście tygodni po zapłodnieniu.
Dziecko cały czas intensywnie się rozwija. Na tym etapie ciąży dobrze radzi sobie już z oddawaniem moczu i wchłanianiem płynu owodniowego, co przygotowuje je do oddychania.

Kształtuje się układ nerwowy dziecka i jego narządy zmysłów. W 16. tygodniu ciąży dziecko zdecydowanie może już słyszeć nie tylko odgłosy pochodzące z wnętrza kobiety – przede wszystkim bicie jej serca, ale również odgłosy z zewnątrz. Doświadczone mamy, położne i lekarze radzą, by przyszła matka jak najwięcej mówiła do dziecka – dzięki temu nauczy się ono rozpoznawać głos mamy. Jest to jednak przede wszystkim ważne dla dobrego samopoczucia kobiety, która w ten sposób uczy się swojej nowej roli życiowej.

Zdjęcia USG wykonane w tym tygodniu ciąży pozwalają zaobserwować, że dziecko potrafi już robić miny – krzywi się, uśmiecha, ściąga brwi.
Badanie USG może też pozwolić na ustalenie płci dziecka. Większość rodziców na tym etapie ciąży chciałaby wiedzieć, czy wyprawkę dla niemowlaka należy kompletować z myślą o chłopcu, czy o dziewczynce. No i wybierać imię dla dziecka.

Teoretycznie rozpoznanie płci jest w 16. tygodniu ciąży możliwe, jednak może się okazać, że koniec czwartego miesiąca ciąży to ciągle za wcześnie na odpowiedź na pytanie: chłopiec czy dziewczynka. Na moment ustalenia płci dziecka składa się wiele czynników, z których niebagatelne znaczenie ma właśnie – płeć dziecka (narządy płciowe chłopca są wcześniej widoczne na zdjęciach USG). Ale liczy się też ułożenie dziecka, sprzęt USG jakim dysponuje lekarz, a także to, na czym lekarz koncentruje się podczas badania. Jeśli są jakiekolwiek wątpliwości co do harmonijnego rozwoju dziecka czy jego zdrowia, rozpoznanie płci ma znaczenie drugorzędne.

W 16. tygodniu ciąży część przyszłych mam odczuwa pierwsze ruchy dziecka. Ale jeśli kobieta jest w ciąży po raz pierwszy, ruchy płodu mogą być niewyczuwalne jeszcze przez kilka tygodni, do 20-21. tygodnia ciąży.

Ciążowy brzuch staje się coraz większy – i to już naprawdę czas na odświeżenie garderoby. Ważny jest też dobór odpowiedniej bielizny, która powinna być wykonana z naturalnych materiałów, przewiewna i wygodna. Pamiętaj też o tym, że w ciąży bezwzględnie trzeba zasłaniać brzuch – nawet w upalne dni (a zwłaszcza wtedy). Zbyt duża dawka witaminy D3 (witaminy słońca) jest groźna dla rozwijającego się płodu.

Duża część kobiet ciężarnych z niepokojem obserwuje swoje zmieniające się ciało, zwłaszcza brzuch i piersi. Wszystko za sprawą rozstępów, które w drugim trymestrze ciąży są prawdziwą zmorą przyszłych mam. Stosując odpowiednie kosmetyki (dla kobiet w ciąży), masaże – nawet przy pomocy oliwki dla dzieci, można zmniejszyć rozmiary tych uszkodzeń skóry. Zła wiadomość jest taka, że powstawanie rozstępów jest w dużej mierze uwarunkowane genetycznie, i w takim przypadku można tylko minimalizować szkody.

Inna przypadłość tego etapu ciąży to opuchlizna nóg (szczególnie stóp) i żylaki. Czasami kobiety nie miewają kłopotów z żylakami, ale skarżą się na puchnięcie kończyn dolnych, czasami te dwie dolegliwości idą w parze. Jak można łagodzić te dolegliwości? Dużo spacerować (nie forsując się), i odpoczywać z nogami uniesionymi ku górze, najlepiej na lewym boku, tak by macica nie uciskała na żyłę główną dolną.

Część kobiet już na tym etapie ciąży skarży się na problemy ze spaniem – trudno dobrać im właściwą pozycję. Pamiętaj, by pod żadnym pozorem nie sięgać po ziołowe (ani żadne inne) środki usypiające czy ułatwiające zasypianie. Tego robić nie wolno. Zadbaj jednak o to, by się wysypiać – najlepsza (dla kobiety i dziecka) jest pozycja na lewym boku z poduszką włożoną między kolana.
 

 

Zapraszamy na nasze forum dla przyszłych mam

Oceń artykuł   

Komentarze

 • paulape | 26-08-2013 16:29:14

  u mnie własnie zaczął się 16 tc. już powoli wyczuwam delikatne ruchy dziecka z niecierpliwością czekam na kopniaki
 • blandzia | 10-11-2014 20:50:43

  jestem w pierwszej ciąży i już czuję jakby coś mnie głaskało po skórze od środka. wyczuwam te ruchy przed snem jak już spokojnie leże. jak nrazie są bardzo przyjemne i delkiatne jakby ktoś pływał w...
 • Paprycja | 20-11-2014 01:33:41

 • kum_pela | 27-11-2014 08:54:01

  Ciesze sie czytając wasze komentarze, iż czujecie muśnięcia w brzuchu bo i ja tez a jestem szczuplej budowy ciala malo tluszczu na brzuchu i sie zastanawialam czy to nei za wczesnie ale przygotuje ...

Kolejne tygodnie ciąży

 • Siedemnasty tydzień ciąży

  Fasolka ma już ok. 15 cm. Na opuszkach palców pojawiają się linie papilarne. A na wewnętrznej stronie malutkich dłoni – bruzdy i zagłębienia, zwane liniami życia, serca i głowy. Serce twojego dziecka intensywnie pracuje – bije dwa razy szybciej niż twoje. Można je już...

  czytaj

 • Osiemnasty tydzień ciąży

  Dziecko może mieć nawet 18 cm długości i ważyć 200 gram. Intensywnie rozwija się jego układ nerwowy, w mózgu wykształcają się mapa ruchowa i czuciowa całego ciała, tworzą się połączenia nerwowe – ponad 120 milionów! Bardzo ważne jest to, co czujesz i myślisz – dziś już...

  czytaj

 • Dziewiętnasty tydzień ciąży

  Możesz już odczuwać bardziej intensywnie ruchy dziecka, choć nadal nie są to jeszcze kopnięcia. Ciało twojego malucha szczelnie pokrywa maź płodowa. Ponieważ przed porodem maź płodowa stopniowo odkleja się od dziecka, maluchy – zwłaszcza te urodzone po terminie – przychodzą...

  czytaj

Oblicz swój tydzień ciąży

Warto zobaczyć


Polecamy

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj