Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Pasy bezpieczeństwa w ciąży

Ratują dwa życia

Polskie prawo zezwala kobietom w widocznej ciąży na nieużywanie pasów bezpieczeństwa, ale mimo to warto je zapinać. To najlepsze zabezpieczenie w razie wypadku czy kolizji.

Odcinek biodrowy pasów musi być zapięty pod brzuchem, nie na nim.

Fot. BE&W

Odcinek biodrowy pasów musi być zapięty pod brzuchem, nie na nim.

W Europie najwięcej zgonów nienarodzonych dzieci w wypadkach jest spowodowanych śmiercią lub obrażeniami matki doznanymi z powodu niezapięcia pasów.

Kobiety, które rezygnują z zapinania pasów tłumaczą, że w samochodzie mocno zapierają się nogami i rękami, jednak nie wiedzą, że w razie zderzenia z niewielką prędkością 50 km/h, ich ciało uderzy w przeszkodę z siłą trzech ton! Ręce i nogi nie wytrzymają takiego nacisku, natomiast pasy - tak. W najgorszym razie, jeżeli pasy wywołają poronienie, ocalą matkę.

Pod brzuchem a nie na nim

Ważne jest także prawidłowe zapinanie pasów. Prowadzący kursy bezpiecznej jazdy Mariusz Stuszewski podkreśla, że odcinek biodrowy pasów musi być zapięty pod brzuchem, nie na nim. Pas musi opierać się na kości miednicy, wtedy - w razie wypadku - nie miażdży brzucha ani klatki piersiowej.

Niektóre panie, narzekając na uciskający podbrzusze pas biodrowy, korzystają tylko z odcinka ramieniowego pasa bezpieczeństwa. W razie zderzenia czołowego zapobiegnie on obrażeniom górnej części tułowia, jednak pod wpływem siły bezwładności biodra zsuną się z fotela. Skutek? Połamane kolana lub uszkodzone stawy biodrowe po uderzeniu nóg w deskę rozdzielczą lub oparcie fotela.

Siedzące z przodu na miejscu pasażera kobiety ciężarne chronione są także przez poduszki powietrzne. Nie ma powodu do wyłączania ich. Zadaniem airbagów zamontowanych w desce rozdzielczej jest odizolowanie głów pasażerów od przedniej szyby i zmniejszenie napięcia pasów bezpieczeństwa. W razie zderzenia styka się z nimi klatka piersiowa i głowa.

Ciężarny kierowca

Natomiast kobieta w ciąży za kierownicą ma znacznie mniej miejsca. Poduszka rozwija się pomiędzy brzuchem prowadzącej i kierownicą, więc w razie odpalenia airbagu jego dół może uderzyć w brzuch ciężarnej i wywołać poronienie.

Przedstawiciel Szkoły Jazdy Renault Zbigniew Weseli podkreśla, aby kobiety siadały jak najdalej od kierownicy, ale jednocześnie trzymając dłonie na kierownicy w pozycji kwadrans po dziewiątej, miały ręce lekko zgięte w łokciach. Przypomina, że siadając za kierownicą każdy powinien ustawić fotel tak, aby przy wciśniętym do oporu sprzęgle miał nogę lekko ugiętą w kolanie.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • mikaa997 | 10-02-2015 15:54:41

  Dokładnie! pasy chronią nas i brzuszek nie tylko przy wypadku ale nawet przy ostrym hamowaniu! Dla mnie pasy bezpieczeństwa to obowiązek nawet w ciąży
 • Modzelka8 | 16-02-2015 11:33:19

  Ja również jeździłam w pasach bezpieczeństwa. Zakładałam je tak żeby leżały pod brzuszkiem a nie na nim. Tylko w ostatnim miesiącu zrezygnowałam z ich używania, ale wtedy już mało jeździłam samochodem.
 • joanka106259 | 22-02-2015 18:45:07

  Ja zapinam pasy, ale po przeczytaniu artykułu bardziej będę pilnowała, aby pas był pod brzuchem, bo czasem miałam na brzuchu.Mnie pas nie uciska a brzuszka już kawał mam. Co do kwestii ciężarnej za kierownicą czytałam też, aby ustawiać kierownicę tak,aby skierować poduszkę na klatkę piersiową a nie brzuch, żeby w razie "wystrzału"nie uderzyła w brzuch.
 • Doris85 | 01-04-2015 22:33:56

  Ja również zawsze zapinam pasy. I jeśli to ja jestem kierowcą - nie ruszę dopóki wszyscy pasażerowie ich nie zapną. A w razie jakby pas zsuwał się z brzucha, albo uciskał - zawsze można nabyć specjalne adaptery. Kosztują niewiele, a mogą bardzo ułatwić bezpieczne podróżowanie.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj