Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Pasy bezpieczeństwa w ciąży

Ratują dwa życia

Polskie prawo zezwala kobietom w widocznej ciąży na nieużywanie pasów bezpieczeństwa, ale mimo to warto je zapinać. To najlepsze zabezpieczenie w razie wypadku czy kolizji.

Odcinek biodrowy pasów musi być zapięty pod brzuchem, nie na nim.

Fot. BE&W

Odcinek biodrowy pasów musi być zapięty pod brzuchem, nie na nim.

W Europie najwięcej zgonów nienarodzonych dzieci w wypadkach jest spowodowanych śmiercią lub obrażeniami matki doznanymi z powodu niezapięcia pasów.

Kobiety, które rezygnują z zapinania pasów tłumaczą, że w samochodzie mocno zapierają się nogami i rękami, jednak nie wiedzą, że w razie zderzenia z niewielką prędkością 50 km/h, ich ciało uderzy w przeszkodę z siłą trzech ton! Ręce i nogi nie wytrzymają takiego nacisku, natomiast pasy - tak. W najgorszym razie, jeżeli pasy wywołają poronienie, ocalą matkę.

Pod brzuchem a nie na nim

Ważne jest także prawidłowe zapinanie pasów. Prowadzący kursy bezpiecznej jazdy Mariusz Stuszewski podkreśla, że odcinek biodrowy pasów musi być zapięty pod brzuchem, nie na nim. Pas musi opierać się na kości miednicy, wtedy - w razie wypadku - nie miażdży brzucha ani klatki piersiowej.

Niektóre panie, narzekając na uciskający podbrzusze pas biodrowy, korzystają tylko z odcinka ramieniowego pasa bezpieczeństwa. W razie zderzenia czołowego zapobiegnie on obrażeniom górnej części tułowia, jednak pod wpływem siły bezwładności biodra zsuną się z fotela. Skutek? Połamane kolana lub uszkodzone stawy biodrowe po uderzeniu nóg w deskę rozdzielczą lub oparcie fotela.

Siedzące z przodu na miejscu pasażera kobiety ciężarne chronione są także przez poduszki powietrzne. Nie ma powodu do wyłączania ich. Zadaniem airbagów zamontowanych w desce rozdzielczej jest odizolowanie głów pasażerów od przedniej szyby i zmniejszenie napięcia pasów bezpieczeństwa. W razie zderzenia styka się z nimi klatka piersiowa i głowa.

Ciężarny kierowca

Natomiast kobieta w ciąży za kierownicą ma znacznie mniej miejsca. Poduszka rozwija się pomiędzy brzuchem prowadzącej i kierownicą, więc w razie odpalenia airbagu jego dół może uderzyć w brzuch ciężarnej i wywołać poronienie.

Przedstawiciel Szkoły Jazdy Renault Zbigniew Weseli podkreśla, aby kobiety siadały jak najdalej od kierownicy, ale jednocześnie trzymając dłonie na kierownicy w pozycji kwadrans po dziewiątej, miały ręce lekko zgięte w łokciach. Przypomina, że siadając za kierownicą każdy powinien ustawić fotel tak, aby przy wciśniętym do oporu sprzęgle miał nogę lekko ugiętą w kolanie.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • mikaa997 | 10-02-2015 15:54:41

  Dokładnie! pasy chronią nas i brzuszek nie tylko przy wypadku ale nawet przy ostrym hamowaniu! Dla mnie pasy bezpieczeństwa to obowiązek nawet w ciąży
 • Modzelka8 | 16-02-2015 11:33:19

  Ja również jeździłam w pasach bezpieczeństwa. Zakładałam je tak żeby leżały pod brzuszkiem a nie na nim. Tylko w ostatnim miesiącu zrezygnowałam z ich używania, ale wtedy już mało jeździłam samochodem.
 • joanka106259 | 22-02-2015 18:45:07

  Ja zapinam pasy, ale po przeczytaniu artykułu bardziej będę pilnowała, aby pas był pod brzuchem, bo czasem miałam na brzuchu.Mnie pas nie uciska a brzuszka już kawał mam. Co do kwestii ciężarnej za kierownicą czytałam też, aby ustawiać kierownicę tak,aby skierować poduszkę na klatkę piersiową a nie brzuch, żeby w razie "wystrzału"nie uderzyła w brzuch.
 • Doris85 | 01-04-2015 22:33:56

  Ja również zawsze zapinam pasy. I jeśli to ja jestem kierowcą - nie ruszę dopóki wszyscy pasażerowie ich nie zapną. A w razie jakby pas zsuwał się z brzucha, albo uciskał - zawsze można nabyć specjalne adaptery. Kosztują niewiele, a mogą bardzo ułatwić bezpieczne podróżowanie.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Choć każde plamienie i krwawienie należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Możesz kupić w aptece specjalną rurkę, którą wysysa się katar.

Katar u noworodka i niemowlaka

Przerobiłam z moimi córkami wszystkie katarowe przypadłości. Katar u nich zwykle trwał dwa tygodnie. Jak się okazało, to norma. Jednak wiąże się z maratonem braku snu.  

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj