Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Kiedy niemowlę zaczyna gaworzyć? Dziecko codziennie uczy się mowy

Wyczekane ciągi sylab

Rozwój mowy rozpoczyna się od trzeciego miesiąca. Kilka miesięcy później dziecko wypowiada monosylaby, naśladuje zwierzęta. Mając kilkanaście miesięcy wymawia słowa, z których buduje proste zdania - wyjaśnia psycholog dziecięcy Monika Kudelska.

Słownictwo dwulatka powiększa się o jedno słowo co dwie godziny.

Fot. iStockphoto

Słownictwo dwulatka powiększa się o jedno słowo co dwie godziny.

Pierwszy dźwięk to krzyk podczas narodzin. Po kilku miesiącach pojawia się rozkoszne gruchanie (dźwięki gardłowe, podobne u wszystkich dzieci na świecie). Kiedy niemowlę zaczyna gaworzyć? Ten etap rozwoju mowy dziecka zaczyna się zwykle w ósmym czy dziewiątym miesiącu życia.

Kiedy niemowlę gaworzy, świadomie produkuje dźwięki (i można poznać, czy dziecko gaworzy po polsku, po francusku czy po wietnamsku). Dziecko w tym wieku z wielką przyjemnością powtarza ciągi sylab – pa, pa, pa, da, da, da, ma, ma, ma, bu, bu, bu. Potrafi powtórzyć sylaby po tobie oraz wymyślać swoje.

Około roku maluch zaczyna wymawiać pierwsze słowa jednosylabowe, - am, be, hau, brum, a potem dwusylabowe: ma-ma, ba-ba, ta-ta, ja-jo, bu-ła. Pojawiają się pierwsze czasowniki , typu buju -buju, piciu, a wśród tych pierwszych słów są już słowa wymyślone przez dziecko i zrozumiałe tylko dla najbliższych. Moja młodsza córka Helenka bardzo szybko zaczęła domagać się „cipu”, czyli piciu i „oja”, czyli cukierka.
Potem przychodzi czas na kolejny krok milowy, kiedy dziecko zaczyna łączyć wyrazy (jeszcze ich nie odmienia) w zdania typu: Mama am, Daj oja, Oć tam. Wtedy też dziecko może mówić po swojemu: słyszy czekolada, mówi kekolada, słyszy ciasteczko, mówi kakećko.

Dwulatek potrafi budować zdania, na początku opuszcza przyimki i zaimki – Mama idzie placi (do pracy), Ja bawię (się). Pojawiają się zdania złożone typu – Ja jadę lowelkiem do klepu (rowerkiem do sklepu) albo Hela pi (śpi) i mama pi i miś pi.

Uwaga! Z badań amerykańskich psychologów, zajmujących się badaniem mowy dziecka, wynika, że słownictwo dwulatka powiększa się o jedno słowo co dwie godziny i tempo takie utrzymuje się do okresu dojrzewania. Około czwartych lub piątych urodzin dziecko ma opanowaną większość reguł swojego języka, a zasób jego słów wynosi ponad 8 tysięcy.

W wieku dwóch i pół roku następuje następny przełom - dzieci znają już dobrze gramatykę. Często nie używają jeszcze trybu warunkowego albo niezupełnie sobie z tym radzą. Moja córka mówiła na przykład: Daj mi szalik, żeby nie zmarzłam.
To naturalne, że dzieci mają problemy z odmianą. Mówią: osioła (osła), piesa (psa), siedłam (szłam), usiadnęłam (usiadłam).

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Żeby żółtaczka fizjologiczna szybciej minęła, noworodek jest naświetlany w inkubatorze specjalnymi lampami.

Żółtaczka u noworodka. Przyczyny, objawy, powikłania

Żółtaczka noworodków nazywana jest fizjologiczną, co najlepiej wskazuje, że nie jest chorobą. Występuje z różnym nasileniem u około 70 proc. noworodków. Objawy żółtaczki noworodków to żółtawy kolor skóry i gałek ocznych u maluszka.

czytaj

W wieku niemowlęcym rogowacenie skóry objawia się rzadko. Rogowacenie skóry najczęściej występuje u dzieci między pierwszym a piątym rokiem życia i może współistnieć z AZS.

Nadmierne rogowacenie skóry

Mama trzynastomiesięcznego Rafałka jest przerażona po ostatniej wizycie u dermatologa. U chłopca stwierdzono przymieszkowe rogowacenie skóry. Krostki, które maluch ma na buzi, rączkach i nóżkach utrzymują się już prawie rok. Lekarz rodzinny uspokajał, że...

czytaj

Dorośli pokazują dziecku, jak należy radzić sobie z emocjami, jak je wyrażać, w którym momencie, jakich słów używać, gdy jesteśmy zdenerwowani.

Czy rodzice mogą krzyczeć na dziecko?

O tym, że krzyk negatywnie wpływa na dzieci, rozmawiamy z Moniką Jackowską, psychoterapeutą poznawczo-behawioralną z Poradni „Co tam? Psychoterapia bliska Tobie”

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj