Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Gry do 3. roku życia

Czym się bawić?

Gry uczą przestrzegania zasad, czekania na swoją kolejkę, spostrzegawczości, wytrwałości, liczenia, czytania. Są pierwszymi lekcjami życia – uczą radzić sobie z silnymi emocjami.

Patyczaki (Granna)

Fot. Granna

Patyczaki (Granna)

Junior Colorino (Ravensburger)
Memo, zabawki (Granna)

Gry to dobry sposób na spędzenie czasu z dzieckiem i na pokazanie mu, jak poradzić sobie ze łzami po porażce oraz jak pogratulować zwycięzcy.

 

Najpierw bieganie, potem granie

- Im mniejsze dziecko, tym większą rolę odgrywają gry i zabawy ruchowe – uważa psycholog dziecięcy Agnieszka Rudzka z poradni psychologicznej Pora Dnia. – Natomiast dziecku od drugiego roku życia można proponować już ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej np. przy przewlekaniu nitki przez dziurki jak w grze „Sznurki i dziurki” oraz gry typu „Lotto”, które rozwijają spostrzegawczość, pamięć, koncentrację oraz pozwalają dziecku się wyciszyć – tłumaczy psycholog.

Według psychologów od 7. miesiąca życia dziecko potrafi zapamiętać przedmiot, nawet jeśli go nie widzi. Dlatego w tym okresie dzieci uwielbiają zabawę w „a kuku”. - Powyżej drugiego roku wyobraźnia malucha pracuje bardziej twórczo, co można wykorzystać w czasie gier, np. kto zbuduje większą wieżę z klocków – wyjaśnia psycholog Agnieszka Rudzka.

Pamiętaj! Gra musi być dostosowana do poziomu dziecka. Małe dzieci może obowiązywać tylko jedna prosta reguła.

 

Gry dla dzieci od 1,5 do 3 lat

Patyczaki (Granna), cena ok. 40 zł
Plastikowe patyczki w czterech kolorach, z których można układać obrazki (według podanych wzorów), budować z nich wieże i stosiki. Zalety: ćwiczy koncentrację, spostrzegawczość, a także sprawność rączek. Starszym dzieciom przyda się jako pomoc w nauce podstaw liczenia i geometrii.

Junior Colorino (Ravensburger), cena ok. 44 zł
Kolorowe, duże kapsle układa się na plastikowej podkładce według proponowanych przez producenta wzorów. Zalety: dziecko uczy się rozpoznawać i nazywać kolory. Ćwiczy również precyzję ruchów.

Guzik z pętelką (Granna), cena ok. 32 zł
Kolorowe guziki i sznureczki do przeplecenia przez dziurki w patchworkowych obrazkach. Idealna zabawka dla dziecka, które lubi się bawić w skupieniu. Zalety: uczy precyzyjnych ruchów paluszków.

Memo zabawki (Granna), cena ok. 20 zł
Wśród kwadracików z rysunkami zabawek trzeba znaleźć parę. Kartoniki są zrobione z trwałej, grubej tektury, mają okrągłe kanty i brzegi. Zalety: ćwiczy pamięć, spostrzegawczość i cierpliwość, ładne kolory i obrazki.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: morawinka, halina2159.

Komentarze

  • joani | 07-02-2015 23:59:00

    Na pewno wszystkie ćwiczące pamięć, typu memo. Polecam też puzzle, klocki, układanki. Moim zdaniem lepiej zacząć od zwykłych planszówek bez bajerów typu światełka, dźwięki a dopiero potem można pobawić sie innymi, wówczas dziecko nie będzie sie nudziło i chętnie wróci do "pierwszych" gier.
  • mikaa997 | 09-02-2015 16:39:07

    Dla Maluchów najlepsze są gdy z łatwymi zasadami, które nauczą ich zasad i dyscypliny. Uważam, że niektóre gry są wręcz przesadzone i wywołują u dziecka zbyt wiele bodźców. Warto zagrać z Maluchem w znane od dawna Memo, poukładać domino czy klasyczne puzzle.
  • mikaa997 | 06-03-2015 11:18:25

    polecam wszelkiego roadzaju klocki i układanki, świetnie wpływają na rozwój dziecka. Super grą jest też firmy Granna "dzień i noc". super
  • tenanna31 | 25-01-2018 10:17:21

    Możecie spróbować jeszcze bajki pooglądać np. na

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zabawy, produkty dla dzieci, prezenty dla dziecka, gry

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj