Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Sen w ciągu dnia utrwala dzieciom słownictwo

Pochwała codziennej drzemki

Krótki sen w ciągu dnia pozwala maluchom zapamiętywać abstrakcyjne informacje. Niespełna półtoraroczne dzieci dzięki drzemkom m.in. utrwalają słownictwo, którego się właśnie uczą i porządkują strukturę języka.

Niemowlaki po otrzymaniu pewnej dawki informacji powinny w ciągu dnia spać.

Fot. iStockphoto

Niemowlaki po otrzymaniu pewnej dawki informacji powinny w ciągu dnia spać.

– Regularne drzemki to w młodym wieku żadna strata czasu – udowadnia psycholog dr Almut Hupbach, współautorka badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Arizony w Tucson. – W wieku 15 miesięcy drzemki przyczyniają się do rozwoju zdolności uczenia się i zapamiętywania. Dzieci dzięki krótkim sesjom snu porządkują gmatwaninę informacji codziennie im dostarczanych przez otoczenie.

Szum informacyjny

Wyniki badań wskazują, że dzięki napadom senności malcy są w stanie ogarnąć sedno struktury języka, którym właśnie nasiąkają. Piętnastomiesięczne dzieci zapamiętują nowe elementy języka tylko wówczas, gdy zapadają choć na krótki sen w ciągu czterech godzin od przyswojenia kolejnej dawki informacji – podają uczeni w wynikach badania, które zostaną opublikowane w najbliższym magazynie „Develomental Science” . 21 lutego referat na temat tego eksperymentu przedstawiono na dorocznym zjeździe Amerykańskiego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Nauki w San Diego.
– Uważamy, że drzemki odgrywają ważną rolę w wielu procesach uczenia się w okresie niemowlęctwa. Jeden z nich to wydobywanie i zapamiętywanie prawidłowości z ogromu napływających informacji – tłumaczy dr Almut Hupbach.

Dorośli jak dzieci

– Te nowe odkrycia wiążą się z dowodami na podobne działanie nawet krótkiego snu u dorosłych i dzieci w wieku szkolnym – potwierdza neurolog specjalizujący się w badaniu mózgu, prof. Jan Born z uniwersytetu w niemieckiej Lubece. Jego zespół uczestniczył w doświadczeniu, które polegało na naciskaniu różnych przycisków w określonych sekwencjach. Wyniki tego doświadczenia opublikowano w opracowaniu „Nauka we śnie – mechanizmy psychologiczne i neuropsychologiczne”. – Kiedy po treningu następował sen, dorośli i dzieci znacznie lepiej radzili sobie – w porównaniu z tymi, którzy nie zasypiali – ze stworzeniem w osiem godzin później właściwej sekwencji naciskanych przycisków – mówi prof. Born.


Dzieci słuchały sztucznie stworzonego języka

W badaniach prowadzonych przez psycholog z Arizony, uczeni regularnie odwiedzali domy 24 zdrowych piętnastomiesięcznych maluchów. Badacze obserwowali dzieci i jednocześnie odtwarzali piętnastominutowe nagranie kobiety czytającej zdania w sztucznie stworzonym, nieistniejącym języku. Zapis zawierał 48 ciągów składających się z trzech słów. Te sekwencje prezentowane były w dwóch formach, każda rozpoczynała się i kończyła tym samym słowem, jednak rozdzielały je różne, również sztucznie stworzone wyrazy. Maluchy słuchały więc odtwarzanych w tle sekwencji słów: pel-wadim-jic, vot-kicey-rud, pel-deecha-jic lub vot-loga-rud i podobnych. – Choć to nonsensowne zbitki głosek, podobne modele lingwistyczne występują też w języku angielskim – wyjaśnia Hupbach.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: kasiag121.

Komentarze

  • wojtaszek | 10-01-2015 19:08:00

    Jak najbardziej powinno się kłaść dziecko w ciągu dnia nawet na krótką drzemkę aby wypoczęło i zregenerowało się. Dziecko wypoczęte nie tylko lepiej zapamiętuje ale i jest bardziej radosne i aktywne ruchowo. Mój synek nawet po 20 min snu w ciągu dnia budzi się wypoczęty i radosny i ja zauważyłam że jest o wiele silniejszy np podczas ćwiczeń- rehabilitacji.
  • martynka002 | 20-01-2015 17:25:03

    u nas jest malutkie dziecko wiec drzemka to na poziomie dziennym. Ale kolezanki synek ma 5 lat i w dzien rowniez drzemki sobie ucina sam leci do pokoju i kladzie sie na pol godzinki spac. Dziecko dzieki temu jest wypoczete, zregenerowane
  • Doris85 | 07-04-2015 19:33:27

    W ciągu dnia dziecko powinno mieć czas na drzemkę - zarówno noworodek, jak i starsze dziecko i nie powinno się zaburzać tej naturalnej potrzeby snu. Dziecko też potrzebuje czasu na regenerację, a po takiej drzemce jest radośniejsze i bardziej chętne do zabawy.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: sen, rozwój niemowlaka, nauka

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj