Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak dobrze wybrać nianię dla dziecka? Czego wymagać?

Dziesięć przykazań dla rodzica-pracodawcy

Nie miej złudzeń: poszukiwanie opiekunki wiązać się będzie ze stresem, wahaniami, wyrzutami sumienia i zwykłym niepokojem o dziecko. Dlatego, nie odkładaj poszukiwań na ostatnia chwilę. Zacznij co najmniej trzy miesiące przed powrotem do pracy.

Jak wybrać dobrą nianię? Jak dobrze wybrać nianię? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!

Fot. Fotolia

Jak wybrać dobrą nianię? Jak dobrze wybrać nianię? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!

Najważniejsza zasada: rozmawiaj z kandydatkami długo i szczerze.

 
Nie bądź zazdrosna
 
Na początek musisz zrozumieć, że z dobrą nianią będziesz się dzielić uczuciami swojego najukochańszego dziecka. Zobaczysz, jak tuli się do obcej w końcu osoby i czasem płacze, kiedy ona wychodzi. Możesz być trochę zazdrosna, ale nie wiń niani za uczucia dziecka. Pamiętaj, że gra się toczy o jego dobro. Dziecko powinno być przytulane także wtedy, gdy ciebie nie ma w domu. O to właśnie chodzi, by niania i dziecko się pokochali.
 
 
Nie rób z niani pomocy domowej
 
Kiedy rozmawiasz z kandydatką, graj w otwarte karty. Czy potrzebujesz niani, czy osoby, która prócz opieki nad dzieckiem ma posprzątać mieszkanie, gotować i prasować. Szczerość pozwoli uniknąć nieporozumień w przyszłości. Pamiętaj jednak, jeśli chcesz, żeby niania chodziła z dzieckiem na spacery, bawiła się z nim, reagowała na jego potrzeby i zaspokajała je, lepiej, żeby nie łączyła opieki nad maluchem z posadą pomocy domowej. Chyba nie chcesz, żeby niania przedkładała mycie kuchenki gazowej nad ukojenie płaczącego dziecka.
 
 
Szukaj blisko siebie
 
Kandydatki na nianię szukaj najpierw wśród najbliższych. Jeśli wiesz, że będziesz jej potrzebować, możesz zacząć się rozglądać niedługo po urodzeniu dziecka. Albo jeszcze wcześniej. Może dziecko przyjaciółki pójdzie w tym czasie do przedszkola i jego opiekunka będzie wolna? Wiarygodna sąsiadka wybiera się na emeryturę? Znajomą osobę łatwiej ci będzie zaakceptować.
 
 
Pytaj: dlaczego?
 
Zapytaj kandydatkę o doświadczenie. Jeśli jest zawodową opiekunką, jak często zmieniała pracę. Czy opiekowała się dziećmi aż do wieku przedszkolnego, czy jej kontrakty urywały się wcześniej. Jeśli tak, zapytaj dlaczego.
 
 
Pytaj o poprzednie miejsca pracy
 
Zwróć uwagę, jak mówi o byłych pracodawcach. Czy wyraża się z kulturą i umiarem, czy narzeka na ich skąpstwo, brak zrozumienia i nieumiejętność postępowania z dzieckiem. Jeśli wyraża się źle, to znaczy, że nie potrafiła się z nimi właściwie porozumieć.
 
 
Pytaj o jej własną rodzinę
 
Jeśli jest młoda: jaki ma kontakt z rodzicami i rodzeństwem? Jeśli wychowała już własne dzieci: czy ma z nimi kontakt bliski i serdeczny? Zdrowa rodzina niani to najlepsze referencje zawodowe. Pozwól zaprosić się do jej domu. To jak mieszka, dużo ci o niej powie. 
 
 
Pytaj delikatnie o zdrowie
 
To być może okrutne, ale niania z bardzo poważnymi dolegliwościami zdezorganizuje życie twoje i malucha. Chodzi przede wszystkim o choroby, które wymagają cyklicznej hospitalizacji. Zapytaj, czy kandydatka leczyła się psychiatrycznie. No i nie oszukuj się: jeśli jest nałogową palaczką, jest mało prawdopodobne, że przy twoim dziecku wytrzyma bez papierosa.
 
 
Pytaj z czym dała sobie radę
 
Pytaj o najtrudniejszą sytuację, jaką przeżyła z dzieckiem i jak sobie poradziła. Ważne są zarówno sytuacje konfliktowe, gdy dziecko ma napad złości i przestaje słuchać, jak i sytuacje losowe, gdy dziecko upadnie albo obleje się wrzątkiem. W obu ważne, by nie reagowała ani agresywnie, ani panicznie.
 
 
Wsłuchuj się w swoje dziecko
 
Jeśli po drugiej, trzeciej krótkiej wizycie dziecko reaguje płaczem na kandydatkę - lepiej z niej zrezygnuj.
 
 
Zaufaj swojej intuicji
 
Doświadczone opiekunki mówią, że przy podejmowaniu pracy ważna jest chemia między nimi i dzieckiem, ale nie mniej ważna jest chemia między opiekunką i matką. Brak porozumienia, zaufania i podejrzliwość, nawet nie wyartykułowane - odbiją się na dziecku. 
Gdy już zaakceptujesz kandydatkę, zapraszaj ją najpierw na dwu - trzygodzinne wizyty w domu w twojej obecności, a po tygodniu, dwóch, stopniowo wydłużaj wizyty: i niania, i twoje dziecko powinni mieć czas, by się poznać i polubić.
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: żłobek, opiekunka, opieka nad dzieckiem, niania

Komentarze

 • donnavito | 06-02-2015 23:33:05

  Ja bym zainwestowała w kamerę
 • Modzelka8 | 17-02-2015 12:35:33

  Oczywiście najlepszą nianią jest babcia, mamy do niej zaufanie i wiemy, że nikt tak dobrze nie zajmie się naszym dzieckiem. Jednak gdybym miała wybrać nianię to popytałabym wśród znajomych, żeby nie zatrudnić kogoś kto skrzywdzi moje dziecko.
 • joanka106259 | 20-02-2015 10:42:17

  Jeżeli ma się kontakt z innymi mamami zawsze powinna się znaleźć jakaś mama, która będzie miała kogoś do polecenia. Z tego co się orientowałam niania na pełny etat to jednak spory wydatek, u nas to spokojnie 1400 zł/miesięcznie dlatego jak ma się inwestować takie pieniądze warto poświęci temu wyborowi dużo czasu i uwagi. A co do wspomnianych kamer uważam, że to przesada. Można coś takiego zrobi...
 • mamibis | 07-12-2016 15:03:24

  wybór niani to straszne wyzwanie i gdybym mogła i to było takie proste to wgl bym z takiej opcji zrezygnowała, w końcu postanowiłam maksymalnie prześwietlić wybraną już kandydatkę żeby czuć się pewniej, zgłosiłam się do mb detektywi i oni zajęli się profesjonalnie sprawą więc nieco mogłam być spokojniejsza

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Jeśli kobieta ma określoną datę porodu, a nie rodzi, to tydzień po ustalonym terminie trzeba zrobić tzw. próbę porodu.

Przewodnik. Poród krok po kroku.

Nawet już w siódmym miesiącu warto trzymać spakowaną torbę do szpitala z potrzebnymi rzeczami. Przede wszystkim jednak należy przemyśleć pewne sprawy, aby poradzić sobie z sytuacją przed i w trakcie porodu, nie dać się zaskoczyć. Dobrze jest wiedzieć co...

czytaj

Decyzja o podjęciu leczenia niepłodności to pierwszy krok do przezwyciężenia komplikacji, które utrudniają lub czasem wręcz uniemożliwiają powiększenie rodziny.

Niepłodność u kobiet

Większość kobiet kwalifikujących się do procedury in vitro może wykorzystać do zapłodnienia pozaustrojowego swoje własne komórki jajowe. Niestety, nie każda pacjentka kliniki leczenia niepłodności posiada gamety, z których może powstać zarodek. Przy...

czytaj

Plaża w Platanias

Rodzinne wakacje na Krecie

Idealne wakacje to słońce, woda, plaża, basen, pyszne jedzenie, ciekawe miejsca do odwiedzenia. I najlepiej, żeby to wszystko nie kosztowało fortuny. No i żeby było bezpiecznie. Przy takich założeniach Grecja staje się oczywistym wyborem. Wakacje w Grecji...

czytaj

Twoje postanowienie na 2017 rok to:Zobacz wyniki ankiety, skomentuj