Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak dobrze wybrać nianię dla dziecka? Czego wymagać?

Dziesięć przykazań dla rodzica-pracodawcy

Nie miej złudzeń: poszukiwanie opiekunki wiązać się będzie ze stresem, wahaniami, wyrzutami sumienia i zwykłym niepokojem o dziecko. Dlatego, nie odkładaj poszukiwań na ostatnia chwilę. Zacznij co najmniej trzy miesiące przed powrotem do pracy.

Jak wybrać dobrą nianię? Jak dobrze wybrać nianię? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!

Fot. Fotolia

Jak wybrać dobrą nianię? Jak dobrze wybrać nianię? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!

Najważniejsza zasada: rozmawiaj z kandydatkami długo i szczerze.

 
Nie bądź zazdrosna
 
Na początek musisz zrozumieć, że z dobrą nianią będziesz się dzielić uczuciami swojego najukochańszego dziecka. Zobaczysz, jak tuli się do obcej w końcu osoby i czasem płacze, kiedy ona wychodzi. Możesz być trochę zazdrosna, ale nie wiń niani za uczucia dziecka. Pamiętaj, że gra się toczy o jego dobro. Dziecko powinno być przytulane także wtedy, gdy ciebie nie ma w domu. O to właśnie chodzi, by niania i dziecko się pokochali.
 
 
Nie rób z niani pomocy domowej
 
Kiedy rozmawiasz z kandydatką, graj w otwarte karty. Czy potrzebujesz niani, czy osoby, która prócz opieki nad dzieckiem ma posprzątać mieszkanie, gotować i prasować. Szczerość pozwoli uniknąć nieporozumień w przyszłości. Pamiętaj jednak, jeśli chcesz, żeby niania chodziła z dzieckiem na spacery, bawiła się z nim, reagowała na jego potrzeby i zaspokajała je, lepiej, żeby nie łączyła opieki nad maluchem z posadą pomocy domowej. Chyba nie chcesz, żeby niania przedkładała mycie kuchenki gazowej nad ukojenie płaczącego dziecka.
 
 
Szukaj blisko siebie
 
Kandydatki na nianię szukaj najpierw wśród najbliższych. Jeśli wiesz, że będziesz jej potrzebować, możesz zacząć się rozglądać niedługo po urodzeniu dziecka. Albo jeszcze wcześniej. Może dziecko przyjaciółki pójdzie w tym czasie do przedszkola i jego opiekunka będzie wolna? Wiarygodna sąsiadka wybiera się na emeryturę? Znajomą osobę łatwiej ci będzie zaakceptować.
 
 
Pytaj: dlaczego?
 
Zapytaj kandydatkę o doświadczenie. Jeśli jest zawodową opiekunką, jak często zmieniała pracę. Czy opiekowała się dziećmi aż do wieku przedszkolnego, czy jej kontrakty urywały się wcześniej. Jeśli tak, zapytaj dlaczego.
 
 
Pytaj o poprzednie miejsca pracy
 
Zwróć uwagę, jak mówi o byłych pracodawcach. Czy wyraża się z kulturą i umiarem, czy narzeka na ich skąpstwo, brak zrozumienia i nieumiejętność postępowania z dzieckiem. Jeśli wyraża się źle, to znaczy, że nie potrafiła się z nimi właściwie porozumieć.
 
 
Pytaj o jej własną rodzinę
 
Jeśli jest młoda: jaki ma kontakt z rodzicami i rodzeństwem? Jeśli wychowała już własne dzieci: czy ma z nimi kontakt bliski i serdeczny? Zdrowa rodzina niani to najlepsze referencje zawodowe. Pozwól zaprosić się do jej domu. To jak mieszka, dużo ci o niej powie. 
 
 
Pytaj delikatnie o zdrowie
 
To być może okrutne, ale niania z bardzo poważnymi dolegliwościami zdezorganizuje życie twoje i malucha. Chodzi przede wszystkim o choroby, które wymagają cyklicznej hospitalizacji. Zapytaj, czy kandydatka leczyła się psychiatrycznie. No i nie oszukuj się: jeśli jest nałogową palaczką, jest mało prawdopodobne, że przy twoim dziecku wytrzyma bez papierosa.
 
 
Pytaj z czym dała sobie radę
 
Pytaj o najtrudniejszą sytuację, jaką przeżyła z dzieckiem i jak sobie poradziła. Ważne są zarówno sytuacje konfliktowe, gdy dziecko ma napad złości i przestaje słuchać, jak i sytuacje losowe, gdy dziecko upadnie albo obleje się wrzątkiem. W obu ważne, by nie reagowała ani agresywnie, ani panicznie.
 
 
Wsłuchuj się w swoje dziecko
 
Jeśli po drugiej, trzeciej krótkiej wizycie dziecko reaguje płaczem na kandydatkę - lepiej z niej zrezygnuj.
 
 
Zaufaj swojej intuicji
 
Doświadczone opiekunki mówią, że przy podejmowaniu pracy ważna jest chemia między nimi i dzieckiem, ale nie mniej ważna jest chemia między opiekunką i matką. Brak porozumienia, zaufania i podejrzliwość, nawet nie wyartykułowane - odbiją się na dziecku. 
Gdy już zaakceptujesz kandydatkę, zapraszaj ją najpierw na dwu - trzygodzinne wizyty w domu w twojej obecności, a po tygodniu, dwóch, stopniowo wydłużaj wizyty: i niania, i twoje dziecko powinni mieć czas, by się poznać i polubić.
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL.

Komentarze

  • donnavito | 06-02-2015 23:33:05

    Ja bym zainwestowała w kamerę
  • Modzelka8 | 17-02-2015 12:35:33

    Oczywiście najlepszą nianią jest babcia, mamy do niej zaufanie i wiemy, że nikt tak dobrze nie zajmie się naszym dzieckiem. Jednak gdybym miała wybrać nianię to popytałabym wśród znajomych, żeby nie zatrudnić kogoś kto skrzywdzi moje dziecko.
  • joanka106259 | 20-02-2015 10:42:17

    Jeżeli ma się kontakt z innymi mamami zawsze powinna się znaleźć jakaś mama, która będzie miała kogoś do polecenia. Z tego co się orientowałam niania na pełny etat to jednak spory wydatek, u nas to spokojnie 1400 zł/miesięcznie dlatego jak ma się inwestować takie pieniądze warto poświęci temu wyborowi dużo czasu i uwagi. A co do wspomnianych kamer uważam, że to przesada. Można coś takiego zrobi...
  • waldek45 | 26-02-2017 21:45:29

    wybór niani to strasznie trudne zadanie dla rodziców. My zdecydowaliśmy, że moja żonka zostanie jednak w domu. trochę kasy brakuje ale dziecko ważniejsze.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: żłobek, opiekunka, opieka nad dzieckiem, niania

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj