Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Przygotuj kręgosłup do ciąży

Zacznij ćwiczyć przed ciążą

Kłopoty z kręgosłupem mają najczęściej panie, które przed ciążą były mało aktywne fizycznie i nie uprawiały sportu. Dlatego zanim zaplanujemy ciążę, warto do niej przygotować organizm.

Zanim zaplanujemy ciążę, warto do niej przygotować kręgosłup.

Fot. iStockphoto

Zanim zaplanujemy ciążę, warto do niej przygotować kręgosłup.

— Jeśli kobieta cierpi na bóle krzyża, to zanim zaplanuje ciążę, powinna przez kilka miesięcy systematycznie ćwiczyć, np. aerobik, nordic walking, pływanie, ćwiczenia mięśni brzucha i grzbietu pod okiem fachowca, by wzmocnić mięśnie odpowiadające za stabilizację czynną kręgosłupa i poprawić jego kondycję — radzi dr Leszek Jagielski, ortopeda z Enel-Medu . Podobne ćwiczenia można wykonywać także w czasie ciąży, jeśli oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań. Konieczny jest jednak nadzór fizjoterapeuty. O plecy i przede wszystkim zgubienie zbędnych kilogramów powinny zadbać szczególnie kobiety otyłe, gdyż dodatkowe obciążenie w ciąży może przysporzyć im bólu krzyża.

 

Bóle krzyża w ostatnim trymestrze ciąży

— Pod koniec ciąży wydziela się m.in. relaksyna, hormon, którego zadaniem jest zmiękczenie spojenia łonowego i stawów krzyżowo-biodrowych, przez co stawy miednicy i dolny odcinek kręgosłupa stają się bardziej elastyczne. Relaksyna powoduje także zwiększenie elastyczności krążków międzykręgowych i więzadeł kręgosłupa, co sprawia, że słabiej trzymają zawartość krążka międzykręgowego i ma ona większą tendencję do tworzenia wypuklin uciskających korzenie nerwowe — tłumaczy dr Leszek Jagielski. Poza tym rosnący brzuch zmienia statykę kręgosłupa, tzn. środek ciężkości przesuwa się do przodu i żeby nie upaść, ciężarna wysuwa brzuch do przodu, przez co bardziej się też garbi i wygina kręgosłup piersiowy, co z kolei powoduje dolegliwości bólowe.

 

Ucisk płodu

Przyczyną bólu, który pojawia się pod koniec ciąży jest też ucisk płodu na splot lędźwiowo-krzyżowy. — Po porodzie kłopoty z krzyżem mijają, o ile nie dojdzie do trwałych powikłań, jak np. wypadnięcie dysku, które wymaga leczenia operacyjnego. Na szczęście zdarza się ono bardzo rzadko — mówi dr Jagielski. Dolegliwości bólowe najczęściej dotyczą dolnego odcinka kręgosłupa w jego lędźwiowo-krzyżowej części, choć występują także w odcinku piersiowym zwłaszcza w okolicy międzyłopatkowej. — Dzieje się tak, ponieważ zwiększa się ciężar piersi, nieco obniża poziom barków. W ten sposób zmienia się konfiguracja kręgosłupa. Powoduje to zwiększenie ucisku na stawy międzykręgowe a czasem na nerwy międzyżebrowe — wyjaśnia ortopeda.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • moniaijulka | 12-01-2015 22:43:13

    Przed ciążą trochę się ruszałam, może nie były to jakieś ćwiczenia ale długie spacery, zawsze to jakiś ruch. Ważyłam 42 kg, na koniec ciąży 60 kg, więc przytyłam 18 kg, co było sporym obciążeniem dla kręgosłupa. Co było dziwne zaczął mnie boleć już w 6 tyg ciąży a brzuch był dopiero widoczny w 16 tygodniu, więc nie wiem dlaczego tak szybko mnie zaczął boleć. Teraz też pobolewa od noszenia córec...
  • mikaa997 | 09-02-2015 17:17:31

    Wzmocnienie kręgosłupa przed ciążą przyniesie nam dużą ulgę ale pamiętajmy też, że w trakcie ciąży również można dbać o kręgosłup. Polecam ćwiczenia skierowane właśnie dla ciężarnych
  • Modzelka8 | 16-02-2015 11:19:59

    Ja przed ciąża nie dbałam o kręgosłup, raczej nie myślałam że mogę mieć jakiekolwiek problemy. A zaczęły się pod koniec ciąży, czasami nie mogłam znaleźć sobie miejsca, nie mogłam ani leżeć ani siedzieć. Teraz po porodzie jest jeszcze gorzej, chyba dobiło mnie cięcie cesarskie. Mam ogromne problmey z kręgosłupem. Warto o niego dbać planując ciążę.
  • Doris85 | 03-04-2015 13:13:58

    Ja przed ciaza dbalam o kregoslup poprzez aktywne uprawianie sportu - w tym cwiczenia na basenie. Przy pracy siedzacej, po 10 godzinach za biurkiem czasem ciezko sie bylo pozniej ruszyc. Bardzo dobrym rozwiazaniem sa cwiczenia wzmacniajace rozne partie kregoslupa i nie ma znaczenia czy cwiczymy same w domu czy pod okiem instruktora.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Nie należy zbyt namydlać okolic intymnych dziewczynki.

Higiena dziewczynki

Rozróżniając higienę chłopców od higieny dziewczynek, mamy na myśli szczególną dbałość o pielęgnację okolic narządów płciowych, która ze względów oczywistych, na czym innym polega. Wszystkie pozostałe miejsca u niemowląt, pielęgnuje się identycznie bez...

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj