Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Niania w ukrytej kamerze

Ciężka łapa opiekunki

Nagranie jest niewyraźne, jak to w Internecie. Dzieciak siedzi w wysokim krzesełku i choć nie słyszymy dźwięku, widać wyraźnie, że krzyczy i płacze bez przerwy. Niania, tęga brunetka w podkoszulku bez rękawów, krząta się po kuchni. Przechodząc koło rozdygotanego malucha za każdym razem wali go z dużym zamachem w tył głowy.

Niania doskonała?

Fot. iStockphoto

Niania doskonała?

Jest zgoda opiekunki na podgląd

W dyskusjach sytuacja z nagrywaniem opiekunki jest często porównywana z ustawianiem na drodze znaku „Uwaga! Radar!”. W efekcie kierowca zdejmuje nogę z gazu i radar nie ma czego rejestrować. Niania uprzedzona o nagrywaniu nie rozmawia prywatnie przez telefon, nie włącza dziecku telewizora a już na pewno się nad nim nie znęca. Co prawda w pierwszym przypadku nie ma mandatu za przekroczenie prędkości, a w drugim dowodu, że niania jest podłą małpą, ale za to na szosie trudniej o wypadek, a podopieczny nie dostanie po głowie za to, że oblał się zupką. Krótko mówiąc, w obu wypadkach mamy do czynienia z prewencją: radar (kamera) blokuje niepożądane zachowania.

Ale prawo nie jest jednoznaczne w kwestii monitoringu pracowników. Nie jest to tylko polska specyfika. Dyrektywy unijne i prawo europejskie także nie regulują tego typu sytuacji wprost, jednoznacznie i bez żadnych wątpliwości. Po prostu techniczne możliwości dokonania czynu jak zwykle wyprzedzają prawne regulacje jego dopuszczalności. W dodatku takie, wydawałoby się, oczywiste pojęcia, jak prawo pracownika do prywatności w miejscu pracy zarówno w polskim, jak i w unijnym prawie nie mają zadowalających i precyzyjnych definicji. Oczywiste jest jednak, że umieszczanie kamery w ubikacji to nie tylko przestępstwo, ale i skończone draństwo, a słyszy się o takich przypadkach troski o dobro dziecka!

W każdym przypadku, czy mówimy o prawie polskim czy unijnym, zgoda pracownika na monitoring jest warunkiem koniecznym.
Wprawdzie w dyskusji koło piaskownicy jedna z matek twardo stała na stanowisku, że tylko tajne nagrywanie pozwoli jej ustalić jaka niania jest naprawdę, ale skończył dyskusję argument drugiej mamy, niegdyś wieloletniej płatnej opiekunki: - To o co ci chodzi, kochana: żeby ci niania nie lała synka czy żebyś miała film jak go leje do zawieszenia na „wrzucie”?

A umieszczanie tego typu nagrań w sieci, pokazy w gronie rodziny czy znajomych zupełnie niezależnie od tego czy niania biła dziecko, czy tylko poprawiała sobie podwiązkę mogą się skończyć przegranym procesem o poważne odszkodowanie w myśl art. 51 ust. 1 z ”Ustawy o danych osobowych”, a nawet wspomnianymi dwoma latami odsiadki.

 

Jaka niania jest, po dziecku widać

Jeżeli dziecko toczy pianę na widok niani i to nie w pierwszych kilku dniach znajomości, kiedy każdą reakcję może usprawiedliwiać nowa, niechciana przez dziecko sytuacja, ale później, jeśli dziecko uderza w płacz na widok niani to znak nieomylny, że należy ją zmienić, niezależnie od tego, co mogłaby pokazać kamera.

Ożywiona wymiana zdań nad piaskownicą nie dała zadowalającej odpowiedzi na pytanie co robić, jeśli to na widok wracającej z pracy matki dziecko zaczyna toczyć pianę i kurczowo wczepia się w nianię. Nieznacznie przeważała opinia, że też należy się szybko pozbyć niani, zanim zacznie się w nią wczepiać tata.

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: wojtaszek.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Najczęściej u dzieci występują przepukliny pachwinowe – u 3 do 4,5 procent niemowląt, przy czym od 3 do 10 razy częściej pojawiają się u chłopców, niż u dziewczynek.

Przepukliny wrodzone u chłopców i dziewczynek

O przepuklinach wrodzonych pachwinowych i pępkowych u chłopców i dziewczynek, rozmawiamy z dr n. med. Andrzejem Zającem, specjalistą chirurgii dziecięcej.

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Śmierć łóżeczkowa to przypadek nagłej, niewyjaśnionej śmierci niemowlęcia w czasie snu. Najczęściej dotyczy dzieci między 2. a 6. miesiącem życia.

Śmierć łóżeczkowa. Czy i jak można zapobiegać?

Śmierć łóżeczkowa to przypadek nagłej, niewyjaśnionej śmierci niemowlęcia w czasie snu. Najczęściej dotyczy dzieci między 2. a 6. miesiącem życia. Brakuje w pełni wiarygodnych statystyk dotyczących śmierci łóżeczkowej w Polsce. W zależności od źródła...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj