Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Talent muzyczny

Trudno go przegapić

Talent muzyczny nie jest czymś powszednim. Gdy zauważymy u malucha zainteresowanie muzyką, nie zakładajmy od razu, że wyrośnie z niego wirtuoz. To krok od dramatu.

Naukę gry na skrzypcach i fortepianie dziecko powinno zacząć wcześnie - w wieku 6 lub 7 lat.

Fot. iStockphoto

Naukę gry na skrzypcach i fortepianie dziecko powinno zacząć wcześnie - w wieku 6 lub 7 lat.

- Dramat bierze się z wielkiego rozczarowania, które przeżywa i dziecko, i jego najbliżsi. Szczególnie, gdy w wymarzoną karierę dziecko włożyło wiele pracy, a rodzice do tego dorzucili swoje zaangażowanie i pieniądze – przestrzega Anna Woleńska-Stryszowska, klawesynistka i pedagog Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie.

 

Przyjemność na całe życie

Pozytywna reakcja dziecka na dźwięki czy muzykę jeszcze o niczym nie świadczy. Gdy dziecko ma 5-6 lat trzeba sprawdzić, czy dziecko ma słuch i poczucie rytmu oraz pamięć muzyczną. Każdy pedagog szkoły muzycznej czy ogniska muzycznego, przy których istnieją przedszkola muzyczne potrafi to zbadać i powiedzieć rodzicom, co sądzi o predyspozycjach dziecka.
– Jeśli dziecko ma wrodzoną łatwość manualną i zapamiętuje proste melodie, nie ma przeciwskazań, aby chodziło do szkoły muzycznej czy na zajęcia ogniska – mówi Woleńska-Stryszowska. Nauczycielka podkreśla, że szkoła muzyczna nie jest tylko dla dzieci niezwykle utalentowanych, ale też po to, by wprowadzać dzieci w piękny świat dźwięków, który w życiu sprawi im przyjemność. – Kształci nie tylko artystów, ale i przyszłych bywalców filharmonii i opery – dodaje.

 

Kiedy zacząć naukę

– Najwcześniej, bo już w wieku 6 lub 7 lat trzeba zacząć naukę gry na skrzypcach i fortepianie, bo ważne jest przy tym ułożenie palców, korekta ręki. Ale dużo zależy od psychomotorycznego rozwoju dziecka. Niektóre dzieci mogą zacząć naukę już w wieku 5 lat. Spektakularne sukcesy wokalne czy kompozytorskie święcą też utalentowani muzycy, którzy zaczęli pracować dopiero w wieku dojrzałym.

 

Kariera nie dla wszystkich

Największy błąd niektórych rodziców i nauczycieli to z góry zakładać przyszłą karierę artystyczną dziecka. - W ciągu 38 lat swej pracy pedagogicznej nie spotkałam ani jednego dziecka ze słuchem absolutnym, a prawdziwie utalentowaną uczennicę miałam jedną - mówi Anna Woleńska-Stryszowska.
Żeby zresztą mieć jakiekolwiek szanse na karierę, oprócz talentu trzeba posiadać określone predyspozycje psychofizyczne: dobrze znosić stres występu publicznego, a przede wszystkim ciężką codzienną pracę, która zaczyna się już w dzieciństwie.– Ważna jest też osobowość. Można śmiało wejść na estradę i nie porwać publiczności. I co wtedy? Publiczność nigdy nie nagrodzi brawami artysty przeciętnego – podkreśla Anna Woleńska-Stryszowska.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Jeśli zjesz rosół z kurczaka, twój dzidziuś nie powinien mieć reakcji alergicznej.

Dieta matki karmiącej

Choć nie słyszałam, żeby dziecku karmionemu piersią zaszkodziła zjedzona przez mamę jedna mandarynka czy kilka winogron, to niektóre dzieci źle reagują na większe ilości tych lub innych produktów.

czytaj

Jacuzzi jest niebezpieczne dla dzieci   to wspaniała wylęgarnia bakterii.

Sauna, jacuzzi i wody termalne nie dla malucha

Układ odpornościowy małego dziecka nie poradzi sobie z bakteriami, które mogą rozwijać się w basenach termalnych i jacuzzi.

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj