Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Talent muzyczny

Trudno go przegapić

Talent muzyczny nie jest czymś powszednim. Gdy zauważymy u malucha zainteresowanie muzyką, nie zakładajmy od razu, że wyrośnie z niego wirtuoz. To krok od dramatu.

Naukę gry na skrzypcach i fortepianie dziecko powinno zacząć wcześnie - w wieku 6 lub 7 lat.

Fot. iStockphoto

Naukę gry na skrzypcach i fortepianie dziecko powinno zacząć wcześnie - w wieku 6 lub 7 lat.

- Dramat bierze się z wielkiego rozczarowania, które przeżywa i dziecko, i jego najbliżsi. Szczególnie, gdy w wymarzoną karierę dziecko włożyło wiele pracy, a rodzice do tego dorzucili swoje zaangażowanie i pieniądze – przestrzega Anna Woleńska-Stryszowska, klawesynistka i pedagog Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie.

 

Przyjemność na całe życie

Pozytywna reakcja dziecka na dźwięki czy muzykę jeszcze o niczym nie świadczy. Gdy dziecko ma 5-6 lat trzeba sprawdzić, czy dziecko ma słuch i poczucie rytmu oraz pamięć muzyczną. Każdy pedagog szkoły muzycznej czy ogniska muzycznego, przy których istnieją przedszkola muzyczne potrafi to zbadać i powiedzieć rodzicom, co sądzi o predyspozycjach dziecka.
– Jeśli dziecko ma wrodzoną łatwość manualną i zapamiętuje proste melodie, nie ma przeciwskazań, aby chodziło do szkoły muzycznej czy na zajęcia ogniska – mówi Woleńska-Stryszowska. Nauczycielka podkreśla, że szkoła muzyczna nie jest tylko dla dzieci niezwykle utalentowanych, ale też po to, by wprowadzać dzieci w piękny świat dźwięków, który w życiu sprawi im przyjemność. – Kształci nie tylko artystów, ale i przyszłych bywalców filharmonii i opery – dodaje.

 

Kiedy zacząć naukę

– Najwcześniej, bo już w wieku 6 lub 7 lat trzeba zacząć naukę gry na skrzypcach i fortepianie, bo ważne jest przy tym ułożenie palców, korekta ręki. Ale dużo zależy od psychomotorycznego rozwoju dziecka. Niektóre dzieci mogą zacząć naukę już w wieku 5 lat. Spektakularne sukcesy wokalne czy kompozytorskie święcą też utalentowani muzycy, którzy zaczęli pracować dopiero w wieku dojrzałym.

 

Kariera nie dla wszystkich

Największy błąd niektórych rodziców i nauczycieli to z góry zakładać przyszłą karierę artystyczną dziecka. - W ciągu 38 lat swej pracy pedagogicznej nie spotkałam ani jednego dziecka ze słuchem absolutnym, a prawdziwie utalentowaną uczennicę miałam jedną - mówi Anna Woleńska-Stryszowska.
Żeby zresztą mieć jakiekolwiek szanse na karierę, oprócz talentu trzeba posiadać określone predyspozycje psychofizyczne: dobrze znosić stres występu publicznego, a przede wszystkim ciężką codzienną pracę, która zaczyna się już w dzieciństwie.– Ważna jest też osobowość. Można śmiało wejść na estradę i nie porwać publiczności. I co wtedy? Publiczność nigdy nie nagrodzi brawami artysty przeciętnego – podkreśla Anna Woleńska-Stryszowska.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • Mamakaroli | 16-05-2017 15:38:13

    Moja Karola od małeńkosci uwielbiala sluchac swojego taty, ktory gra na gitarze. Zdecydowalismy to wykorzystac i zaczelismy szlifować jej talent. Dostała sie nawet do muzofilii gdzie sprostala wymaganiom i osiaga najlepsze rezultaty w grupie, jestesmy z mezem zachwyceni tym jak nauka na nia wpynela.
  • AAnita | 25-09-2017 10:24:57

    Moje to samo. Zresztą u nas w domu słucha się muzyki na co dzień, staramy się, żeby była to muzyka jak najbardziej różnorodna, ale jakosciowo bez zarzutu. No i okazało się, że nasze dziecko uwielbia... muzykę klasyczną. Ostatnio przechodziłyśmy obok sklepu music-concept.pl w Bydgoszczy i od witryny córeczka nie mogła się odkleić. Wyszyłyśmy dopiero stamtąd, gdy mała w ręku dumnie trzymała flet....
  • mameczka | 27-11-2017 10:55:37

    U nas nigdy nie mogliśmy dojść do porozumienia jakiej muzyki słuchać. Tak więc królują ustawione w pokojach radia. Talentu muzycznego też niestety Bozia poskąpiła.
  • AAnita | 04-05-2018 09:26:07

    Trudno przegapić, a jednak łatwo zaniedbać. Według mnie ważniejsze od wieku rozpoczęcia nauki jest instrument, na którym dziecko gra. Oczywiście nie dajmy się zwariować, jednak wypożyczanie szkolnych instrumentów nie jest według mnie dobrym pomysłem. O wiele lepiej kupić jakościowy instrument. Nawet jeśli dziecko nie zapała miłością do muzyki, to możemy sprzedać go Ja kupowałam instrumenty dla...

Poczytaj również

Polecamy

Suchość i świąd skóry charakterystyczne dla atopowego zapalenia skóry, u niemowlaków występują głównie na twarzy, ramionach i przedramionach.

Atopowe zapalenie skóry

Buzia kilkumiesięcznego Szymka jest czerwona za wyjątkiem nosa, ust i brody. Jego policzki wyglądają jakby były polakierowane – świecą się, a włoski są cienkie i matowe, przerzedzone. To typowe objawy atopowego zapalenia skóry, które u chłopca pojawiło się...

czytaj

Prof. dr hab. n. med. Michał Matysiak

Nie chcemy straszyć rodziców nowotworem u dziecka, ale co powinno skłonić ich do konsultacji z lekarzem?

Nowotwory dziecięce są nowotworami w większości bardzo dynamicznie rozwijającymi się. W przypadku białaczki, gdzie rozwój następuje bardzo dynamicznie, niezwykle ważnym jest, jak szybko uda rozpoznanie postawić i kiedy rozpocznie się leczenie.

czytaj

Zwłaszcza po zajęciach na basenie dzieci skarżą się, że mają zatkane ucho. Nawet wtedy nie wolno grzebać dziecku w uchu!

Zatkane ucho u dziecka

To dotyczy dzieci w każdym wieku: – Rodzice nie powinni grzebać w uchu dziecka, a czyszczenie ucha po kąpieli powinno polegać tylko na delikatnym jego wycieraniu ręcznikiem i to tylko na taką głębokość, na ile mały palec dziecka sięga w głąb małżowiny...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj