Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Niebezpieczeństwo czyha na dzieci na drogach

Czarny sierpień dla dzieci

Najwięcej dzieci ginie na drogach w wakacje, a najczarniejsze statystyki są w sierpniu – według policyjnych statystyk wiele wypadków jest wynikiem błędów dorosłych. Uniknijmy ich!

Wśród dziecięcych ofiar na polskich drogach przeważają pasażerowie aut.

Fot. iStockphoto

Wśród dziecięcych ofiar na polskich drogach przeważają pasażerowie aut.

Ubiegłoroczne statystyki wskazują, że najniebezpieczniejszymi miesiącami roku są sierpień (622 wypadki) i lipiec (602). Zginęły w nich na drogach 44 dzieci. Szczególnie zagrożone są dzieci w wieku od siedmiu do czternastu lat. Podczas obu wakacyjnych miesięcy wypadkowi uległo 878 dzieci w tej kategorii wiekowej.

Wśród dziecięcych ofiar przeważają pasażerowie aut. Policja podkreśla, że jest to niepokojące zjawisko, bo świadczy o błędach dorosłych. Właśnie one przyczyniają się do największej liczby zgonów wśród dzieci do sześciu lat (blisko 56 procent wszystkich ofiar śmiertelnych w tej kategorii wiekowej) i mających od siedmiu do czternastu lat – ponad 42 procent ginie będąc pasażerami samochodów. W tej grupie wiekowej piesi stanowią blisko 40 procent wszystkich ofiar. Nawet w wypadkach z udziałem nieletnich mających od piętnastu do siedemnastu lat najwięcej ofiar było wśród pasażerów (61 osób).

Także dla rowerzystów feralne są wakacyjne miesiące. Rowerzyści w wieku od 7 do 14 lat spowodowali 345 wypadków, w wyniku których zginęło 11 osób, a 338 zostało rannych.

 

Świadomość zagrożenia

 

W całym 2009 roku 5050 dzieci do czternastu lat było ofiarami wypadków drogowych. Straciły w nich życie 44 dzieci w wieku do sześciu lat, a 1333 odniosło rany, zaś w grupie wiekowej 7-14 lat zabitych zostało 85 dzieci, a 3 725 odniosło rany. Na milion populacji wskaźniki dla zabitych wynoszą odpowiednio: 16,34 dla najmłodszych i 26,69 dla starszych dzieci. Dla najbardziej samodzielnych wśród nieletnich osób w wieku od 15 do 17 lat wskaźnik wynosił 80,17 (119 zabitych i 3 260 rannych).

Na szczęście liczba wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku do czternastu lat systematycznie maleje. Z 8 594 w 1999 roku spadła do 5050 w ubiegłym, to jest o ponad 40 procent. W jeszcze szybszym tempie, bo o 55 procent zmniejszyła się liczba zabitych w tej grupie wiekowej: z 288 do 128. W ostatnim roku spadek liczby ofiar wyniósł 12 procent. Spadek liczby dzieci zabitych w wypadkach i kolizjach to efekt tego, że coraz częściej dzieci przewożone są w fotelikach, a kierowcy odpowiedzialniej zachowują się na drodze.

 

W drodze do szkoły

 

Wśród pieszych sprawcami wypadków w 2009 roku było 215 dzieci w wieku do sześciu lat i 812 dzieci mających od siedmiu do czternastu lat. Zginęły 24 dzieci w obu grupach wiekowych, w tym 17 starszych. Dzieci w wieku szkolnym szczególnie często powodują wypadki – na 10 tys. populacji wskaźnik wynosi 2,56, gdy w starszych grupach wiekowych nie przekracza 1,5. Dlatego rodzice coraz częściej podwożą pociechy pod same drzwi szkoły. Ryzyko wypadku zmniejszają także barierki i spowalniacze, które są w okolicach każdej szkoły.

Według policyjnych danych najwięcej wypadków piesi powodują jesienią: w listopadzie, październiku i grudniu; 45 procent z nich zdarzyła się pomiędzy godziną 16 a 19. Policja tłumaczy to zjawisko słabą widocznością. – Od kilku lat rozdajemy dzieciom elementy odblaskowe: kamizelki, opaski, breloczki, dzięki czemu najmniejsi użytkownicy dróg są lepiej widoczni – mówi jeden z policjantów z komendy powiatowej w Garwolinie.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Możemy się postarać, by nasze dziecko nie musiało się wstydzić mamy, taty czy sytuacji rodzinnej.

Kiedy dzieci wstydzą się swoich rodziców?

O tym czy i dlaczego dzieci wstydzą się czasem swoich rodziców, rozmawiamy z Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj