Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Niania, jak ją wybrać?

Rozważny casting

Znaleźć dobrą nianię to prawdziwy sukces. Na początek warto informację o poszukiwaniu opiekunki do dziecka przekazać rodzinie, znajomym – być może ktoś zna kogoś poszukującego pracy w charakterze niani.

Opiekunka musi być sprawdzona, najlepiej jeśli ma referencje.

Fot.BE&W

Opiekunka musi być sprawdzona, najlepiej jeśli ma referencje.

Ja swoją nianię znalazłam u kosmetyczki. Podczas rozmowy okazało się, że zna panią, która właśnie oddała podopieczną do przedszkola, a chce nadal być nianią, by dorobić do skromnej renty. Za trzy dni była już nianią Olka. Oczywiście zebrałam na jej temat wiele informacji, rozmawiałam zarówno z nią, jak i z mamą dziewczynki, którą wcześniej się opiekowała. Sama zresztą dała mi jej telefon, zdobywając w ten sposób moje zaufanie.

 

Grunt to zaufanie

Właśnie zaufanie to najważniejsza moim zdaniem cecha dobrej opiekunki. Zostawiamy ją z naszym małym dzieckiem, często samą w domu i jeśli chcemy w tym czasie spokojnie pracować, zaufanie do niani jest niezbędne.
Szukając niani, często korzystamy z portali, sami zamieszczamy ogłoszenia – również lokalnych gazetach. Warto od razu wymagać referencji. Lepiej, żeby niania nie zaczynała kariery zawodowej u nas i doświadczenie zdobyła gdzie indziej. Opiekunka musi być sprawdzona i nie chodzi o to, że wychowywała wnuki, które dziś mają po 20 lat. Musi być w tych sprawach na bieżąco.

 

Czystość

Niania musi być czysta. To gwarancja, że zadba o czystość dziecka, a i w domu nie dopuści do bałaganu. Moja – wówczas jeszcze kandydatka na nianię – zaprosiła mnie do własnego mieszkania. A jak mówi porzekadło – pokaż mi swoje mieszkanie, to powiem ci kim jesteś – coś w tym jest.

Wszelkie opinie są ważne, ale i tak trzeba nianię po swojemu sprawdzić. Ważne, by niania spodobała się nie tylko rodzicom, ale i dziecku. Pierwsze spotkanie z maluszkiem musi się odbywać w towarzystwie rodziców. Dziecko zapozna się z nianią, a rodzice przy okazji zobaczą, jakie podejście ma opiekunka do dziecka, jak do niego mówi, czy potrafi się z dzieckiem bawić. Aby mieć pewność, że będzie zajmowała się naszym dzieckiem według naszego modelu trzeba rozmawiać z nianią o sposobach żywienia, pielęgnacji, czy zabawy z dzieckiem. Nawet najbardziej doświadczona niania musi wiedzieć, że w kwestii naszego dziecka to my stawiamy warunki i wymagania.

Nawet najmniejsza wątpliwość co do tego, czy kandydatka będzie tą właściwą, musi zostać wyjaśniona. Uważam, że nie jest niezręcznością pytanie o osobiste sprawy, jeśli mają związek z opieką nad dzieckiem. Można nawet, jeśli chcemy mieć pewność w tym zakresie, zażądać od niani zaświadczenia o stanie zdrowia.

Zdaniem eksperta

  • Avatar

    Dr psychologii Milena Gracka-Tomaszewska

    Psychoterapeuta i psycholog dzieci i dorosłych. Adiunkt Wydziału Psychologii Klinicznej Dziecka i Rodziny UW.  

    Jaka powinna być niania dla naszego dziecka?

    Szczególnie polecam młode nianie, które nie są obciążone własnymi metodami wychowywania dziecka, więc stosują się do naszych próśb i zaleceń. Poza tym mają siłę i energię na zabawę, otwarte są na pomysły dzieci, nie przeszkadza im, że dziecko wskakuje na plecy, łaskocze, psuje fryzurę. Trzeba pamiętać, że opieka nad małym dzieckiem jest niezwykle obciążająca, męczy i wymaga bardzo dużego zaangażowania. I także z tego względu młoda osoba lepiej się sprawdza, niż starsza. Ale trzeba pamiętać, że ma to być osoba, przy której dziecko czuje się bezpiecznie i która potrafi też pocieszyć i spokojnie zareagować w sytuacji dla dziecka trudnej, np. gdy się przewróci. Musi to też być osoba, do której rodzice mają zaufanie.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: opiekunka, opieka nad dzieckiem, niania

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Dorośli pokazują dziecku, jak należy radzić sobie z emocjami, jak je wyrażać, w którym momencie, jakich słów używać, gdy jesteśmy zdenerwowani.

Czy rodzice mogą krzyczeć na dziecko?

O tym, że krzyk negatywnie wpływa na dzieci, rozmawiamy z Moniką Jackowską, psychoterapeutą poznawczo-behawioralną z Poradni „Co tam? Psychoterapia bliska Tobie”

czytaj

Rejestracja dziecka. Formalności po urodzeniu dziecka

Rejestrujemy dziecko

Jeśli rodzice uznają, że nadane przez nich imię nie pasuje do ich pociechy, z łatwością mogą je zmienić do pół roku od dnia sporządzenia aktu urodzenia. Podpowiadamy krok po kroku, jak zarejestrować noworodka w USC.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj