Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Niania, jak ją wybrać?

Rozważny casting

Znaleźć dobrą nianię to prawdziwy sukces. Na początek warto informację o poszukiwaniu opiekunki do dziecka przekazać rodzinie, znajomym – być może ktoś zna kogoś poszukującego pracy w charakterze niani.

Opiekunka musi być sprawdzona, najlepiej jeśli ma referencje.

Fot.BE&W

Opiekunka musi być sprawdzona, najlepiej jeśli ma referencje.

Ja swoją nianię znalazłam u kosmetyczki. Podczas rozmowy okazało się, że zna panią, która właśnie oddała podopieczną do przedszkola, a chce nadal być nianią, by dorobić do skromnej renty. Za trzy dni była już nianią Olka. Oczywiście zebrałam na jej temat wiele informacji, rozmawiałam zarówno z nią, jak i z mamą dziewczynki, którą wcześniej się opiekowała. Sama zresztą dała mi jej telefon, zdobywając w ten sposób moje zaufanie.

 

Grunt to zaufanie

Właśnie zaufanie to najważniejsza moim zdaniem cecha dobrej opiekunki. Zostawiamy ją z naszym małym dzieckiem, często samą w domu i jeśli chcemy w tym czasie spokojnie pracować, zaufanie do niani jest niezbędne.
Szukając niani, często korzystamy z portali, sami zamieszczamy ogłoszenia – również lokalnych gazetach. Warto od razu wymagać referencji. Lepiej, żeby niania nie zaczynała kariery zawodowej u nas i doświadczenie zdobyła gdzie indziej. Opiekunka musi być sprawdzona i nie chodzi o to, że wychowywała wnuki, które dziś mają po 20 lat. Musi być w tych sprawach na bieżąco.

 

Czystość

Niania musi być czysta. To gwarancja, że zadba o czystość dziecka, a i w domu nie dopuści do bałaganu. Moja – wówczas jeszcze kandydatka na nianię – zaprosiła mnie do własnego mieszkania. A jak mówi porzekadło – pokaż mi swoje mieszkanie, to powiem ci kim jesteś – coś w tym jest.

Wszelkie opinie są ważne, ale i tak trzeba nianię po swojemu sprawdzić. Ważne, by niania spodobała się nie tylko rodzicom, ale i dziecku. Pierwsze spotkanie z maluszkiem musi się odbywać w towarzystwie rodziców. Dziecko zapozna się z nianią, a rodzice przy okazji zobaczą, jakie podejście ma opiekunka do dziecka, jak do niego mówi, czy potrafi się z dzieckiem bawić. Aby mieć pewność, że będzie zajmowała się naszym dzieckiem według naszego modelu trzeba rozmawiać z nianią o sposobach żywienia, pielęgnacji, czy zabawy z dzieckiem. Nawet najbardziej doświadczona niania musi wiedzieć, że w kwestii naszego dziecka to my stawiamy warunki i wymagania.

Nawet najmniejsza wątpliwość co do tego, czy kandydatka będzie tą właściwą, musi zostać wyjaśniona. Uważam, że nie jest niezręcznością pytanie o osobiste sprawy, jeśli mają związek z opieką nad dzieckiem. Można nawet, jeśli chcemy mieć pewność w tym zakresie, zażądać od niani zaświadczenia o stanie zdrowia.

Zdaniem eksperta

 • Avatar

  Dr psychologii Milena Gracka-Tomaszewska

  Psychoterapeuta i psycholog dzieci i dorosłych. Adiunkt Wydziału Psychologii Klinicznej Dziecka i Rodziny UW.  

  Jaka powinna być niania dla naszego dziecka?

  Szczególnie polecam młode nianie, które nie są obciążone własnymi metodami wychowywania dziecka, więc stosują się do naszych próśb i zaleceń. Poza tym mają siłę i energię na zabawę, otwarte są na pomysły dzieci, nie przeszkadza im, że dziecko wskakuje na plecy, łaskocze, psuje fryzurę. Trzeba pamiętać, że opieka nad małym dzieckiem jest niezwykle obciążająca, męczy i wymaga bardzo dużego zaangażowania. I także z tego względu młoda osoba lepiej się sprawdza, niż starsza. Ale trzeba pamiętać, że ma to być osoba, przy której dziecko czuje się bezpiecznie i która potrafi też pocieszyć i spokojnie zareagować w sytuacji dla dziecka trudnej, np. gdy się przewróci. Musi to też być osoba, do której rodzice mają zaufanie.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • morela41 | 19-12-2010 21:54:00

  Dokładnie zgadzam się, chociaż jestem młodą mamą to przed urodzeniem dziecka byłam nianią Często widziałam jak starsze babcie po prostu nie mają siły na bieganie za dzieckiem, a jak dziecko jest ruchliwe to takie babcie rzadko wychodza a jak już wyjdą to krzyczą na te biedne maluszki, nie biegaj , nie ruszaj się z tego miejsca, ciagle jakież zakazy a biedne dzieci musza się przeciez troszke wy...
 • wojtaszek | 29-01-2015 00:06:33

  Ja również zapytałabym kandydatkę na nianię czy zna zasady postępowania podczas wypadku, zakrztuszenia, stłuczenia, itp ponieważ bardzo ważną rzeczą jest aby opiekunka wiedziała co ma zrobić gdyby doszło do wypadku. Zapytałbym o to jak reaguje w sytuacjach stresowych i co ją uspokaja oraz czego Ona jako osoba doświadczona w opiece mogłaby mnie nauczyć?
 • opiekunka11 | 13-07-2016 14:38:33

  Tak naprawdę, to nigdy nie wiadomo na kogo trafisz...
 • ananaseq | 02-11-2016 20:29:57

  Najlepiej dac ogloszenie na OLX lub innej tego typu stronie i po prostu zrobic casting. Np zostawic przyszla nianie na 20minut z dzieckiem i zobaczyc czy sobie poradzi czy nie

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: opiekunka, opieka nad dzieckiem, niania

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Trzeba obserwować dziecko bawiące się w wodzie - szybka reakcja po ewentualnym podtopieniu minimalizuje ryzyko wtórnego utonięcia

Wtórne utonięcie. Szczególnie narażone są małe dzieci

U dziecka, które uległo podtopieniu bądź zachłyśnięciu wodą lub innym płynem np. w trakcie picia, może dojść do tzw. wtórnego utonięcia. Może to się stać np. w nocy w jego łóżku. Szacuje się, że objawy wtórnego utopienia mogą wystąpić u 10-15 proc. osób, u...

czytaj

Czasem czerwone  pajączki  pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj