Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Niania, jak ją wybrać?

Rozważny casting

Znaleźć dobrą nianię to prawdziwy sukces. Na początek warto informację o poszukiwaniu opiekunki do dziecka przekazać rodzinie, znajomym – być może ktoś zna kogoś poszukującego pracy w charakterze niani.

Opiekunka musi być sprawdzona, najlepiej jeśli ma referencje.

Fot.BE&W

Opiekunka musi być sprawdzona, najlepiej jeśli ma referencje.

Ja swoją nianię znalazłam u kosmetyczki. Podczas rozmowy okazało się, że zna panią, która właśnie oddała podopieczną do przedszkola, a chce nadal być nianią, by dorobić do skromnej renty. Za trzy dni była już nianią Olka. Oczywiście zebrałam na jej temat wiele informacji, rozmawiałam zarówno z nią, jak i z mamą dziewczynki, którą wcześniej się opiekowała. Sama zresztą dała mi jej telefon, zdobywając w ten sposób moje zaufanie.

 

Grunt to zaufanie

Właśnie zaufanie to najważniejsza moim zdaniem cecha dobrej opiekunki. Zostawiamy ją z naszym małym dzieckiem, często samą w domu i jeśli chcemy w tym czasie spokojnie pracować, zaufanie do niani jest niezbędne.
Szukając niani, często korzystamy z portali, sami zamieszczamy ogłoszenia – również lokalnych gazetach. Warto od razu wymagać referencji. Lepiej, żeby niania nie zaczynała kariery zawodowej u nas i doświadczenie zdobyła gdzie indziej. Opiekunka musi być sprawdzona i nie chodzi o to, że wychowywała wnuki, które dziś mają po 20 lat. Musi być w tych sprawach na bieżąco.

 

Czystość

Niania musi być czysta. To gwarancja, że zadba o czystość dziecka, a i w domu nie dopuści do bałaganu. Moja – wówczas jeszcze kandydatka na nianię – zaprosiła mnie do własnego mieszkania. A jak mówi porzekadło – pokaż mi swoje mieszkanie, to powiem ci kim jesteś – coś w tym jest.

Wszelkie opinie są ważne, ale i tak trzeba nianię po swojemu sprawdzić. Ważne, by niania spodobała się nie tylko rodzicom, ale i dziecku. Pierwsze spotkanie z maluszkiem musi się odbywać w towarzystwie rodziców. Dziecko zapozna się z nianią, a rodzice przy okazji zobaczą, jakie podejście ma opiekunka do dziecka, jak do niego mówi, czy potrafi się z dzieckiem bawić. Aby mieć pewność, że będzie zajmowała się naszym dzieckiem według naszego modelu trzeba rozmawiać z nianią o sposobach żywienia, pielęgnacji, czy zabawy z dzieckiem. Nawet najbardziej doświadczona niania musi wiedzieć, że w kwestii naszego dziecka to my stawiamy warunki i wymagania.

Nawet najmniejsza wątpliwość co do tego, czy kandydatka będzie tą właściwą, musi zostać wyjaśniona. Uważam, że nie jest niezręcznością pytanie o osobiste sprawy, jeśli mają związek z opieką nad dzieckiem. Można nawet, jeśli chcemy mieć pewność w tym zakresie, zażądać od niani zaświadczenia o stanie zdrowia.

Zdaniem eksperta

  • Avatar

    Dr psychologii Milena Gracka-Tomaszewska

    Psychoterapeuta i psycholog dzieci i dorosłych. Adiunkt Wydziału Psychologii Klinicznej Dziecka i Rodziny UW.  

    Jaka powinna być niania dla naszego dziecka?

    Szczególnie polecam młode nianie, które nie są obciążone własnymi metodami wychowywania dziecka, więc stosują się do naszych próśb i zaleceń. Poza tym mają siłę i energię na zabawę, otwarte są na pomysły dzieci, nie przeszkadza im, że dziecko wskakuje na plecy, łaskocze, psuje fryzurę. Trzeba pamiętać, że opieka nad małym dzieckiem jest niezwykle obciążająca, męczy i wymaga bardzo dużego zaangażowania. I także z tego względu młoda osoba lepiej się sprawdza, niż starsza. Ale trzeba pamiętać, że ma to być osoba, przy której dziecko czuje się bezpiecznie i która potrafi też pocieszyć i spokojnie zareagować w sytuacji dla dziecka trudnej, np. gdy się przewróci. Musi to też być osoba, do której rodzice mają zaufanie.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • morela41 | 19-12-2010 21:54:00

    Dokładnie zgadzam się, chociaż jestem młodą mamą to przed urodzeniem dziecka byłam nianią Często widziałam jak starsze babcie po prostu nie mają siły na bieganie za dzieckiem, a jak dziecko jest ruchliwe to takie babcie rzadko wychodza a jak już wyjdą to krzyczą na te biedne maluszki, nie biegaj , nie ruszaj się z tego miejsca, ciagle jakież zakazy a biedne dzieci musza się przeciez troszke wy...
  • wojtaszek | 29-01-2015 00:06:33

    Ja również zapytałabym kandydatkę na nianię czy zna zasady postępowania podczas wypadku, zakrztuszenia, stłuczenia, itp ponieważ bardzo ważną rzeczą jest aby opiekunka wiedziała co ma zrobić gdyby doszło do wypadku. Zapytałbym o to jak reaguje w sytuacjach stresowych i co ją uspokaja oraz czego Ona jako osoba doświadczona w opiece mogłaby mnie nauczyć?
  • opiekunka11 | 13-07-2016 14:38:33

    Tak naprawdę, to nigdy nie wiadomo na kogo trafisz...
  • ananaseq | 02-11-2016 20:29:57

    Najlepiej dac ogloszenie na OLX lub innej tego typu stronie i po prostu zrobic casting. Np zostawic przyszla nianie na 20minut z dzieckiem i zobaczyc czy sobie poradzi czy nie

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: opiekunka, opieka nad dzieckiem, niania

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Lekarz kontroluje ciemiączko podczas każdego badania poprzedzającego szczepienie dziecka.

Ciemiączko. Wypukłe, małe, duże, pulsujące

Tę miękką powierzchnię pomiędzy kośćmi czaszki można wyczuć, dotykając delikatnie palcem. Co w ciemiączku może być powodem do niepokoju? Po pierwsze tempo jego zarastania, po drugie - zapadanie się ciemiączka.

czytaj

Rodzisko może być ustawiane w pionie i w poziomie.

Obiekt wspomagający poród naturalny

Urządzenie zwane „podParciem dla aktywnie rodzących” wymyśliła i zaprojektowała Franciszka J. Kornecka. To jej praca magisterska na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w Katedrze Kształtowania Środków Pracy.*

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj