Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Czy można bez skierowania lekarskiego poddać się badaniu WR czyli odczynowi Wassermanna? Jak często powinno się je robić?

Twój Ekspert Ginekolog Położnik

Kiła jest coraz rzadszą chorobą, ale się zdarza i nie można potencjalnego zagrożenia lekceważyć. Zwłaszcza w ciąży przechorowanie i nieleczenie tej choroby wenerycznej może prowadzić do powstania u dziecka zespołu wad rozwojowych nazywanych zespołem kiły wrodzonej. W ciązy VDRL (WR) powinno być wykonane dwukrotnie: na początku ciąży i tuż przed porodem.

Prof. dr hab. Romuald Dębski

Fot. Monika Bajkowska

Prof. dr hab. Romuald Dębski

Oczywiście, nawet jeżeli ktoś nie jest w ciąży, a podejrzewa, że w konsekwencji kontaktu seksualnego mógł zostać zakażony, sensowne jest wykonanie dodatkowego oznaczenia, ale nie w pierwszych dniach, bo wówczas jeszcze badanie nie wykaże kontaktu z krętkiem.

Jeśli pacjent jest gotowy za badanie zapłacić, nie jest wymagane skierowanie na nie od lekarza.

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: ciężarna, ciąża, choroby, badania

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj