Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Refluks pęcherzowo-moczowodowy

Gdy mocz się cofa może być groźnie

O tym jakie powikłania grożą dziecku z nierozpoznanym refluksem pęcherzowo-moczowodowym rozmawiamy z dr Jerzym Czyżem, specjalistą urologii dziecięcej.

Gorączka, a u starszych dzieci bóle w okolicy lędźwiowej, mogą być objawem ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek. Następstwem stanu zapalnego dolnych dróg moczowych mogą też być bóle w dole brzucha czy częstomocz.

Gorączka, a u starszych dzieci bóle w okolicy lędźwiowej, mogą być objawem ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek. Następstwem stanu zapalnego dolnych dróg moczowych mogą też być bóle w dole brzucha czy częstomocz.

Agnieszka Usiarczyk: Jedną z częstych chorób układu moczowego u małych dzieci jest refluks pęcherzowo-moczowodowy. Mocz powstający w nerkach zamiast spływać moczowodami do pęcherza moczowego i być wydalony przez cewkę moczową, cofa się z pęcherza do moczowodów, a w zaawansowanym stadium choroby nawet do nerek. Co jest przyczyną takiej nieprawidłowości?


Nie zawsze umiemy określić przyczynę. Tradycyjny podział na odpływy pierwotne (tzn. spowodowane wrodzoną wadą połączenia pęcherzowo-moczowodowego) i wtórne (przeszkoda w odpływie moczu z pęcherza lub zaburzenia jego czynności) uległ dezaktualizacji. Odpływ pęcherzowo-moczowodowy nie jest wadą ani jednostką chorobową tylko objawem towarzyszącym niektórym chorobom i wadom układu moczowego. Główną jego przyczyną są zaburzenia czynności dolnych dróg moczowych. Najczęściej występuje w pierwszym i drugim roku życia dziecka z powodu zaburzeń czynności pęcherza wynikającej z niedojrzałości czynnościowej dolnych dróg moczowych. Wyróżnia się pięć stopni zaawansowania odpływu, najcięższą postacią jest piąty stopień. Rozpoznaje się go w czasie cystouretrografii mikcyjnej, która pozawala na ocenę anatomii dolnych dróg moczowych i klasyfikację stopnia odpływu. Najczęściej używaną klasyfikacją odpływów jest International Classification System (1981), która wyróżnia pięć stopni odpływu. Pierwszy oznacza, że mocz cofa się tylko do moczowodu nie wywołując jego poszerzenia. W stopniu drugim dociera do nerek, a każdy stopień w górę oznacza, że mocz cofa się do coraz bardziej poszerzonego układu.

 

Na jakie objawy należy zwrócić uwagę by w porę wychwycić ewentualne problemy związane z układem moczowym?


Głównie na gorączkę, a u starszych dzieci na bóle w okolicy lędźwiowej, które mogą być objawem ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek oraz na tzw. objawy dyzuryczne będące następstwem stanu zapalnego dolnych dróg moczowych (pęcherz moczowy i cewka) np.: bóle w dole brzucha, częstomocz z niekiedy towarzyszącym pieczeniem. Szczególnie zaniepokoić powinny nawroty takich objawów. Wówczas koniecznie należy się domagać od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej skierowania na badanie moczu. Niestety czasem zakażenia układu moczowego można przeoczyć ze względu na bezobjawowy lub skąpoobjawowy przebieg. Ponieważ odpływ jest objawem dysfunkcji dolnych dróg moczowych warto zwrócić uwagę także na nietrzymanie moczu w dzień i w nocy (np. popuszczanie). Osłabienie, apatia, słaby wzrost wagi, to z kolei objawy rzadko występujące, ale w skrajnych przypadkach pierwsze symptomy schyłkowej niewydolności nerek.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • Arutek12 | 04-01-2014 09:35:14

    U mojej córki stwierdzono tą wadę, początkowo miała II-III stopień, zaczęło się poprawiać na I-II ale ostatnio znów coraz częściej choruje na drogi moczowe i czeka nas badanie CUM, boję się że jej stan się pogarsza i że skala znów się podwyższy oby obyło się bez operacji
  • wojtaszek | 18-01-2015 22:25:16

    Moja siostrzenica miała właśnie refluks układu moczowego który lekarz zdiagnozował po wykonaniu badania cystouretrografi mikcyjnej ale zalecił jedynie stosowanie leku Furaginum i zakwaszenie moczu np. poprzez jedzenie żurawiny. Bardzo ważne jest aby dziecko jak najczęściej opróżniało pęcherz. W przypadku pojawienia się wyższej temperatury, osłabienia, należy wykonać badanie moczu.

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj