Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Refluks pęcherzowo-moczowodowy

Gdy mocz się cofa może być groźnie

O tym jakie powikłania grożą dziecku z nierozpoznanym refluksem pęcherzowo-moczowodowym rozmawiamy z dr Jerzym Czyżem, specjalistą urologii dziecięcej.

Gorączka, a u starszych dzieci bóle w okolicy lędźwiowej, mogą być objawem ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek. Następstwem stanu zapalnego dolnych dróg moczowych mogą też być bóle w dole brzucha czy częstomocz.

Gorączka, a u starszych dzieci bóle w okolicy lędźwiowej, mogą być objawem ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek. Następstwem stanu zapalnego dolnych dróg moczowych mogą też być bóle w dole brzucha czy częstomocz.

Agnieszka Usiarczyk: Jedną z częstych chorób układu moczowego u małych dzieci jest refluks pęcherzowo-moczowodowy. Mocz powstający w nerkach zamiast spływać moczowodami do pęcherza moczowego i być wydalony przez cewkę moczową, cofa się z pęcherza do moczowodów, a w zaawansowanym stadium choroby nawet do nerek. Co jest przyczyną takiej nieprawidłowości?


Nie zawsze umiemy określić przyczynę. Tradycyjny podział na odpływy pierwotne (tzn. spowodowane wrodzoną wadą połączenia pęcherzowo-moczowodowego) i wtórne (przeszkoda w odpływie moczu z pęcherza lub zaburzenia jego czynności) uległ dezaktualizacji. Odpływ pęcherzowo-moczowodowy nie jest wadą ani jednostką chorobową tylko objawem towarzyszącym niektórym chorobom i wadom układu moczowego. Główną jego przyczyną są zaburzenia czynności dolnych dróg moczowych. Najczęściej występuje w pierwszym i drugim roku życia dziecka z powodu zaburzeń czynności pęcherza wynikającej z niedojrzałości czynnościowej dolnych dróg moczowych. Wyróżnia się pięć stopni zaawansowania odpływu, najcięższą postacią jest piąty stopień. Rozpoznaje się go w czasie cystouretrografii mikcyjnej, która pozawala na ocenę anatomii dolnych dróg moczowych i klasyfikację stopnia odpływu. Najczęściej używaną klasyfikacją odpływów jest International Classification System (1981), która wyróżnia pięć stopni odpływu. Pierwszy oznacza, że mocz cofa się tylko do moczowodu nie wywołując jego poszerzenia. W stopniu drugim dociera do nerek, a każdy stopień w górę oznacza, że mocz cofa się do coraz bardziej poszerzonego układu.

 

Na jakie objawy należy zwrócić uwagę by w porę wychwycić ewentualne problemy związane z układem moczowym?


Głównie na gorączkę, a u starszych dzieci na bóle w okolicy lędźwiowej, które mogą być objawem ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek oraz na tzw. objawy dyzuryczne będące następstwem stanu zapalnego dolnych dróg moczowych (pęcherz moczowy i cewka) np.: bóle w dole brzucha, częstomocz z niekiedy towarzyszącym pieczeniem. Szczególnie zaniepokoić powinny nawroty takich objawów. Wówczas koniecznie należy się domagać od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej skierowania na badanie moczu. Niestety czasem zakażenia układu moczowego można przeoczyć ze względu na bezobjawowy lub skąpoobjawowy przebieg. Ponieważ odpływ jest objawem dysfunkcji dolnych dróg moczowych warto zwrócić uwagę także na nietrzymanie moczu w dzień i w nocy (np. popuszczanie). Osłabienie, apatia, słaby wzrost wagi, to z kolei objawy rzadko występujące, ale w skrajnych przypadkach pierwsze symptomy schyłkowej niewydolności nerek.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • Arutek12 | 04-01-2014 09:35:14

    U mojej córki stwierdzono tą wadę, początkowo miała II-III stopień, zaczęło się poprawiać na I-II ale ostatnio znów coraz częściej choruje na drogi moczowe i czeka nas badanie CUM, boję się że jej stan się pogarsza i że skala znów się podwyższy oby obyło się bez operacji
  • wojtaszek | 18-01-2015 22:25:16

    Moja siostrzenica miała właśnie refluks układu moczowego który lekarz zdiagnozował po wykonaniu badania cystouretrografi mikcyjnej ale zalecił jedynie stosowanie leku Furaginum i zakwaszenie moczu np. poprzez jedzenie żurawiny. Bardzo ważne jest aby dziecko jak najczęściej opróżniało pęcherz. W przypadku pojawienia się wyższej temperatury, osłabienia, należy wykonać badanie moczu.

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Podczas zatrzymywania laktacji, dziecko przystawiamy na krócej do piersi, tak, by pierś nie do końca była opróżniana.

Zatrzymanie laktacji. Farmakologiczne i naturalne

Powrót do pracy, kłopoty ze zdrowiem, bariery psychologiczne czy inne powody mogą zmusić kobietę do podjęcia się zatrzymania laktacji wcześniej niżby chciała. Jak to zrobić, aby organizm kobiety i jej dziecko dobrze to znieśli? O czym może świadczyć mleko...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj