Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Leworęczność u dziecka

Mocniejsza lewa strona

Tendencja do leworęczności pojawia się w niemowlęctwie i utrwala około trzeciego roku życia. Leworęczny jest co dziesiąty człowiek. 


 

 

Tendencja do leworęczności pojawia się w niemowlęctwie i utrwala około trzeciego roku życia.

Fot. iStockphoto

Tendencja do leworęczności pojawia się w niemowlęctwie i utrwala około trzeciego roku życia.

Pierwsze symptomy leworęczności można zauważyć u dziecka podczas zabaw, np. łapania i rzucania piłki, mycia zębów, czesania się.
— Leworęczność jest cechą dziedziczoną genetycznie, nie oznacza upośledzenia czy niedorozwoju wymagającego leczenia — mówi Dominika Bronz, psycholog z Centrum Medycznego Enel-Med. Leworęczność wynika z silniejszego rozwoju prawej półkuli mózgu, co objawia się nie tylko w częstszym używaniu lewej ręki, lecz także w lepszym i sprawniejszym funkcjonowaniu całej lewej strony ciała. Już noworodek przychodzi na świat z zakodowanym upodobaniem do posługiwania się lewą stroną ciała. Jednak na tym etapie rozwoju trudno jest to zauważyć, gdyż dziecko posługuje się dwiema rączkami w równym stopniu — mówi psycholog.

 

Dać wybór

Pierwsze symptomy mogące być zapowiedzią lewostronnej lateralizacji dziecka można zaobserwować już około pierwszego roku życia, gdy maluch lewą rączką wkłada do buzi różne przedmioty, sięga po zabawkę czy robi "pa pa". Jednak te sygnały nie zawsze świadczą o tym, że brzdąc jest leworęczny. Żeby być pewnym należy śledzić jego rozwój zdolności manualnych. — Pod koniec drugiego roku życia zwróćmy uwagę, którą rączkę dziecko wyciąga na powitanie, trzyma łyżeczkę, ciasteczko, kredkę — radzi Dominika Bronz. Jeśli malec przekłada przedmioty raz do prawej, raz do lewej rączki, można mu pokazać jak się je czy rysuje prawą ręką, ale gdy dziecko stanowczo upiera się przy lewej, musimy zostawić mu prawo wyboru i zadbać jedynie o to, by trzymało przedmioty prawidłowo w lewej ręce. Około trzeciego roku życia, lewostronna lateralizacja ujawnia się w pełni. Wtedy dziecko nie tylko sprawniej posługuje się lewą ręką, ale również wybiera lewe ucho, żeby np. posłuchać jak misiowi bije serce, lewe oko patrząc przez lunetę czy lewą nogę, by kopnąć kamyk.

 

Mają trudniej

Leworęcznemu dziecku bywa trudniej w szkole i w życiu. Wiele przedmiotów stworzono z myślą o osobach praworęcznych (nożyczki, myszka komputera, skrzynia biegów po prawej stronie w samochodach). — Nie jest to jednak argument, by na siłę przestawiać dziecko na prawą rękę, choć jeszcze stosunkowo niedawno (20, 30 lat temu) było to powszechną i zalecaną praktyką. Dziś już wiemy, że takie postępowanie może doprowadzić do przeciążenia jednej z półkul, czego skutkiem mogą zaburzenia koncentracji, mowy, pamięci trudności w pisaniu, czytaniu a nawet nerwica — mówi psycholog.

Osoby leworęczne wymagają lepszego przygotowania i przystosowania do świata osób praworęcznych. Już w okresie przedszkolnym powinny być cierpliwie i systematycznie uczone prawidłowej postawy podczas rysowania, pisania, trzymania zeszytu i długopisu. Rodzic w domu może ćwiczyć z dzieckiem słabsze funkcje poprzez np. obrysowywanie przedmiotów, malowanie wacikami czy palcami, lepienie z gliny, plasteliny, masy solnej, wycinanie, wydzieranie, nawlekanie korali, szycie. To wszystko pomoże przygotować leworęcznego kilkulatka do zerówki, a potem do szkoły.

Pamiętajmy: leworęczność u dzieci nie jest niczym złym, wymaga jedynie większej obserwacji i pomocy. Pomocne w wychowaniu leworęcznego dziecka mogą być książki lub spotkania z psychologami.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: Kasiulka1977.

Komentarze

  • donnavito | 16-02-2015 22:21:34

    Ja mam w rodzinie osobę, która posługuje sie dwiema, pisze obiema ładnie, a przez to, ze jako osoba preferująca leworęcznośc była zmuszana do używania prawej, taki tego efekt
  • Modzelka8 | 18-02-2015 12:18:32

    Leworęczność to normalna rzecz, żadna choroba. Mój synek na początku łapał grzechotki właśnie w lewą rękę i myśleliśmy, że będzie leworęczny. Teraz przestawiło mu się na prawą rączkę, więc w końcu ciężko powiedzieć
  • mikaa997 | 02-03-2015 11:31:09

    gwarantuje wam, że leworęczność to nic złego Jestem leworęczna i nie czuję żeby mi to przeszkadzało. Jedynym minusem było tylko to że wc szkole zawsze musiałam siedzieć po lewej troni ławki żeby nie szturchać łokciem koleżanki
  • Doris85 | 08-04-2015 11:17:08

    Nie ma co na siłę przestawiać dziecka na prawą rękę, tylko dać mu swobodę wyboru i obserwować która ręka dominuje. Przy dobrej organizacji dziecko nawet nie odczuje skutków leworęczności - jest teraz dostępnych wiele przedmiotów dostosowanych do potrzeb osób leworęcznych.

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Lekarz kontroluje ciemiączko podczas każdego badania poprzedzającego szczepienie dziecka.

Ciemiączko. Wypukłe, małe, duże, pulsujące

Tę miękką powierzchnię pomiędzy kośćmi czaszki można wyczuć, dotykając delikatnie palcem. Co w ciemiączku może być powodem do niepokoju? Po pierwsze tempo jego zarastania, po drugie - zapadanie się ciemiączka.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj