Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Leworęczność u dziecka

Mocniejsza lewa strona

Tendencja do leworęczności pojawia się w niemowlęctwie i utrwala około trzeciego roku życia. Leworęczny jest co dziesiąty człowiek. 


 

 

Tendencja do leworęczności pojawia się w niemowlęctwie i utrwala około trzeciego roku życia.

Fot. iStockphoto

Tendencja do leworęczności pojawia się w niemowlęctwie i utrwala około trzeciego roku życia.

Pierwsze symptomy leworęczności można zauważyć u dziecka podczas zabaw, np. łapania i rzucania piłki, mycia zębów, czesania się.
— Leworęczność jest cechą dziedziczoną genetycznie, nie oznacza upośledzenia czy niedorozwoju wymagającego leczenia — mówi Dominika Bronz, psycholog z Centrum Medycznego Enel-Med. Leworęczność wynika z silniejszego rozwoju prawej półkuli mózgu, co objawia się nie tylko w częstszym używaniu lewej ręki, lecz także w lepszym i sprawniejszym funkcjonowaniu całej lewej strony ciała. Już noworodek przychodzi na świat z zakodowanym upodobaniem do posługiwania się lewą stroną ciała. Jednak na tym etapie rozwoju trudno jest to zauważyć, gdyż dziecko posługuje się dwiema rączkami w równym stopniu — mówi psycholog.

 

Dać wybór

Pierwsze symptomy mogące być zapowiedzią lewostronnej lateralizacji dziecka można zaobserwować już około pierwszego roku życia, gdy maluch lewą rączką wkłada do buzi różne przedmioty, sięga po zabawkę czy robi "pa pa". Jednak te sygnały nie zawsze świadczą o tym, że brzdąc jest leworęczny. Żeby być pewnym należy śledzić jego rozwój zdolności manualnych. — Pod koniec drugiego roku życia zwróćmy uwagę, którą rączkę dziecko wyciąga na powitanie, trzyma łyżeczkę, ciasteczko, kredkę — radzi Dominika Bronz. Jeśli malec przekłada przedmioty raz do prawej, raz do lewej rączki, można mu pokazać jak się je czy rysuje prawą ręką, ale gdy dziecko stanowczo upiera się przy lewej, musimy zostawić mu prawo wyboru i zadbać jedynie o to, by trzymało przedmioty prawidłowo w lewej ręce. Około trzeciego roku życia, lewostronna lateralizacja ujawnia się w pełni. Wtedy dziecko nie tylko sprawniej posługuje się lewą ręką, ale również wybiera lewe ucho, żeby np. posłuchać jak misiowi bije serce, lewe oko patrząc przez lunetę czy lewą nogę, by kopnąć kamyk.

 

Mają trudniej

Leworęcznemu dziecku bywa trudniej w szkole i w życiu. Wiele przedmiotów stworzono z myślą o osobach praworęcznych (nożyczki, myszka komputera, skrzynia biegów po prawej stronie w samochodach). — Nie jest to jednak argument, by na siłę przestawiać dziecko na prawą rękę, choć jeszcze stosunkowo niedawno (20, 30 lat temu) było to powszechną i zalecaną praktyką. Dziś już wiemy, że takie postępowanie może doprowadzić do przeciążenia jednej z półkul, czego skutkiem mogą zaburzenia koncentracji, mowy, pamięci trudności w pisaniu, czytaniu a nawet nerwica — mówi psycholog.

Osoby leworęczne wymagają lepszego przygotowania i przystosowania do świata osób praworęcznych. Już w okresie przedszkolnym powinny być cierpliwie i systematycznie uczone prawidłowej postawy podczas rysowania, pisania, trzymania zeszytu i długopisu. Rodzic w domu może ćwiczyć z dzieckiem słabsze funkcje poprzez np. obrysowywanie przedmiotów, malowanie wacikami czy palcami, lepienie z gliny, plasteliny, masy solnej, wycinanie, wydzieranie, nawlekanie korali, szycie. To wszystko pomoże przygotować leworęcznego kilkulatka do zerówki, a potem do szkoły.

Pamiętajmy: leworęczność u dzieci nie jest niczym złym, wymaga jedynie większej obserwacji i pomocy. Pomocne w wychowaniu leworęcznego dziecka mogą być książki lub spotkania z psychologami.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: Kasiulka1977.

Komentarze

 • donnavito | 16-02-2015 22:21:34

  Ja mam w rodzinie osobę, która posługuje sie dwiema, pisze obiema ładnie, a przez to, ze jako osoba preferująca leworęcznośc była zmuszana do używania prawej, taki tego efekt
 • Modzelka8 | 18-02-2015 12:18:32

  Leworęczność to normalna rzecz, żadna choroba. Mój synek na początku łapał grzechotki właśnie w lewą rękę i myśleliśmy, że będzie leworęczny. Teraz przestawiło mu się na prawą rączkę, więc w końcu ciężko powiedzieć
 • mikaa997 | 02-03-2015 11:31:09

  gwarantuje wam, że leworęczność to nic złego Jestem leworęczna i nie czuję żeby mi to przeszkadzało. Jedynym minusem było tylko to że wc szkole zawsze musiałam siedzieć po lewej troni ławki żeby nie szturchać łokciem koleżanki
 • Doris85 | 08-04-2015 11:17:08

  Nie ma co na siłę przestawiać dziecka na prawą rękę, tylko dać mu swobodę wyboru i obserwować która ręka dominuje. Przy dobrej organizacji dziecko nawet nie odczuje skutków leworęczności - jest teraz dostępnych wiele przedmiotów dostosowanych do potrzeb osób leworęcznych.

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj