Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Umowa na czas określony a ciąża

Kobiecie przysługuje prawo do ochrony przed zwolnieniem

Umowa na czas określony daje kobiecie ciężarnej niemal takie same prawa w miejscu pracy, jakie przysługują kobietom zatrudnionym na czas nieokreślony. Są jednak również istotne różnice.

Umowa na czas określony daje kobiecie ciężarnej niemal takie same prawa w miejscu pracy, jakie przysługują kobietom zatrudnionym na czas nieokreślony.

Fot. Fotolia

Umowa na czas określony daje kobiecie ciężarnej niemal takie same prawa w miejscu pracy, jakie przysługują kobietom zatrudnionym na czas nieokreślony.

Umowa na czas określony zawiera określony termin, w którym następuje zakończenie stosunku pracy. Jeśli pracownica zaszła w ciążę, a jest zatrudniona na podstawie umowy na czas określony, na okres wykonania zleconej jej pracy lub na okres próbny (dłuższy niż miesiąc), umowa, która zostałaby rozwiązana po trzecim miesiącu ciąży jest automatycznie przedłużona aż do dnia porodu. Jest jednak wyjątek – zasada przedłużania umowy do dnia porodu nie obowiązuje, jeśli została zawarta umowa na czas określony, ale w ramach zastępstwa innego pracownika. Tzw. umowy na zastępstwo nie chronią kobiet ciężarnych przed utratą zatrudnienia.

Zakaz rozwiązywania i wypowiadania umów o pracę w czasie ciąży ma jednak wyjątki. Umowa o pracę może zostać rozwiązana, gdy istnieją przesłanki do wypowiedzenia z winy pracownicy, a związki zawodowe reprezentujące kobietę wyrażą zgodę na rozwiązanie umowy. Pracodawca może również wypowiedzieć umowę o pracę w przypadku ogłoszenia upadłości lub gdy nastąpiła likwidacja miejsca pracy.

Przywileje kobiet ciężarnych w miejscu pracy. Każdej ciężarnej pracownicy przysługują na podstawie prawa pracy określone przywileje. Co do zasady, kobiet ciężarnych nie kieruje się do pracy w nocy – pracodawca musi albo dostosować grafik (praca zmiana) tak, by ciężarna pracowała w ciągu dnia lub – jeśli jest to niemożliwe – wyznaczyć jej inny zakres obowiązków.

Kobieta ciężarna nie może też wykonywać prac w szkodliwych warunkach lub takich, które zagrażają bezpieczeństwu ciąży. I w tym przypadku pracodawca ma obowiązek dostosować warunki pracy lub skierować pracownicę do innych obowiązków bez uszczerbku na jej wynagrodzeniu.

Niezależnie od tego, czy umowa na czas określony została przedłużona do dnia porodu, czy też wygasa w trakcie rocznego urlopu macierzyńskiego, kobiecie przysługuje zasiłek macierzyński, wypłacany albo w całości przez ZUS, albo w początkowym okresie przez pracodawcę (do zakończenia umowy) a potem przez ZUS.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: ciąża, kodeks pracy, urlop macierzyński

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Dziecko ma prawo do złości, ale nie ma prawa do agresji.

Dziecko ma prawo do złości, nie ma prawa do agresji

Rzucanie się na podłogę, krzyk, kopanie podłogi i bicie jej rękami , uderzanie głową w podłogę, to sposoby dziecka na wyładowanie złości. W ataku furii nie reaguje na bodźce zewnętrzne.

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Przyklejony do żołędzi napletek to u małych chłopców stan normalny.

Stulejka u dzieci

Stulejka to zwężenie napletka. Choć nie jest bolesna, trzeba ją leczyć. Ale uwaga! Na własną rękę nie diagnozujmy problemów z narządem płciowym maluszka. Zdecydowana większość lekarzy uważa, że przyklejony do żołędzi napletek u małych chłopców to norma, a...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj