Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak dziecko przygotować do pierwszych podstrzyżyn?

Pod jakim kątem wybrać salon fryzjerski?

Twierdzenie, że przy pierwszym spotkaniu dzieci widzą we fryzjerze nieobliczalnego Sweeney Todda, wcale nie jest przesadą. W jego rękach nożyczki i maszynka elektryczna jawią się malcom jako narzędzia tortur. Są na szczęście sposoby, by osłabić te pierwsze wrażenia.

Przed pierwszą wizytą u fryzjera należy oswoić dziecko z hałaśliwymi dźwiękami.

Fot. iStockphoto

Przed pierwszą wizytą u fryzjera należy oswoić dziecko z hałaśliwymi dźwiękami.

 

Kilka cięć i po bólu

Nawet wcześniejsze przygotowanie dziecka nie oznacza, że pierwsza wizyta u fryzjera zakończy się pomyślnie. Zresztą do nowej sytuacji muszą się przyzwyczaić nie tylko dzieci. - Radziłabym, żeby rodzice przyszli z odpowiednim podejściem – mówi Emilia Napiórkowska. - Nie można robić z wizyty u fryzjera wielkiego wydarzenia, gdyż dziecko to wyczuje i będzie spięte. Pewnego razu mały klient przyszedł do mnie z całą świtą – mamą, babcią i opiekunką. Kiedy wystraszony usiadł na fotelu, panie otoczyły go z każdej strony pocieszając i czule głaszcząc po głowie. Dla mnie i moich nożyczek miejsca nie było.

Zadaniem rodziców jest zaufać fryzjerowi i oddać mu kontrolę nad sytuacją. Pani Emilii najlepiej strzyże się dzieci wówczas, gdy to ona z nimi rozmawia i tłumaczy, co robi. Dobrze jest, gdy rodzice pozostają bierni dopóty, dopóki gospodarz salonu nie poprosi ich o pomoc.
Na wstępie dobry fryzjer poświęci maluchowi czas, by go oswoić ze sobą i otoczeniem. Niekoniecznie zresztą przyniesie to oczekiwany efekt. - Przyszła do mnie kiedyś dwuletnia dziewczynka, która przez pół godziny przyzwyczajała się do mnie – wspomina Emilia Napiórkowska. - Bawiłyśmy się kolorowymi wałkami, pokazywałam jej także inne narzędzia swojej pracy. Oglądała je z zaciekawieniem, ale przez cały ten czas nawet nie pozwoliła mi dotknąć swoich włosów. Przy następnej wizycie dała sobie obciąć grzywkę i dopiero za trzecim razem mogłam swobodnie skrócić dziewczynce wszystkie włosy.

Kiedy pani Emilia uzna, że dziecko jest gotowe, sadza je na fotelu. Z jej doświadczenia wynika, że gdy siedzi ono na kolanach mamy, jest bardziej swawolne i ruchliwe. Na fotelu czuje większą powagę tego, co się za chwilę wydarzy. Od tego momentu fryzjer ma około 10 minut na przystrzyżenie włosów. Po tym czasie każdy maluch zaczyna sie niecierpliwić, marudzić i chce zejść z fotela.

Dużo lepiej pierwszą wizytę u fryzjera znoszą dzieci kilkuletnie. W ich przypadku oswajanie polega na podchodzeniu do nich jak do dorosłych. - Pytam, jaka długa ma być grzywka, czy obciąć mocno czy tylko troszkę, czy może zrobić przedziałek. Jeśli dziecko ma nie najlepszy pomysł na swoją fryzurę, zwykle łatwo udaje mi się je przekonać do swoich racji. Muszę tu przyznać, że kilkuletnie dzieci są dużo łatwiejszymi klientami od dorosłych.

Podsumowując warto zaznaczyć, że pierwsze wizyty u fryzjera powinny być traktowane bardziej jako zabawa. To nic, że grzywka nie będzie dokładnie, jak przy linijce, podcięta. To nic, że jakiś niesforny kosmyk umknie podczas obcinania. - Dla odpowiedzialnego fryzjera, któremu powierza się małą główkę ważniejsze jest, by nie zadrasnąć malca i nie zniechęcić go przy tym do kolejnych wizyt. Na modne fryzury przyjdzie czas później. Dobrze, by rodzice właśnie z takim podejściem do nas przychodzili – dodaje Emilia Napiórkowska.


 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • kasztanka2 | 07-11-2014 13:36:19

  Mój synek miał ponad rok, gdy po raz pierwszy udaliśmy się do fryzjera - była to znajoma pani z dobrym podejściem do dzieci, wcześniej zademonstrowała mu narzędzia, którymi będzie się posługiwać, a dodatkowo chwilę wcześniej synek oglądał jak strzyże jego tatę i widząc, że to nic nie boli chętnie usiadł na fotelu. Dopiero pod koniec pracy zaczął się wiercić i nudzić i trzeba było kombinować, że...
 • wojtaszek | 08-02-2015 20:28:06

  Mój siostrzeniec panicznie bał się wizyt u fryzjera i za kazdym razem strzyżenie włosów było męką dla niego, mamy i fryzjerki. Wczoraj odwiedził zakład fryzjerski przyjazny maluchom w którym dla chłopców był specjalny fotel w kształcie motoru , dziecko siedzi wygodnie i po skończonym strzyżeniu otrzymuje dyplom , lizaka i balonik z logo firmy. Szymon był zachwycony i powiedział że będzie z rado...
 • joanka106259 | 20-02-2015 10:57:03

  Trzeba dziecko przygotować do wizyty i opowiedzieć o niej. Jeżeli malec boi się maszynki dobry fryzjer obetnie go również nożyczkami bardzo ładnie. Ja zawsze trzymałam synka na kolanach i był przez to spokojniejszy.
 • mikaa997 | 07-03-2015 18:22:40

  W dużych miastach są super salony fryzjerskie dla dzieci. Kolorowe ściany, fotele w kształcie samochodu itp... masa gadżetów przyjazdynch dla dzieci. Uważam że to idealne miejsce na pierwsze strzyżenie. No i oczywiście mama także powinna być blisko

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: strach, przedszkole, kosmetyki dla dzieci

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj