Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Matki pierwszego kwartału będą mieć dłuższy urlop; nowa propozycja rządu w sprawie sześciolatków

Dobre wieści dla rodziców

Dłuższe urlopy rodzicielskie będą przysługiwać rodzicom wszystkich dzieci, urodzonych w 2013 roku. Już od września 2013 roku każda godzina w przedszkolu ponad podstawę programową będzie kosztować złotówkę. A rodzice dzieci urodzonych w 2007 i 2008 roku mogą odetchnąć z ulgą: wielkiej kumulacji roczników w pierwszych klasach nie będzie. Rząd zaproponuje parlamentowi, by rocznik 2008 został podzielony.

W pierwszych klasach ma się uczyć nie więcej niż 25 dzieci

Fot. Tytus Żmijewski/FORUM

W pierwszych klasach ma się uczyć nie więcej niż 25 dzieci

Wszystkie decyzje ogłosił premier Donald Tusk, który w piątek spotkał się z „matkami pierwszego kwartału”, czyli tymi którym według pierwotnych propozycji rządu miał przysługiwać urlop macierzyński na starych zasadach. Rodzice dzieci, urodzonych przed 17 marca 2013 roku walczyli od miesięcy o prawo do rocznego urlopu rodzicielskiego. Wszystko wskazuje, że cel osiągnęli.
 

Rząd zmieni również decyzję w sprawie odpłatności za przedszkola. Pierwotnie MEN zakładał, że od września tego roku za pierwsze dwie godziny ponad podstawę programową (czyli pięć bezpłatnych godzin) rodzice będą płacić złotówkę, za pozostałe – stawkę wyznaczoną przez gminę. Jednak na początku kwietnia minister edukacji ogłosiła, że na tańsze przedszkola będzie trzeba czekać do września 2014 roku, ale wówczas wszystkie godziny ponad podstawę kosztowałyby złotówkę. Rząd ostatecznie ogłosił, że znajdzie pieniądze na to, by tanie przedszkola zapewnić od września tego roku – każda godzina ma kosztować złotówkę. Jednak coś za coś - dopiero od 2017 roku rodzice wszystkich trzylatków, którzy będą chcieli posłać dziecko do przedszkola mają mieć gwarancję, że znajdzie się miejsce dla ich pociechy. Od 2015 roku taką gwarancję mają mieć czterolatki.
 

Rząd wysłuchał również argumentów rodziców, którzy protestowali przeciw kumulacji roczników 2007 i 2008 w pierwszych klasach, która była spodziewana w 2014 roku. Rodzice dzieci urodzonych w 2007 roku w olbrzymiej większości wybrali bowiem dla swoich pociech roczne przygotowanie przedszkolne. To oznaczało, że we wrześniu 2014, kiedy obowiązkowo do pierwszej klasy miał pójść cały rocznik sześciolatków, w szkołach spotkałyby się dwa najliczniejsze roczniki z ostatnich lat.

 

Rząd proponuje zmianę w ustawie: we wrześniu 2014 roku do pierwszych klas pójdą siedmiolatki z 2007 roku i pół rocznika 2008 (dzieci urodzone od stycznia do końca czerwca). W 2015 roku do szkoły pójdą wszystkie sześciolatki (dzieci z 2009 roku) i pół rocznika 2008. W dodatku po raz pierwszy rząd mówi o standardach, jakie szkoła ma zapewnić pierwszoklasistom: klasy mają liczyć najwyżej 25 dzieci. Szkoły mają też unikać mieszania roczników – aby uniknąć sytuacji, w której w jednej klasie spotykają się dzieci np. z lipca 2008 i grudnia 2009 roku.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: gbmdarecka.

Poczytaj również

Polecamy

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

W pierwszym trymestrze ciąży aż 90 procent kobiet odczuwa bóle brzucha.

Różne bóle brzucha w ciąży

Nie każdy ból brzucha w ciąży musi świadczyć, że dzieje się coś złego. Ale żadnego nie wolno lekceważyć. Każdy rodzaj bólu powinien być skonsultowany z lekarzem, bo nigdy nie wiadomo, co jest jego przyczyną.

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj