Ciemieniucha, czyli żółta skorupka, przypominająca łuski, która tworzy się na owłosionej główce dziecka już w kilka dni lub kilka tygodni po urodzeniu, nie wygląda ładnie, ale niech ci nie spędza snu z powiek. To typowy problem, z którymi boryka się duża część mam.
Chociaż rozumiem, że u każdej mamy mogą pojawić się przykre myśli, że nie dość starannie pielęgnuje skórę swojego dziecka. Też to przeżywałam, tym mocniej, że moim dzieciom ciemieniucha robiła się nawet na brwiach.
Ciemieniucha: leczenie, metody pielęgnacji skóry głowy
Ciemieniucha nie swędzi, ale skutecznie utrudnia skórze oddychanie. Dlatego, mimo że nie jest dla dziecka groźna, trzeba z nią walczyć. Nie jest to nic trudnego. Przede wszystkim trzeba codziennie myć główkę dziecka. Moim wypróbowanym sposobem było namydlenie pieluszki tetrowej i delikatne pocieranie zrogowaciałych miejsc. Po kąpieli smarowałam główkę oliwką i czesałam szczotką z miękkim włosiem. To pomagało.
Jeśli ciemieniucha tworzy dość twardą skorupę, spróbuj innego sposobu. Na noc natrzyj główkę oliwką dziecięcą lub wazeliną i włóż maluchowi bawełnianą czapeczkę. Powinno to dostatecznie zmiękczyć ciemieniuchę i ułatwić wyczesywanie jej następnego dnia po umyciu głowy. Jeśli trzeba, powtórz to kilka razy. Bądź delikatna i nie próbuj zdrapywać ciemieniuchy.
Możesz też skorzystać ze środków natłuszczających dostępnych w aptece, przeznaczonych do zmiękczania ciemieniuchy. Czasem pediatra przepisuje specjalną miksturę, którą aptekarz przygotuje na receptę.
Na forach mamy wzajemnie wymieniają się sposobami na ciemieniuchę - jedne są bardziej godne polecenia, inne mniej. Zachowaj zdrowy rozsądek, a w razie wątpliwości zapytaj położną podczas wizyty środowiskowej czy pediatry.
Ciemieniucha: kiedy do lekarza
Do lekarza wybierz się, jeśli ciemieniucha nie schodzi z główki niepokojąco długo lub jeśli zmiany skórne pojawiają się w innych miejscach.
Medycyna nie zna dokładnie przyczyn pojawiania się ciemieniuchy. Wiadomo, że tworzy się wtedy, gdy gruczoły łojowe, natłuszczające skórę głowy i włosy, pracują zbyt intensywnie. Pediatrzy są też raczej zgodni co do tego, że ciemieniucha jest efektem bardzo wrażliwej skóry dziecka i niedojrzałości gruczołów łojowych.
Na szczęście ciemieniucha mija zwykle między 3. a 6. miesiącem życia.
GabaBaba26 | 29-01-2015 23:25:11
wojtaszek | 04-02-2015 17:26:05
wojtaszek | 12-03-2015 11:35:53
bejbicom | 17-10-2023 19:43:31