Konieczne są raz na kwartał wizyty kontrolne u dentysty, właściwa higiena oraz leczenie próchnicy. Niewłaściwy stan uzębienia ma wpływ na jakość wyrzynających się zębów stałych i może być przyczyną poważnych powikłań i niepotrzebnego bólu.
Pierwsze zęby u człowieka zaczynają wyrzynać się pod koniec szóstego miesiąca życia do ok. 3 urodzin. Jest ich razem dwadzieścia (po dziesięć w szczęce i w żuchwie), przy czym w uzębieniu mlecznym nie ma zębów przedtrzonowych.
Mleczaki dzielą się na trzy grupy: w połowie każdej szczęki są dwa siekacze, jeden kieł i dwa trzonowce. Ich wypadanie z reguły następuje w okresie między 6. a 13. rokiem życia. W tym czasie w jamie ustnej znajdują się zarówno zęby mleczne, jak i stałe. - Niektórym dzieciom mleczaki zaczynają wypadać już po 5. urodzinach. Jako pierwszych pozbywamy się górnych siekaczy przyśrodkowych czyli tzw. jedynek, zwykle górnych (ok. 7. roku życia), następnie w wieku ok. 7-8 lat wypadają dolne siekacze, a około 9-11. roku życia obserwujemy wypadanie pierwszych przedtrzonowców i kłów dolnych. Górne kły wypadają w wieku 10 - 12 lat. Jako ostatnie ok. 11. roku życia wypadają drugie trzonowce – mówi lek. stom. Dariusz Wilisowski z Centrum Stomatologii Luxdentica w Krakowie.
Mineralizacja zębów mlecznych zachodzi w życiu płodowym, natomiast zębów stałych od 10. miesiąca życia dziecka do 12. roku życia. – Przeciętny okres mineralizacji trwa ok. 7 lat, dlatego trzeba dbać o zęby bardzo wcześnie, zanim pojawią się w buzi malucha. Ważne jest nie tylko to co je dziecko, ale także co jadła mama będąc w ciąży, a także w okresie karmienia piersią. Niezbędne są więc produkty bogate w wapń – mówi. Gdy zaś pojawią się pierwsze zęby mleczne, należy unikać słodyczy, czipsów i słodkich napojów. Zbilansowaną dietę, bogatą w wapń, należy uzupełniać higieną jamy ustnej z wykorzystaniem past bogatych w Ca.
Do dentysty co trzy miesiące
Ze względu na specyficzną budowę zębów mlecznych czyli głębokie bruzdy i cienką warstwę tkanek zęba, mleczaki są szczególnie narażone na próchnicę (w bruzdach zalegają resztki jedzenia i rozwijają się bakterie). Należy pamiętać także, że proces próchnicowy zębów mlecznych przebiega o wiele szybciej, niż u dorosłych. Dlatego, warto zaprowadzać pociechę do dentysty raz na kwartał. Przeglądy jamy ustnej są bezpłatne. – Nieleczone ubytki narażają dziecko nie tylko na ból, który może spowodować traumę związaną z wizytami u dentysty, ale mogą także skutkować poważnymi powikłaniami. Ząb mleczny z miazgą zgorzelinową może być przyczyną zakażenia ogólnego organizmu.
Poważnym powikłaniem próchnicy są ropnie, charakteryzujące się obrzękiem, silnymi bólami zębów i wysoką gorączką. Stany zapalne zębów mlecznych mogą powodować także uszkodzenia zębów stałych – wyjaśnia stomatolog. W utrzymaniu zdrowej jamy ustnej, konieczna jest także prawidłowa higiena. Dentysta, w zależności od wieku dziecka, powinien zalecić odpowiednią pastę z fluorem oraz pokazać jak prawidłowo szczotkować zęby. - Zęby należy czyścić nie krócej niż 3 minuty. Można kupić klepsydrę i ustawić ją w łazience, dziecko będzie w ten sposób zmobilizowane do tego, by wytrzymać te 3 minuty. Szczoteczka powinna mieć miękkie włosie i niewielką główkę. Pasta zaś być przeznaczona do wieku dziecka.
U maluchów do 6. roku życia, nie stosuje się past dla dorosłych z fluorem, ponieważ dzieci większość pasty połykają, co może prowadzić do przedawkowania fluoru czyli tzw. fluorozy, która objawia się białymi lub brązowym plamami na powierzchni szkliwa. Dziś w aptekach dostępne są pasty bez fluoru lub o bardzo niskiej zawartości. Powinniśmy je stosować u dzieci w wieku 3-6 lat. Ruchami wymiatającymi myjemy zęby znajdujące się z przodu, te na tylnym łuku powinniśmy myć wykonując szczoteczką ruch do przodu i do tyłu. Nie należy zapominać o myciu języka - wyjaśnia.