Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Telewizja i filmy DVD szkodzą dzieciom poniżej trzeciego roku życia

Małe dziecko potrzebuje kontaktu z rodzicami

Opublikowany w magazynie „Pediatrics” raport, zniechęca do pokazywania malcom nawet przeznaczonych specjalnie dla nich filmów i programów.

Trzylatki, które regularnie oglądają telewizję rozumieją sześciokrotnie mniej słów niż ich rówieśnicy całkowicie pozbawieni kontaktu ze szklanym ekranem.

Fot. iStockphoto

Trzylatki, które regularnie oglądają telewizję rozumieją sześciokrotnie mniej słów niż ich rówieśnicy całkowicie pozbawieni kontaktu ze szklanym ekranem.

Wielu rodziców uważa, że oglądanie telewizji ma dobroczynny wpływ na rozwój dziecięcego mózgu – piszą naukowcy ze szpitala dziecięcego w Bostonie i Harvard Medical School po przebadaniu ponad 800 malców (od noworodków po trzylatki). – Jednak nie stwierdziliśmy, by telewizja przynosiła malcom jakikolwiek pożytek, a z pewnością należy przed nią chronić dzieci do drugiego roku życia.

 

Filmy DVD i telewizja szkodzą dziecku

Równie negatywnie badacze oceniają popularne w USA programy edukacyjne typu „Mały Einstein” lub „Genialny bobas”, których oglądanie ma rzekomo podnosić inteligencję niemowlaków. – Nie ma żadnych dowodów na pozytywne działanie tych materiałów – twierdzą naukowcy.
Do podobnych wniosków doszli też inni amerykańscy pediatrzy po przebadaniu kilkuset pacjentów szpitala dziecięcego i instytutu badawczego w Seattle. – Telewizja i filmy na DVD nie tylko nie mają dobrego wpływu na rozwój małych dzieci, ale mogą im też szkodzić – ostrzegają. 

W najlepszym razie te programy kradną maluchom czas, który mogłyby wykorzystać na czynności znacznie lepiej rozwijające ich zdolności poznawcze - twierdzi dr Michael Rich, pediatra i współautor bostońskiego opracowania. – Moim zdaniem pokazywanie niemowlakom tych pseudo-rozwojowych DVD to jedynie lekarstwo na wyrzuty sumienia rodziców, którzy wyręczają się tą swoistą elektroniczną nianią.
A dorośli mają sporo powodów do wyrzutów sumienia: badania przeprowadzone w Bostonie wykazały, że amerykańskie sześciomiesięczne maluchy oglądają telewizję średnio przez niecałą godzinę dziennie, roczne - około godziny, a dwuletnie – nawet 90 min.

 

Niepodzielna uwaga

Harwardzcy uczeni oceniali m.in., ile słów rozumieją i używają maluchy oraz jak rozwinięte mają zdolności poznawcze i motoryczne. Obserwowane trzylatki, które regularnie oglądały telewizję i „rozwijające inteligencję” programy, rozumiały nawet sześciokrotnie mniej słów niż ich rówieśnicy całkowicie pozbawieni kontaktu ze szklanym ekranem. A to dlatego, jak tłumaczą badacze w magazynie „Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine”, że z każdą chwilą, którą malec spędza przed szklanym ekranem, ma mniejszy kontakt z rodzicami, a oni mówią do niego znacznie mniej, niż gdyby niepodzielnie poświęcili mu uwagę. – Przyswajanie i rozwijanie mowy następuje u dzieci dzięki kontaktom i interakcji z dorosłymi – wyjaśniają autorzy raportu.
Karmione telewizyjnymi programami dzieci gorzej radziły sobie też podczas testów z układankami i zabawkami, w których miały dopasować kształt i wielkość klocka do otworu w pojemniku. – Istnieje znacznie więcej dowodów na szkodliwe działanie telewizji niż na jej pozytywny wpływ na dzieci – uważa kierująca zespołem naukowców Marie Evans Schmidt, psycholog rozwojowy z Harvard Medical School.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • jmijeczka | 14-11-2009 22:22:47

  A ja zdecydowanie bardziej od tv wole puszczac radyjko.. a wieczorem sama nuce jej do uszka.. przyznam ze bajek nie czytam na dobranoc.. ale w ciagu dnia czytamy ksiazeczki, opowiadam co jest w kazdej z nich..
 • Lasoteczka | 30-04-2010 21:56:49

  Ja po urodzeniu Synka oduczyłam się oglądania telewizji Najpierw szkoda mi było czasu na oglądanie głupot , wolałam ten czas poświęcić na sen Później już nawet nie wiedziałam, co leci w telewizji, więc mnie nie kusiło, żeby włączać tv Tak się do tego przyzwyczaiłam, że teraz mam włączony telewizor tylko wtedy, kiedy Franuś już śpi a jego tatuś ogląda "super-ważny" mecz Bez telewizora d...
 • kaja100 | 01-03-2011 20:47:15

  Moja M_29566_129209726294_31ac2e710a5a00976245f27c181072d8d213e17f-w120.jpgilenka niedługo skończy dwa latka i uwielbia bajki,ma swoje ulubione zauważyłam,że dużo nowych słów które mówi pochodzi właśnie z tych kreskówek.Więc myślę że telewizja tak bardzo nie szkodzi naszym szkrabom oczywiście w granicach rozsądku...
 • synke | 06-07-2011 12:20:20

  Bez telewizora da się żyć!!powiedzcie to mojemu chłopu.... jego zajmowanie się dzieckiem zaczyna się od włączenia czegokolwiek, w tym moich znienawidzonych kiepskich, bleee

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: wychowanie dziecka, telewizja, rozwój mowy

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Wchodzisz na wagę po wakacjach i...:Zobacz wyniki ankiety, skomentuj