Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Telewizja i filmy DVD szkodzą dzieciom poniżej trzeciego roku życia

Małe dziecko potrzebuje kontaktu z rodzicami

Opublikowany w magazynie „Pediatrics” raport, zniechęca do pokazywania malcom nawet przeznaczonych specjalnie dla nich filmów i programów.

Trzylatki, które regularnie oglądają telewizję rozumieją sześciokrotnie mniej słów niż ich rówieśnicy całkowicie pozbawieni kontaktu ze szklanym ekranem.

Fot. iStockphoto

Trzylatki, które regularnie oglądają telewizję rozumieją sześciokrotnie mniej słów niż ich rówieśnicy całkowicie pozbawieni kontaktu ze szklanym ekranem.

Wielu rodziców uważa, że oglądanie telewizji ma dobroczynny wpływ na rozwój dziecięcego mózgu – piszą naukowcy ze szpitala dziecięcego w Bostonie i Harvard Medical School po przebadaniu ponad 800 malców (od noworodków po trzylatki). – Jednak nie stwierdziliśmy, by telewizja przynosiła malcom jakikolwiek pożytek, a z pewnością należy przed nią chronić dzieci do drugiego roku życia.

 

Filmy DVD i telewizja szkodzą dziecku

Równie negatywnie badacze oceniają popularne w USA programy edukacyjne typu „Mały Einstein” lub „Genialny bobas”, których oglądanie ma rzekomo podnosić inteligencję niemowlaków. – Nie ma żadnych dowodów na pozytywne działanie tych materiałów – twierdzą naukowcy.
Do podobnych wniosków doszli też inni amerykańscy pediatrzy po przebadaniu kilkuset pacjentów szpitala dziecięcego i instytutu badawczego w Seattle. – Telewizja i filmy na DVD nie tylko nie mają dobrego wpływu na rozwój małych dzieci, ale mogą im też szkodzić – ostrzegają. 

W najlepszym razie te programy kradną maluchom czas, który mogłyby wykorzystać na czynności znacznie lepiej rozwijające ich zdolności poznawcze - twierdzi dr Michael Rich, pediatra i współautor bostońskiego opracowania. – Moim zdaniem pokazywanie niemowlakom tych pseudo-rozwojowych DVD to jedynie lekarstwo na wyrzuty sumienia rodziców, którzy wyręczają się tą swoistą elektroniczną nianią.
A dorośli mają sporo powodów do wyrzutów sumienia: badania przeprowadzone w Bostonie wykazały, że amerykańskie sześciomiesięczne maluchy oglądają telewizję średnio przez niecałą godzinę dziennie, roczne - około godziny, a dwuletnie – nawet 90 min.

 

Niepodzielna uwaga

Harwardzcy uczeni oceniali m.in., ile słów rozumieją i używają maluchy oraz jak rozwinięte mają zdolności poznawcze i motoryczne. Obserwowane trzylatki, które regularnie oglądały telewizję i „rozwijające inteligencję” programy, rozumiały nawet sześciokrotnie mniej słów niż ich rówieśnicy całkowicie pozbawieni kontaktu ze szklanym ekranem. A to dlatego, jak tłumaczą badacze w magazynie „Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine”, że z każdą chwilą, którą malec spędza przed szklanym ekranem, ma mniejszy kontakt z rodzicami, a oni mówią do niego znacznie mniej, niż gdyby niepodzielnie poświęcili mu uwagę. – Przyswajanie i rozwijanie mowy następuje u dzieci dzięki kontaktom i interakcji z dorosłymi – wyjaśniają autorzy raportu.
Karmione telewizyjnymi programami dzieci gorzej radziły sobie też podczas testów z układankami i zabawkami, w których miały dopasować kształt i wielkość klocka do otworu w pojemniku. – Istnieje znacznie więcej dowodów na szkodliwe działanie telewizji niż na jej pozytywny wpływ na dzieci – uważa kierująca zespołem naukowców Marie Evans Schmidt, psycholog rozwojowy z Harvard Medical School.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: wychowanie dziecka, telewizja, rozwój mowy

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Zapięcie stanika musi znajdować się pod łopatkami, na linii biustu.

Jaki powinien być biustonosz ciężarnej

W pierwszym trymestrze ciąży biust może powiększyć się nawet o dwa rozmiary. Być może więc będzie trzeba nawet dwa razy dobierać właściwy stanik. Dopiero w ostatnim miesiącu ciąży można przymierzać staniki do karmienia, choć jeszcze lepiej zrobić to po...

czytaj

Powstałe w miejscu ropni zgrubienia tzw. bliznowce, może zmniejszyć chirurg plastyczny.

Zabliźnianie się rany po cesarskim cięciu

Blizna po cesarskim cięciu wiąże się z bólem i stresem, zwłaszcza gdy na nie zagojonej jeszcze ranie pojawiają się małe ropnie. Na szczęście nie zawsze muszą być one oznaką poważnego stanu zapalnego.

czytaj

Kobiety w ciąży nie powinny stosować akrylu na paznokcie, bo może mieć toksyczny wpływ na płód.

Włosy i paznokcie w ciąży. Zasady pielęgancji

W czasie ciąży przede wszystkim należy unikać szamponów z substancjami przeciwdrożdżakowymi i zrezygnować z akrylu na paznokcie.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj