Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Chore dziecko też chce się bawić

Na spektakl do Łóżkowa

Niełatwo utrzymać biegającego szkraba w łóżku, gdy choruje. Gdy moją córkę dopada poważniejsza infekcja, dużo śpi. Gdy się budzi, wymyślam różne zabawy, by zatrzymać ją jak najdłużej w łóżku. To niełatwe, bo dwuletnie dziecko wymyśla sto powodów, dla których musi natychmiast z niego wyjść.

Wspólna zabawa pomoże choremu dziecku zabić nudę.

fot. BE&W

Wspólna zabawa pomoże choremu dziecku zabić nudę.

Przetestowałam już mnóstwo zabaw i przedstawiam te, które poprawiają humor choremu dziecku.

Dla roczniaka najlepsze zabawki

Z rocznym dzieckiem, które umie już chodzić, a jeszcze nie potrafi skupić się na czytaniu bajek, najlepiej pobawić się zabawkami. Można użyć np. akcesoriów kuchennych do zabawy: wałka, garnków, pokrywek, drewnianej łyżki i pozwolić dziecku łyżką stukać w garnki i pokrywki. Maluszki lubią też patrzeć na swoje odbicie w lustrze. Warto więc wziąć lustro i usiąść przed nim. Można pokazywać różne części twarzy i je nazywać. Malec będzie się dobrze bawił i przy okazji wiele się nauczy. Najmłodsi chętnie bawią się w "a ku ku!". Zabawki chowamy w pościeli lub pod kocykiem, a malec musi je odnaleźć. Małe dzieci lubią też oglądać z dorosłym kolorowe książeczki. Chętniej będą słuchać bajki, gdy będziemy zmieniać głos podczas czytania i naśladować np. jadącą ciuchcię czy policyjny radiowóz. Chory dzieciaczek zainteresuje się także latarką, którą schowamy pod kołdrę i wejdziemy pod nią wraz z malcem. Wystarczy ją na przemian gasić i zapalać. Zainteresowanie murowane.

Sposoby na nudę dwulatków

Z nieco starszymi maluchami można bawić się w doktora. Kupiłam Isi zestaw małego lekarza. Ona jest lekarzem, ja jej pacjentką i mała stara się naśladować swoją panią doktor, która ją badała. Potem wszystkie miśki i jej ukochane dinozaury również są badane. Isia podaje im syropy, układa w pościeli, śpiewa piosenki. Świetnym sposobem na nudę jest zabawa w teatrzyk. Z pościeli robię scenę, zakładam na palce gotowe pacynki i wymyślam jakieś przedstawienie. Zamiast gotowych pacynek można wykorzystać zrobione własnoręcznie kukiełki. Potrzebne będą stare skarpety lub rękawiczki, wełna, guziki i lala gotowa. Staram się angażować małą w wymyślanie np. imion dla pacynek, potem proszę ją by to ona coś dla mnie przedstawiła.
Dużą frajdę sprawia też Iśce malowanie po buziach. W sklepach są pisaki przeznaczone do malowania twarzy: szybko się zmywają i nie uczulają. Iśka najpierw maluje mnie, a potem siebie, bacznie przyglądając się sobie w lustrze. Chętnie też naśladuje odgłosy zwierząt, które usłyszy lub powtarza trudne słowa.

Korale z makaronu, domek z kartonu

W łóżku możemy też stworzyć dziecku domek. Potrzebny jest duży karton, np. po telewizorze. Karton wspólnie malujemy, wycinamy okna, a potem urządzamy w środku. Malec chętnie będzie się w nim bawił. Dwulatek już potrafi słuchać bajek więc można mu poczytać, np. książeczki o chorych zwierzątkach "Pan kotek był chory".
Moja córka bardzo lubi zajęcia plastyczne. Chętnie bawi się ciastoliną, rysuje lub razem ze mną wycina figurki, najczęściej dinozaury, które potem ozdabiamy. Lubi również robić korale. Daję jej sznurek, nieugotowany makaron typu penne, guziki z dużymi oczkami, koraliki o dużych oczkach i proszę, by wszystko nanizała na sznurek. Potem ma wielką radość z noszenia zrobionych przez siebie korali.

Zabawa dla chorego niejadka

Isia jest niejadkiem i w czasie choroby szczególnie trudno mi ją nakarmić. Wypróbowanym sposobem na niejadka jest ułożenie na dużej tacy różnokolorowych owoców i warzyw. Tacę zanoszę do łóżka, zawiązuję jej oczy i proszę by spróbowała jedzenia, które jej przyniosłam. Gryzie po kolei, przy okazji mówię jej co je, jaki to ma kolor. Sporo wtedy zjada.
A gdy już muszę mieć chwilę czasu dla siebie, włączam Iśce bajkę.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • mamusia19 | 05-02-2010 18:21:18

    Moje maluszki miały gorączke ok 38.6 wczoraj....najbardziej było widać brak humorku po Kasi ...Nadia jakoś spokojnie sobie patrzyła w sufit a mój mały Dionizy ie przejął sie gorączką tylko w zaparte bawił sie grzechotką
  • sprezyna | 06-02-2010 12:16:58

    Ja nawet nie próbuję zatrzymać mojej córci w łóżku. Leżenie w nim sprawia że czuje się jeszcze gorzej, a tak zabawa pozwala jej zapomnieć o bólach i troskach. Mój szkrab kochany też ma katarek, w ogóle nie ma apetytu. Wczoraj w nocy miała gorączkę, ale już jest dobrze. Daję jej wapno i witaminę C, smaruję pod noskiem na noc maścią majerankową. Mam nadzieję że katarek szybko jej przejdzie.
  • tomatoss | 02-04-2011 15:07:41

    Ja podziwiam dzieciaczki,że mając 40 stopni gorączki tak dzielnie sobie rad
  • kasztanka2 | 19-11-2014 10:43:51

    Fajny pomysł na niejadka! że też na to nigdy nie wpadłam Mam w domu niejadka synka, za to córeczka zjada więcej od niego i ode mnie żarłoczek ciągle coś dziumdzia A tak bardziej na temat to ja osobiście nigdy w czasie choroby dzieci nie ograniczałam ich za bardzo - wiadomo, gdy mają gorączkę nie pójdą na dwór, ale poza tym staram się, aby choroba niczym się nie różniła od normalnego, zdro...

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Możemy się postarać, by nasze dziecko nie musiało się wstydzić mamy, taty czy sytuacji rodzinnej.

Kiedy dzieci wstydzą się swoich rodziców?

O tym czy i dlaczego dzieci wstydzą się czasem swoich rodziców, rozmawiamy z Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj