Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Kaszel u dziecka – co go wywołuje i jak sobie z nim radzić?

Wirusowy, alergiczny, mokry, suchy? Męczący!

Kiedy dziecko kaszle, nie każdy rodzic jest w stanie rozpoznać, co konkretnie mogło wywołać tę męczącą przypadłość. Kaszel może być związany z chorobą wirusową, alergią, a nawet zakrztuszeniem się. Za każdym razem, gdy błona śluzowa dróg oddechowych zostanie podrażniona przez jakiś czynnik, organizm będzie starał się oczyścić gardło i oskrzela. Jakie rodzaje kaszlu najczęściej przytrafiają się dzieciom? Jak sobie z nimi radzić?

Kaszel u dziecka - jak sobie z nim radzić?

Fot. Materiały partnera

Kaszel u dziecka - jak sobie z nim radzić?

Kaszel spowodowany infekcją – rodzaje kaszlu

Kaszel u dzieci pojawia się najczęściej z powodu infekcji wirusowej, na przykład przeziębienia. Towarzyszy mu też katar oraz gorączka. Pamiętajmy, że w przypadku niemowląt każda infekcja wymaga konsultacji lekarskiej. Kilkumiesięczne dzieci mają słaby układ odpornościowy i każda choroba może być dla nich groźna. Nie próbujmy więc leczyć ich na własną rękę. W przypadku kilkulatków wizyty u lekarza wymaga wysoka gorączka oraz objawy wskazujące na grypę (silne osłabienie, dreszcze, bóle mięśni). Jeśli naszego przedszkolaka męczy jedynie lekkie przeziębienie, można spróbować leczenia domowymi sposobami. O tym, jak zapobiegać infekcjom wirusowym można przeczytać na http://www.kaszeludzieci.pl/leczenie-kaszlu-zapobieganie-infekcjom-wirusowym.html

Każda choroba wirusowa rozpoczyna się od kaszlu suchego. Jest meczący, dusi, pojawia się zwykle w nocy i nie towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny. Kaszel suchy należy wyciszać i zadbać żeby jak najszybciej wszedł w kolejną fazę, czyli kaszel mokry. Mokry kaszel działa oczyszczająco na drogi oddechowe i zawsze towarzyszy mu odkrztuszanie chorobowej wydzieliny. To naturalny sposób organizmu na pozbycie się zapalnej wydzieliny pełnej wirusów. Lecząc ten rodzaj kaszlu w żadnym razie nie należy go hamować. Leki na kaszel mokry mają za zadanie pomoc w jak najszybszym pozbyciu się gęstego śluzu zalegającego w układzie oddechowym. Może się również zdarzyć, że przez kilka dni po chorobie dziecko nadal kaszle. To często znak, że cierpi z powodu kaszlu pochorobowego. Nie należy się jednak martwić tym rodzajem kaszlu – jest on naturalną reakcją śluzówki, która w czasie choroby została zniszczona. W czasie kiedy śluzówka się regeneruje, dziecko może częściej kaszleć, bo gardło jest wtedy bardziej podatne na podrażnienia.


 

Co na kaszel u dziecka? - domowe sposoby leczenia

Leczenie kaszlu u dzieci domowymi sposobami najlepiej rozpocząć od właściwego nawilżenia powietrza w pokoju malucha. Zbyt suche powietrze może podrażniać uszkodzoną śluzówkę gardła oraz potęgować ból i pieczenie. Najłatwiejszym sposobem na nawilżenie powietrza jest powieszenie na kaloryferze mokrych ręczników lub pojemników z wodą, z których woda będzie powoli parować. Można użyć też specjalnych nawilżaczy powietrza. Co jakiś czas warto dziecko przenieść do innego pomieszczenia, a jego pokój dokładnie wywietrzyć.

Nawilżenie powietrza to jednak za mało, aby kilkulatkowi nie dokuczało tak bardzo gardło. Należy dbać, aby dziecko było również odpowiednio nawodnione. W czasie choroby warto podawać mu jak najwięcej płynów. Świetnie sprawdzi się woda niegazowana albo ciepłe herbatki z dodatkiem miodu, który dodatkowo złagodzi podrażnienie gardła. Dobrze nawodnione ciało regeneruje się szybciej, nie zapominajmy więc o odpowiedniej ilości płynów.

W przypadku suchego i mokrego kaszlu dobrze sprawdzą się domowe syropy. Mogą być zrobione z pędów świerka lub sosny, miodu, liści babki lancetowatej, cebuli, tymianku, wyciągu z czarnego bzu. Pamiętajmy tylko, że można je stosować tylko u dzieci powyżej pierwszego roku życia. Wiele maluchów odczuwa też ulgę, kiedy w czasie choroby nie leżą płasko w łóżku, tylko mają włożone pod plecy kilka poduszek. Pozycja półsiedząca sprawia, że śluz z nosa w mniejszym stopniu będzie spływał na tylną ścianę gardła i ułatwi odkrztuszanie.

Skutecznym domowym sposobem na kaszel i inne dolegliwości związane z przeziębieniem są inhalacje. Można je przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszy, kiedy zabieramy dziecko do łazienki na kilka minut i odkręcamy strumień gorącej wody. Łazienka wypełnia się parą wodną, która świetnie nawilża śluzówkę gardła. Drugi sposób polega na przygotowaniu dziecku ziołowej parówki, czyli inhalacji z dodatkiem olejków eterycznych lub ziół. Należy napełnić miskę gorącą wodą (ale nie wrzącą!) i dodać do niej olejki lub zioła. Dziecko powinno nachylić nad miską z ręcznikiem na głowie i wdychać opary. Jeśli maluch cierpi z powodu kaszlu mokrego, to dobrym pomysłem będzie również oklepywanie pleców. Dziecko powinno położyć się tak, aby jego biodra znajdowały się nieco wyżej niż głowa, a rodzic oklepuje jego plecy dłonią złożoną w łódeczkę. Oklepywanie zaczyna się zawsze od końca żeber i kieruje ku ramionom.


 

Jakie są inne rodzaje kaszlu u dzieci?

Kaszel spowodowany infekcją wirusową jest najczęściej spotykanym rodzajem kaszlu. Jednak rodzice mogą spotkać się również z innymi rodzajami kaszlu u swoich pociech. Bardzo niebezpieczny jest kaszel krztuszący. Pojawia się, gdy w oskrzelach zalega śluz, który może być trudny do odkrztuszenia, przez co dziecko zaczyna się dusić. Jeśli tylko zauważymy, że maluch oddycha z wyraźnym wysiłkiem, stęka i sinieje, należy natychmiast pojechać z nim na pogotowie. Natomiast kaszel napadowy pojawia się, gdy ciało obce przypadkowo dostanie się do oskrzeli. Zwykle po wykrztuszeniu od razu mija. Płytki, suchy kaszel bez podwyższonej temperatury może świadczyć o alergii, a jeśli dźwięk wydawany przez dziecko przypomina szczekanie psa, to może być sygnał zapalenia krtani lub objaw alergii. Ten rodzaj kaszlu wymaga jak najszybszej konsultacji z lekarzem.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

 

 

 

 

 

 

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: katar, kaszel, infekcja

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj