Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Kaszel u dziecka – co go wywołuje i jak sobie z nim radzić?

Wirusowy, alergiczny, mokry, suchy? Męczący!

Kiedy dziecko kaszle, nie każdy rodzic jest w stanie rozpoznać, co konkretnie mogło wywołać tę męczącą przypadłość. Kaszel może być związany z chorobą wirusową, alergią, a nawet zakrztuszeniem się. Za każdym razem, gdy błona śluzowa dróg oddechowych zostanie podrażniona przez jakiś czynnik, organizm będzie starał się oczyścić gardło i oskrzela. Jakie rodzaje kaszlu najczęściej przytrafiają się dzieciom? Jak sobie z nimi radzić?

Kaszel u dziecka - jak sobie z nim radzić?

Fot. Materiały partnera

Kaszel u dziecka - jak sobie z nim radzić?

Kaszel spowodowany infekcją – rodzaje kaszlu

Kaszel u dzieci pojawia się najczęściej z powodu infekcji wirusowej, na przykład przeziębienia. Towarzyszy mu też katar oraz gorączka. Pamiętajmy, że w przypadku niemowląt każda infekcja wymaga konsultacji lekarskiej. Kilkumiesięczne dzieci mają słaby układ odpornościowy i każda choroba może być dla nich groźna. Nie próbujmy więc leczyć ich na własną rękę. W przypadku kilkulatków wizyty u lekarza wymaga wysoka gorączka oraz objawy wskazujące na grypę (silne osłabienie, dreszcze, bóle mięśni). Jeśli naszego przedszkolaka męczy jedynie lekkie przeziębienie, można spróbować leczenia domowymi sposobami. O tym, jak zapobiegać infekcjom wirusowym można przeczytać na http://www.kaszeludzieci.pl/leczenie-kaszlu-zapobieganie-infekcjom-wirusowym.html

Każda choroba wirusowa rozpoczyna się od kaszlu suchego. Jest meczący, dusi, pojawia się zwykle w nocy i nie towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny. Kaszel suchy należy wyciszać i zadbać żeby jak najszybciej wszedł w kolejną fazę, czyli kaszel mokry. Mokry kaszel działa oczyszczająco na drogi oddechowe i zawsze towarzyszy mu odkrztuszanie chorobowej wydzieliny. To naturalny sposób organizmu na pozbycie się zapalnej wydzieliny pełnej wirusów. Lecząc ten rodzaj kaszlu w żadnym razie nie należy go hamować. Leki na kaszel mokry mają za zadanie pomoc w jak najszybszym pozbyciu się gęstego śluzu zalegającego w układzie oddechowym. Może się również zdarzyć, że przez kilka dni po chorobie dziecko nadal kaszle. To często znak, że cierpi z powodu kaszlu pochorobowego. Nie należy się jednak martwić tym rodzajem kaszlu – jest on naturalną reakcją śluzówki, która w czasie choroby została zniszczona. W czasie kiedy śluzówka się regeneruje, dziecko może częściej kaszleć, bo gardło jest wtedy bardziej podatne na podrażnienia.


 

Co na kaszel u dziecka? - domowe sposoby leczenia

Leczenie kaszlu u dzieci domowymi sposobami najlepiej rozpocząć od właściwego nawilżenia powietrza w pokoju malucha. Zbyt suche powietrze może podrażniać uszkodzoną śluzówkę gardła oraz potęgować ból i pieczenie. Najłatwiejszym sposobem na nawilżenie powietrza jest powieszenie na kaloryferze mokrych ręczników lub pojemników z wodą, z których woda będzie powoli parować. Można użyć też specjalnych nawilżaczy powietrza. Co jakiś czas warto dziecko przenieść do innego pomieszczenia, a jego pokój dokładnie wywietrzyć.

Nawilżenie powietrza to jednak za mało, aby kilkulatkowi nie dokuczało tak bardzo gardło. Należy dbać, aby dziecko było również odpowiednio nawodnione. W czasie choroby warto podawać mu jak najwięcej płynów. Świetnie sprawdzi się woda niegazowana albo ciepłe herbatki z dodatkiem miodu, który dodatkowo złagodzi podrażnienie gardła. Dobrze nawodnione ciało regeneruje się szybciej, nie zapominajmy więc o odpowiedniej ilości płynów.

W przypadku suchego i mokrego kaszlu dobrze sprawdzą się domowe syropy. Mogą być zrobione z pędów świerka lub sosny, miodu, liści babki lancetowatej, cebuli, tymianku, wyciągu z czarnego bzu. Pamiętajmy tylko, że można je stosować tylko u dzieci powyżej pierwszego roku życia. Wiele maluchów odczuwa też ulgę, kiedy w czasie choroby nie leżą płasko w łóżku, tylko mają włożone pod plecy kilka poduszek. Pozycja półsiedząca sprawia, że śluz z nosa w mniejszym stopniu będzie spływał na tylną ścianę gardła i ułatwi odkrztuszanie.

Skutecznym domowym sposobem na kaszel i inne dolegliwości związane z przeziębieniem są inhalacje. Można je przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszy, kiedy zabieramy dziecko do łazienki na kilka minut i odkręcamy strumień gorącej wody. Łazienka wypełnia się parą wodną, która świetnie nawilża śluzówkę gardła. Drugi sposób polega na przygotowaniu dziecku ziołowej parówki, czyli inhalacji z dodatkiem olejków eterycznych lub ziół. Należy napełnić miskę gorącą wodą (ale nie wrzącą!) i dodać do niej olejki lub zioła. Dziecko powinno nachylić nad miską z ręcznikiem na głowie i wdychać opary. Jeśli maluch cierpi z powodu kaszlu mokrego, to dobrym pomysłem będzie również oklepywanie pleców. Dziecko powinno położyć się tak, aby jego biodra znajdowały się nieco wyżej niż głowa, a rodzic oklepuje jego plecy dłonią złożoną w łódeczkę. Oklepywanie zaczyna się zawsze od końca żeber i kieruje ku ramionom.


 

Jakie są inne rodzaje kaszlu u dzieci?

Kaszel spowodowany infekcją wirusową jest najczęściej spotykanym rodzajem kaszlu. Jednak rodzice mogą spotkać się również z innymi rodzajami kaszlu u swoich pociech. Bardzo niebezpieczny jest kaszel krztuszący. Pojawia się, gdy w oskrzelach zalega śluz, który może być trudny do odkrztuszenia, przez co dziecko zaczyna się dusić. Jeśli tylko zauważymy, że maluch oddycha z wyraźnym wysiłkiem, stęka i sinieje, należy natychmiast pojechać z nim na pogotowie. Natomiast kaszel napadowy pojawia się, gdy ciało obce przypadkowo dostanie się do oskrzeli. Zwykle po wykrztuszeniu od razu mija. Płytki, suchy kaszel bez podwyższonej temperatury może świadczyć o alergii, a jeśli dźwięk wydawany przez dziecko przypomina szczekanie psa, to może być sygnał zapalenia krtani lub objaw alergii. Ten rodzaj kaszlu wymaga jak najszybszej konsultacji z lekarzem.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

 

 

 

 

 

 

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: katar, kaszel, infekcja

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Dziecko, które miewa ataki szczekającego kaszlu, powinno przebywać w dobrze wywietrzonych pomieszczeniach, spać raczej w chłodnym niż nagrzanym pokoju.

Zapalenie krtani u dzieci. Objawy. Ile trwa choroba

Szczekający kaszel, pojawiający się nagle, najczęściej w nocy, utrudnione oddychanie, utrata głosu, czasem gorączka — to objawy zapalenia krtani. Najczęściej dotyczy dzieci między 2 a 8 rokiem życia. Gdy zapalenie krtani raz wystąpi, może się powtarzać,...

czytaj

Jeżeli dziecko nie ma jeszcze 150 cm wzrostu, według przepisów powinno siedzieć w foteliku lub na podstawce.

Jak przewozić starsze dziecko samochodem?

Tylko połowa dzieci w wieku powyżej czterech lat jest należycie przewożona w samochodach. Tymczasem do 12. roku życia o bezpieczeństwo dziecka należy dbać w szczególny sposób.

czytaj

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Co było/jest/będzie dla ciebie najważniejsze przy wyborze imienia dla dziecka?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj