Kobiety chore na cukrzycę powinny zdecydować się na urodzenie dziecka jak najszybciej, gdyż po kilkunastu latach leczenia może dojść do powikłań i mogą pojawić się trudności z zajściem w ciążę.
Ciąża pod kontrolą
Kobiety chore na cukrzycę powinny zdecydować się na urodzenie dziecka jak najszybciej, gdyż po kilkunastu latach leczenia może dojść do powikłań i mogą pojawić się trudności z zajściem w ciążę. — Przyszłe matki chorujące na cukrzycę często martwią się, że ich dziecko także będzie obciążone chorobą, jednak prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy u dziecka mamy chorej na cukrzycę jest niewielkie — mówi prof. Ewa Wender- Ożegowska. Ciąża diabetyczki wymaga szczególnej uwagi, zarówno ze strony lekarzy jak i pacjentki. Konieczne są częste wizyty u lekarzy i wykonywanie wielu badań.
"Zmiany metaboliczne u ciężarnej wpływają nie tylko na stan zdrowia matki, ale również na rozwijający się płód. Nieprawidłowo leczona cukrzyca przyczynia się do wzrostu śmiertelności i zachorowalności okołoporodowej ciężarnych i noworodków. Rodzaj zaburzeń zależy od czasu trwania i stopnia hiperglikemii oraz okresu ciąży, w którym występuje. Znaczna hiperglikemia w I trymestrze ciąży może spowodować powstanie wad rozwojowych lub poronień, nadmierny wzrost płodu, czyli makrosomię i organomegalię, zaburzenia metaboliczne i niedojrzałość układu oddechowego" ("Prevention of congenital malformations in infants of insulin-dependent diabetic mothers. Diabetes Care" Fuhrmann K, Reiher H, Semmler K, i wsp. 1983).
— W okresie planowania ciąży nie wolno zapominać o kontrolowaniu poziomu żelaza i leczeniu ewentualnej niedokrwistości, jak również pamiętać o suplementacji kwasu foliowego (min. 0,4 mg/dobę) — mówi profesor Wender - Ożegowska. Dodatkowo należy zadbać o prawidłową dietę. Przyszła mama powinna spożywać 6-7 posiłków dziennie, a na jej talerzu muszą się znależć warzywa, białka i tłuszcze, głównie roślinne. — Obecnie pacjentki, które intensywnie kontrolują swoją chorobę, utrzymują prawidłowe poziomy glikemii, uczęszczają regularnie do swojego diabetologa, okulisty i ginekologa zajmującego się problemami tej grupy kobiet, rodzą zdrowe dzieci, a ciążę przechodzą bez większych powikłań — podsumowuje prof. Wender- Ożegowska