Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

W jakim wieku dziecko powinno postawić pierwsze samodzielne kroki?

Twój Ekspert Ortopeda

Kiedy dziecko powinno zacząć chodzić? W tej sprawie nie ma czegoś takiego, jak ścisła norma. Lekarze mówią rodzicom, że dziecko zacznie chodzić, gdy będzie na to gotowe, i że nie można za bardzo przyspieszać tego momentu.

Dr n. med. Urszula Zdanowicz ze swym synkiem Władusiem

Fot. Archiwum

Dr n. med. Urszula Zdanowicz ze swym synkiem Władusiem

Rodzice czekają na pierwsze kroki dziecka. Podtrzymywanie dziecko za ręce, stawianie go na siłę i uczenie kroczków sprawia przyjemność rodzicom czy dziadkom, ale dla dziecka nie jest korzystne i wręcz doprowadza do tego, że te dzieci dłużej wymagają pomocy przy tych czynnościach.

Niektóre dzieci zaczynają samodzielnie chodzić, zanim skończą roczek. Większość, jak wynika z obserwacji lekarzy, pierwsze kroki stawia między 12. a 18. miesiącem życia.

Półtoraroczne dziecko, które jeszcze nie chodzi, o ile rozwija się prawidłowo, porusza się na czworakach i jest zdrowe – nie powinno niepokoić rodziców – zapewne postawi swoje pierwsze kroki w ciągu następnych miesięcy.

Jednak jeśli zbliżają się drugie urodziny, a dziecko nadal nie chodzi, warto skonsultować się ze specjalistą. Wiele z dzieci, które zaczynają chodzić później niż rówieśnicy wykazuje za to ponad przeciętny rozwój mowy i rozwój socjalny. I także w tych przypadkach, po wykluczeniu poważnych chorób nie musi być stosowana intensywna rehabilitacja.

Każde dziecko powinno być stymulowane przede wszystkim do samodzielnej aktywności ruchowej.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: rozwój ruchowy, ortopeda, chodzenie

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Zapięcie stanika musi znajdować się pod łopatkami, na linii biustu.

Jaki powinien być biustonosz ciężarnej

W pierwszym trymestrze ciąży biust może powiększyć się nawet o dwa rozmiary. Być może więc będzie trzeba nawet dwa razy dobierać właściwy stanik. Dopiero w ostatnim miesiącu ciąży można przymierzać staniki do karmienia, choć jeszcze lepiej zrobić to po...

czytaj

Powstałe w miejscu ropni zgrubienia tzw. bliznowce, może zmniejszyć chirurg plastyczny.

Zabliźnianie się rany po cesarskim cięciu

Blizna po cesarskim cięciu wiąże się z bólem i stresem, zwłaszcza gdy na nie zagojonej jeszcze ranie pojawiają się małe ropnie. Na szczęście nie zawsze muszą być one oznaką poważnego stanu zapalnego.

czytaj

Kobiety w ciąży nie powinny stosować akrylu na paznokcie, bo może mieć toksyczny wpływ na płód.

Włosy i paznokcie w ciąży. Zasady pielęgancji

W czasie ciąży przede wszystkim należy unikać szamponów z substancjami przeciwdrożdżakowymi i zrezygnować z akrylu na paznokcie.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj