Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

W jakim wieku dziecko powinno postawić pierwsze samodzielne kroki?

Twój Ekspert Ortopeda

Kiedy dziecko powinno zacząć chodzić? W tej sprawie nie ma czegoś takiego, jak ścisła norma. Lekarze mówią rodzicom, że dziecko zacznie chodzić, gdy będzie na to gotowe, i że nie można za bardzo przyspieszać tego momentu.

Dr n. med. Urszula Zdanowicz ze swym synkiem Władusiem

Fot. Archiwum

Dr n. med. Urszula Zdanowicz ze swym synkiem Władusiem

Rodzice czekają na pierwsze kroki dziecka. Podtrzymywanie dziecko za ręce, stawianie go na siłę i uczenie kroczków sprawia przyjemność rodzicom czy dziadkom, ale dla dziecka nie jest korzystne i wręcz doprowadza do tego, że te dzieci dłużej wymagają pomocy przy tych czynnościach.

Niektóre dzieci zaczynają samodzielnie chodzić, zanim skończą roczek. Większość, jak wynika z obserwacji lekarzy, pierwsze kroki stawia między 12. a 18. miesiącem życia.

Półtoraroczne dziecko, które jeszcze nie chodzi, o ile rozwija się prawidłowo, porusza się na czworakach i jest zdrowe – nie powinno niepokoić rodziców – zapewne postawi swoje pierwsze kroki w ciągu następnych miesięcy.

Jednak jeśli zbliżają się drugie urodziny, a dziecko nadal nie chodzi, warto skonsultować się ze specjalistą. Wiele z dzieci, które zaczynają chodzić później niż rówieśnicy wykazuje za to ponad przeciętny rozwój mowy i rozwój socjalny. I także w tych przypadkach, po wykluczeniu poważnych chorób nie musi być stosowana intensywna rehabilitacja.

Każde dziecko powinno być stymulowane przede wszystkim do samodzielnej aktywności ruchowej.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: rozwój ruchowy, ortopeda, chodzenie

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Jeśli zjesz rosół z kurczaka, twój dzidziuś nie powinien mieć reakcji alergicznej.

Dieta matki karmiącej

Choć nie słyszałam, żeby dziecku karmionemu piersią zaszkodziła zjedzona przez mamę jedna mandarynka czy kilka winogron, to niektóre dzieci źle reagują na większe ilości tych lub innych produktów.

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj