Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Prezenty z okazji Pierwszej Komunii Świętej

Nagroda za starania

O należytej oprawie Pierwszej Komunii Świętej dziecka, rozmawiamy z Agnieszką Gąsierkiewicz, psychologiem, terapeutką rozwoju osobistego, matką czwórki dzieci – w tym dziewięcioletniej Julki, która przystępuje do Pierwszej Komunii Świętej

Prezent z okazji Pierwszej Komunii jest sygnałem, jaki system wartości panuje w rodzinie.

Fot. iStockphoto

Prezent z okazji Pierwszej Komunii jest sygnałem, jaki system wartości panuje w rodzinie.

Jak oprawa Pierwszej Komunii Świętej powinna wyglądać? Jaki ma być pamiątkowy prezent: tani i oryginalny, czy luksusowy? Co powinni podarować rodzice chrzestni, a co dziadkowie, co dalsza rodzina? Ma być tych prezentów wiele, czy może wystarczy jeden?

Mody na pomysły prezentów komunijnych co roku są inne. Kiedyś przebojem był złoty zegarek, aparat fotograficzny czy rower górski. Dziś złota biżuteria, aparat cyfrowy, czy mp3 nie wystarczają. Na liście przebojów komunijnych pojawiają się quady, laptopy, palmtopy, przenośne konsole do gier. Zawsze mile widziane są koperty z pieniędzmi, ale jaka to ma być kwota? Jak to wszystko mają rodzice zorganizować nie dając się zwariować, a jednocześnie nie sprawiając swojemu dziecku zawodu?


Ewa Kozakiewicz: Uroczystość komunijna wiąże się z problemem wymyślenia stosownego prezentu dla dziecka z tej okazji. Co Pani radzi?

Agnieszka Gąsierkiewicz, psycholog, terapeutka rozwoju osobistego: Moim zdaniem psycholog nie może podać jednego przepisu na taką sytuację. Temat „komunia” obecnie głównie koncentruje się wokół ubioru, prezentu, przyjęcia i całego wydarzenia w sensie społecznym. W tle zaznaczone jest przeżycie religijne, ale w dość nikły sposób. Dwadzieścia lat temu Pierwsza Komunia Święta była przede wszystkim wydarzeniem religijnym, a prezent tylko dodatkiem. Dziś to się zdecydowanie odwróciło.

Pierwsza Komunia Święta z punktu widzenia psychologicznego jest rytuałem inicjacyjnym. Dziecko przechodzi przez jakiś etap, w pewnym sensie kończy się jego dzieciństwo przez duże „D”. Zaczyna brać odpowiedzialność za swoje zachowanie: akt pójścia do Pierwszej Komunii Świętej jest wyraźnym tego sygnałem, bo ośmiolatek spowiada się już ze swoich grzechów, czyli ma wstępne rozróżnienie, co robi dobrze, a co źle... To niewątpliwie ważny moment, w sytuacji, kiedy we współczesnym świecie rytuały inicjacyjne nam trochę zanikają. Pierwsza Komunia pełni więc też taką funkcję.

Co ma wyrażać prezent, który zwyczajowo dziecko otrzymuje?

Prezent ten jest sygnałem, jaki system wartości panuje w danej rodzinie. Charakter tego prezentu mówi dziecku, co jest ważne w jego rodzinie. A ponieważ rodziny są bardzo różne i hołdują różnym wartościom, więc nie możemy narzucić jednego modelu prezentu.
Moim zdaniem rodzice tworzą przekonania dzieci, to oni kreują ich system wartości. To dotyczy wszystkich prezentów dla dzieci, nie tylko z okazji Komunii. Niektórzy rodzice mają też kłopot z obdarowywaniem, bo sami nie dostawali prezentów, albo mają poczucie, że mogą dziecko rozpuścić i w ogóle nic mu nie dają.

 

Strona: 1 2 3 4 5
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: bfk19543005.

Komentarze

  • pasia24 | 03-02-2015 02:13:01

    sukienke juz mamy, babcia podala lancuszek, ksiazeczke I rozaniec, chrzestna lancuszek - w sumie moglabym juz dziecu TE rzeczy pokazac, ale na to bedzie czas, teraz uczymy sie modlitw. Zabrobilam w rodznie mowic, zadawac pytan a co bys chciala dostac... a czy podoba Ci sie lancusze? Nie, nie ma mowy o darach! Od rodzicow w glownej mierze zalezy ten dzien, od dziecka gleboka wiara i modlitwa.
  • Modzelka8 | 15-02-2015 17:08:12

    My kupiliśmy siostrzenicy piękny różowy zegarek z silikonową bransoletą, wodoodporny i z podświetlanym wyświetlaczym. Martwiłam się czy jej się spodoba, bo dzieciaki wolą teraz takie prezenty jak laptop tablet czy nowy telefon. O dziwo mała była bardzo zadowolona
  • Doris85 | 05-04-2015 13:07:54

    Kiedyś Komunia była dla dzieci duchowym przeżyciem - liczyło się wydarzenie, a nie prezenty, które z resztą były o wiele skromniejsze niż teraz i bardziej praktyczne. Jak widzę, że takie dzieciaczki obdarowuje się laptopami, quadami czy drogimi telefonami to aż mnie trzęsie. Jestem zwolenniczką praktycznych i rozwijających prezentów, a nie licytacją kto jest najfajniejszy bo dał najlepszy prezent.
  • MalwinaGaj | 15-04-2020 13:36:02

    Polecam sesję zdjęciową i coś z biżuterii taka pamiątka na lata, więcej inspiracji znajdziecie tutaj:

Poczytaj również

Polecamy

Eksponuj dekolt i nogi by odwrócić uwagę od mniej atrakcyjnych partii ciała.

Ubrania po porodzie. Moda i wygoda

Kobieta po urodzeniu dziecka zyskuje atuty, których przed ciążą nie miała. Trzeba je tylko wydobyć i podkreślić – podpowiada Dominika Adamczyk, projektantka mody i stylistka. Nie miałam pojęcia, iż moja odmieniona od stóp do głowy figura ma jeszcze jakieś...

czytaj

Jeśli nie uwolnimy dziecka od zaparć, może dojść do niedrożności kałowej przewodu pokarmowego.

Zaparcia psychogenne i nawykowe

Na psychogenne zaparcia cierpią przede wszystkim wrażliwe przedszkolaki i pierwszoklasiści. Powody mogą być różne. Czasem dominują względy estetyczne np. dziecko wstydzi się, że ktoś poczuje brzydki zapach, gdy ono jest w toalecie, a czasem lęk - dziecko...

czytaj

Jeśli przed ciążą twoje włosy wykazywały tendencję do nadmiernego przetłuszczania, możesz w ciąży spodziewać się wzmożonego łojotoku skóry głowy.

Włosy w ciąży i w pierwszym kwartale po porodzie

Podczas ciąży nieustannie zmienia się wygląd włosów. Ciążowa burza hormonów wywiera duży wpływ na kondycję włosów przyszłej mamy. Na szczęście z reguły oddziałuje pozytywnie, niemniej nie zwalnia to ciężarnej z obowiązku regularnej pielęgnacji kosmyków,...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj