Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Wniosek portalu eBobas.pl do Rzecznika Praw Obywatelskich RPO

Walczcie o należne wam becikowe!

Po tym, jak bartexostry napisał na naszym forum, że nie może otrzymać becikowego na dziecko urodzone 26.08.2009 roku, bo żona ma zaświadczenie od lekarza od 12. tyg ciąży, portal eBobas.pl 17 grudnia złożył wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich RPO z prośbą, by bronił poszkodowanych rodzin. Treść wniosku, publikujemy poniżej.

Wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich RPO

 

18 września 2009 r. Ministerstwo Zdrowia wydało rozporządzenie, które weszło w życie z dniem 1 listopada 2009 r., według którego, żeby otrzymać becikowe, przysługujące z tytułu urodzenia dziecka, należy przedłożyć w urzędzie gminy zaświadczenie od lekarza, że ciężarna zgłosiła się do niego przed 10. tygodniem ciąży i do rozwiązania pozostawała pod medyczną opieką. Jako portal parentingowy, przywiązujemy wielką wagę do rozwiązań sprzyjających dobru i zdrowiu dzieci – również tych, które mobilizują przyszłe mamy do dbania o siebie i nienarodzone jeszcze dziecko. Jednak uważamy za niedopuszczalny fakt, iż rozporządzenie ministra zdrowia stosuje je wobec kobiet, które w 10. tygodniu ciąży były PRZED wejściem przepisu w życie. Również wobec kobiet, które urodziły dziecko zanim w ogóle rozporządzenie zostało wydane.


Społecznościowy portal eBobas.pl zwraca się do Pana Rzecznika w imieniu tych matek, którym odmawia się wypłaty becikowego, mimo że urodziły przed 1 listopada 2009 roku, a także w imieniu i w obronie ciężarnych, które w 10. tygodniu ciąży były przed wejściem w życie rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, i którym odmowa przyznania becikowego grozi, ponieważ nie mają odpowiedniego zaświadczenia.


Zdajemy sobie sprawę, że naruszenie zasady demokratycznego państwa, w którym prawo nie działa wstecz może dotyczyć stosunkowo niewielkiej liczby rodzin. Jednak odstąpienie od fundamentalnej zasady państwa prawa, według której prawo nie może działać wstecz wydaje się niewątpliwe i bezzasadne. I choć wiemy, że Trybunał Konstytucyjny nigdy nie uznał zasady niedziałania prawa wstecz za absolutną, możliwości odstąpienia od niej zostały dopuszczone jako wyjątek, obwarowany wieloma warunkami, uwzględniającymi na przykład: zasadę sprawiedliwości społecznej czy ochrony praw nabytych. W tym wypadku jednak wydaje się, że obywatele, którym odmawia się prawa do becikowego mogą oczekiwać, że władze będą przestrzegać zasady lex retro non agit.
Portal eBobas.pl zwraca się do Pana Rzecznika o wzięcie w obronę poszkodowanych rodzin.


*Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 września 2009 r. w sprawie formy opieki medycznej sprawowanej nad kobietą w ciąży stanowiąca wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 9 ust. 8 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992, z późn. zmi.

* art. 2 Konstytucji RP: "Rzeczpospolita jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej".

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • jolcia_1983 | 17-12-2009 22:09:35

  to jest jakies chore! zawsze trąbili że becikowe jest za urodzenie dziecka a nie za pierwsza wizyte u ginekologa!!!! Nienormalni i bezduszni ludzie pracują w tym ministerstwie! Co oni chcą osiągnąć? Aż wierzyć się nie chce!
 • misia14 | 17-12-2009 22:46:11

  jestem ciekawa czy prawo tez obowiazuje wiezniów którzy sa skazani np.za zabójstwo i dostali 15 lat a np w tym roku wejdzie prawo kary smierci to jestem ciekawa czy ta ustawa go tez obejmie tak jak nas becikowe które kobiety były od poczatku roku w ciąży i nic nie dostały i nie maja na co liczyc powinno byc inaczej to kobiety które zaszły w listopadzie w ciąży TEGO ROKU to może ich to powinno I...
 • mamuna | 18-12-2009 14:29:17

  Jest to bzdurny i głupi przepis!!! A jak ktoś ma nieregularne miesiączki, jak moja znajoma i pomyśli, że może być w ciąży po 3 miesiącach, to co? Nawet termin porodu można źle obliczyć i co wtedy? A co w przypadku adopcji? Ja dostałam 1000, choć nie urodziłam, a pieniądze bardzo się przydały, jak to przy dziecku.... Potwierdzam: NASZE PRAWO JEST CHORE !!!! Rodzinny zasiłek też każda mama pow...
 • maria1980 | 10-06-2010 21:59:58

  Fajnie,że portal przystąpił do działania w tej sprawie-akurat to prawo to najgorszy absurd...Moja bratowa do 3 miesiąca ciąży miała okres...gdyby wtedy to prawo było aktualne nie dostała by becikowego!!! Fajnie wiedzieć,że jest portal,który wspiera matki!!!

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: wydatki na dziecko, rodzice, ciężarna, becikowe, badania

Polecamy

Gdy maluch nie chce mleka, możemy dawać mu bezglutenową kaszkę zbożową.

Czym karmić dziecko, które nie lubi mleka?

Moja Iśka, gdy skończyła pół roku, nagle przestała lubić mleko. Po rozmowie z pediatrą zmieniłam mieszankę. Nie pomogło. Dziecko nie chciało jej pić. Bałam się o kości i zęby mojej córeczki. Co robić, jeśli niemowlę i małe dziecko nie chce pić mleka?

czytaj

Dzieci nie rodzą się potworami.To niektórzy rodzice robią z nich nieznośne istoty.

Niegrzeczne dziecko. Fatalne skutki błędów wychowawczych

Nie da się rozpieścić dziecka, które nie ukończyło dziewięciu miesięcy. Maluszek płacze tylko wtedy, gdy czegoś potrzebuje. Już ciut starsze dziecko używa płaczu by wymusić na mamie nieustającą obecność czy noszenie na rękach. Rozpoczyna się...

czytaj

Żeby żółtaczka fizjologiczna szybciej minęła, noworodek jest naświetlany w inkubatorze specjalnymi lampami.

Żółtaczka u noworodka. Przyczyny, objawy, powikłania

Żółtaczka noworodków nazywana jest fizjologiczną, co najlepiej wskazuje, że nie jest chorobą. Występuje z różnym nasileniem u około 70 proc. noworodków. Objawy żółtaczki noworodków to żółtawy kolor skóry i gałek ocznych u maluszka.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj