Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Pępek noworodka. Jak pielęgnować?

Kikut pępowiny, to nic strasznego

Pępek trzeba wietrzyć i suszyć. To ważne, bo wilgoć i ciepło utrudniają schnięcie i odpadnięcie pozostałości po pępowinie, a ułatwiają wyhodowanie bakterii.  

 

Dopóki pępek się nie zagoi, staraj się nie moczyć go w czasie kąpieli.

Fot. iStockphoto

Dopóki pępek się nie zagoi, staraj się nie moczyć go w czasie kąpieli.

Ale przede wszystkim kikutka pępowiny nie należy się bać, a takie uczucie towarzyszy chyba wszystkim mamom, które mają z nim do czynienia po raz pierwszy. 

Pielęgnowany we właściwy sposób wyschnięty pępek, kikut pępowiny odpadnie po upływie około dwóch tygodni (od 10 do 14 dni). Miejsce to zagoi się szybciej, jeśli będzie suche i jeśli dostęp do niego będzie miało powietrze. Na początku kikut pępowiny ma jasny kolor – niebieskobiaławy. Kiedy wysycha, po kilku dniach ciemnieje i wreszcie staje się całkiem czarny i twardy. Wtedy odpada.

Pępek: roztwór spirytusu do przemywania

Przygotuj 70 proc. roztwór spirytusu (o proporcjach dwa do jednego, np. dwie łyżki 96 proc. spirytusu i jedna łyżka wody). Zawsze przy zmianie pieluszki obmywaj wszystkie fałdki dookoła pępuszka. Zamocz w spirytusie patyczek do czyszczenia uszu albo wacik, odchylaj, przesuwaj i unoś kikut. To nie boli! Właśnie w ten sposób nie dopuścisz do tego, by pojawiła się ropa, która świadczy o infekcji.

Dopóki pępek się nie zagoi, staraj się nie moczyć go w czasie kąpieli. Ważne jest, żeby kikut pępowiny przez cały czas gojenia był suchy. Oczywiście, nic się nie stanie, jeśli kilka kropli spadnie na niego podczas kąpieli.

Pępek: co robić, gdy nie odpada lub śmierdzi

Możesz używać pieluszek ze specjalnym otworem na pępek, ale jest to drogi wynalazek. Jeśli założysz zwykłą pieluszkę, zawsze podwiń ją tak, żeby nie zasłaniała i nie dusiła wystającego pępka. Dostęp powietrza w pielęgnacji pępka jest bardzo ważny.

Utrzymywanie pępuszka w czystości jest bardzo ważne ponieważ infekcja pępka jest bardzo niebezpieczna, może doprowadzić do zakażenia całego organizmu nawet w kilka godzin!

Gdy w okolicach pępka pojawi się zaczerwienienie, ropa i wyczujesz, że pępek wydziela nieprzyjemny zapach, czyli po prostu - śmierdzi, natychmiast udaj się z dzieckiem do lekarza!

Zdaniem eksperta

  • Avatar

    Renata Gabryszuk

      Położna ze Szpitala Specjalistycznego św. Zofii w Warszawie.

    Jakie mogą być następstwa zaniedbania właściwej higieny pępka?

    Jeśli zaniedba się higienę kikuta pępowinowego, mogą pojawić się zaczerwienienia, ropna wydzielina, wysięk, obrzęk, brzydki zapach. Wtedy też maleństwo będzie odczuwać ból, bo zaczerwieniona w okolicy pępka skóra będzie szczypać. Wymienione objawy świadczą o stanie zapalnym i wymagają jak najszybszej wizyty u lekarza. Zaniedbanie higieny pępka może prowadzić nawet do zakażenia całego organizmu i do posocznicy, czyli tzw. sepsy.

    Młodzi rodzice boją się kikuta pępowinowego, a on nie jest unerwiony, więc dziecko nie czuje bólu. Bakterie nie rozwijają się tam gdzie jest sucho, dlatego rankę przy pępku osusza się spirytusem i należy ją jak najczęściej wietrzyć, w żadnym wypadku nie zaklejać i nie zakładać opatrunków. Ważne, by rodzice przed podejściem do dziecka za każdym razem myli ręce wodą z mydłem, a do przecierania pępka używali tylko jałowych gazowych wacików. Jak pępuszek się wygoi, to przesuszone od spirytusu miejsca można natłuszczać olejem parafinowym (do kupienia w aptece, na pewno nie uczuli).

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: pępowina, pępek, noworodek, kikut pępowiny, kąpiel

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Dobrze jest po nakarmieniu dziecka, ponosić je w pozycji pionowej, aby mu się odbiło.

Ulewanie noworodka, ulewanie niemowląt

Statystyka mówi, że co drugie dziecko ulewa. I tak było u mnie – jedno dziecko ulewało, drugie nie. Na szczęście, nie jest to nic groźnego i na pewno nie boli.Ulewanie może być (ale nie musi) jedną z oznak nietolerancji na białko mleka krowiego.

czytaj

Kobiety w ciąży nie powinny stosować akrylu na paznokcie, bo może mieć toksyczny wpływ na płód.

Włosy i paznokcie w ciąży. Zasady pielęgancji

W czasie ciąży przede wszystkim należy unikać szamponów z substancjami przeciwdrożdżakowymi i zrezygnować z akrylu na paznokcie.

czytaj

Najczęściej u dzieci występują przepukliny pachwinowe – u 3 do 4,5 procent niemowląt, przy czym od 3 do 10 razy częściej pojawiają się u chłopców, niż u dziewczynek.

Przepukliny wrodzone u chłopców i dziewczynek

O przepuklinach wrodzonych pachwinowych i pępkowych u chłopców i dziewczynek, rozmawiamy z dr n. med. Andrzejem Zającem, specjalistą chirurgii dziecięcej.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj