Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Czkawka u noworodków i niemowląt

Może wystąpić nie tylko po jedzeniu

Kiedy dziecko ma czkawkę jeszcze w brzuchu mamy, jest dość zabawnie. Czujesz wtedy rytmiczne drgania w brzuchu przez kilka lub kilkanaście minut. Ale gdy czkawka męczy noworodka, już nie jest mamie do śmiechu.

Czkawka jest nieszkodliwa, choć męczy dziecko

Fot. Gleb Semenjuk/iStockphoto

Czkawka jest nieszkodliwa, choć męczy dziecko

Medycyna twierdzi, że czkawka w tym czasie jest jedynie wynikiem niedojrzałości układu nerwowego dziecka. Moja córeczka, gdy już przyszła na świat, miała czkawkę o tych samych porach, co w brzuchu.

Dodatkowo czkawka męczyła ją bezpośrednio po jedzeniu, kiedy jadła łapczywie i nałykała się zbyt dużo powietrza, i zawsze, gdy zmarzła. Młodsze dziecko nie miało czkawki w brzuchu i w całym jej niespełna trzyletnim życiu miała jedynie ze trzy napady czkawki.

Czkawka u niemowlaka jest dość częstą przypadłością. Czkawka u dziecka zazwyczaj nie oznacza żadnych problemów ze zdrowiem czy wręcz niewydolności układu pokarmowego, czego często obawiają się rodzice. Czkawka u noworodka w pierwszych tygodniach jego życia jest bardzo częsta i wynika z tego, że narządy wewnętrzne dziecka są nie w pełni ukształtowane.

Co to jest czkawka?

Czkawka to objaw chorobowy, polegający na powtarzających się rytmicznie, mimowolnych skurczach przepony i mięśni oddechowych klatki piersiowej. Powodują one wdech z równoczesnym zamknięciem głośni - i to właśnie wywołuje odgłos czkawki.

Czkawka występuje powszechnie, zwykle po pewnym czasie samoistnie ustępuje i nie stanowi poważnej dolegliwości. Czkawka może trwać kilka minut. W większości przypadków, zarówno u dorosłych jak i u dzieci przyczyną czkawki jest szybkie przepełnienie żołądka. Dlatego też u noworodków i niemowląt czkawka po jedzeniu to codzienność.

Czkawka pokarmowa u niemowlaka nie jest groźna, choć bywa dla dziecka męcząca. Jedyną metodą zapobiegania czkawce u noworodka i niemowlaka jest właściwa technika karmienia (pilnowanie, by nie jadło zbyt łapczywie) i nieprzekarmianie dziecka. Układ pokarmowy w pierwszych miesiącach życia może sobie nie radzić z większą ilością jedzenia.

Noworodki i niemowlaki miewają też czkawkę, gdy jest im zimno. Dzieci w pierwszych miesiącach życia marzną łatwiej, więc choć na pewno nie można dziecka przegrzewać - warto pilnować, by było mu ciepło. Jeśli dziecko jest ubrane zbyt lekko i ma czkawkę, wystarczy przykryć je kocem - powinno pomóc. Jeśli czkawka trwa, można podać pierś lub butelkę z ciepłą wodą.

Przyczyną czkawki może też być zachłyśnięcie się powietrzem lub głośny śmiech dziecka.

U starszych dzieci czkawka występuje coraz rzadziej.

 

 

Zdaniem eksperta

 • Avatar

  Dr n. med. Joanna Brett Chruściel

  Specjalista chorób dziecięcych, diabetolog. Dyrektor Centrum Medycznego Lux Med Chmielna oraz Centrum Medycznego KEN. Od początku pracy zawodowej, czyli 20 lat, związana z pediatrią i diabetologią dziecięcą w Centrum Zdrowia Dziecka. Od 2000 r. ...

  Jeśli małe dziecko ma często czkawkę, to należy iść z tym do lekarza?

  Czkawka u małych dzieci jest niegroźna. Czasami najwyżej uciążliwa i pojawia się zwykle wtedy, gdy dziecko za szybko je i nałyka się powietrza, a dodatkowo nie odbije mu się po jedzeniu. Wtedy najlepiej podać mu coś do popicia. Jeśli dziecko jest karmione piersią, to trzeba je znowu do piersi przystawić, a potem potrzymać aż mu się odbije. Często maluchy mają czkawkę, bo zmarzły im stopy. Wtedy trzeba ogrzać im nóżki i też dać coś do picia.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • moniaijulka | 08-01-2015 01:32:02

  Pod koniec ciąży córcia w brzuszku miała parę razy dziennie czkawkę, która trwała nawet do godziny! Teraz ma czkawkę po jedzeniu jak trochę za bardzo szalejemy przy zabawie dlatego nie pozwalam już nikomu robić jej rowerka ani innych zabaw ruchowych zaraz po karmieniu. A jeżeli już czkawka wystąpi to Jula zapija ją mleczkiem i mija.
 • Modzelka8 | 24-02-2015 20:09:36

  Ja zawsze podaję małemu cyca do ssania i to zazwyczaj pomaga jak był młodszy i miał czkawkę to pomagało mu utulenie cieplutko w kocyk
 • marys82 | 10-03-2015 22:41:43

  my mieliśmy podobnie, kocyk był najlepszą metodą ;p
 • dorota2010 | 28-07-2015 08:59:52

  Na czkawke u maluszka zawsze podaje wode i odrazu przechodzi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: noworodek, czkawka

Polecamy

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj