Wybrane zdjęcie jest niedostępne.
Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Czy można zapobiegać płaskostopiu?

Twój Ekspert Ortopeda

Stopa dziecka, które dopiero zaczyna chodzić, często jest płaska, wygląda na nieukształtowaną – bo taka właśnie jest. Stopa wykształca się podczas chodzenia. Stąd mówimy o fizjologicznym płaskostopiu, które mija, jeśli rodzice dopilnują warunków prawidłowego rozwoju dziecka.

Dr n.med. Urszula Zdanowicz ze swoim synkiem Władusiem

Fot. Archiwum

Dr n.med. Urszula Zdanowicz ze swoim synkiem Władusiem

Lekarze zwracają uwagę na dobrze dobrane obuwie – musi mieć wyprofilowaną podeszwę, tak by stymulowała właściwe grupy mięśni do pracy. W tej chwili odchodzi się już od butów mocno usztywnianych, za kostkę, które przez lata były synonimem zdrowego obuwia. Ortopedzi zwracają uwagę, że w takich butach mięśnie i ścięgna nie pracują właściwie, rozleniwiają się. Praca stopy może się wręcz pogorszyć. Oczywiście mówimy tu o dzieciach ogólnie zdrowych. W niektórych chorobach bowiem może takie specjalistyczne obuwie być potrzebne.

Bardzo ważnym elementem profilaktyki jest umożliwienie dziecku, by chodziło i biegało boso po naturalnym, miękkim podłożu (trawa, piasek). Są również specjalistyczne zajęcia, na których w ramach zabawy fizjoterapeuci pracują nad małymi stopami. Niektóre z tych ćwiczeń – np. przenoszenie chusteczki palcami stóp – można z powodzeniem wykonywać w domu.

Płaskostopie może być też genetycznie uwarunkowane – kształt stopy dziedziczymy bowiem tak jak kolor oczu, czy wzrost. Jeśli tak jest, z pewnością więcej trzeba będzie ćwiczyć z takim dzieckiem, być może zastosować jakieś wkładki do butów, wszystko po to, aby poprawić wygląd i pracę stopy.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: stopy, płaskostopie, ortopeda, buty, buciki

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Choć każde plamienie i krwawienie  należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj