Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Czy można zapobiegać płaskostopiu?

Twój Ekspert Ortopeda

Stopa dziecka, które dopiero zaczyna chodzić, często jest płaska, wygląda na nieukształtowaną – bo taka właśnie jest. Stopa wykształca się podczas chodzenia. Stąd mówimy o fizjologicznym płaskostopiu, które mija, jeśli rodzice dopilnują warunków prawidłowego rozwoju dziecka.

Dr n.med. Urszula Zdanowicz ze swoim synkiem Władusiem

Fot. Archiwum

Dr n.med. Urszula Zdanowicz ze swoim synkiem Władusiem

Lekarze zwracają uwagę na dobrze dobrane obuwie – musi mieć wyprofilowaną podeszwę, tak by stymulowała właściwe grupy mięśni do pracy. W tej chwili odchodzi się już od butów mocno usztywnianych, za kostkę, które przez lata były synonimem zdrowego obuwia. Ortopedzi zwracają uwagę, że w takich butach mięśnie i ścięgna nie pracują właściwie, rozleniwiają się. Praca stopy może się wręcz pogorszyć. Oczywiście mówimy tu o dzieciach ogólnie zdrowych. W niektórych chorobach bowiem może takie specjalistyczne obuwie być potrzebne.

Bardzo ważnym elementem profilaktyki jest umożliwienie dziecku, by chodziło i biegało boso po naturalnym, miękkim podłożu (trawa, piasek). Są również specjalistyczne zajęcia, na których w ramach zabawy fizjoterapeuci pracują nad małymi stopami. Niektóre z tych ćwiczeń – np. przenoszenie chusteczki palcami stóp – można z powodzeniem wykonywać w domu.

Płaskostopie może być też genetycznie uwarunkowane – kształt stopy dziedziczymy bowiem tak jak kolor oczu, czy wzrost. Jeśli tak jest, z pewnością więcej trzeba będzie ćwiczyć z takim dzieckiem, być może zastosować jakieś wkładki do butów, wszystko po to, aby poprawić wygląd i pracę stopy.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: stopy, płaskostopie, ortopeda, buty, buciki

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Niedojrzała skóra malucha jest podatna na wszelkie urazy. Może je spowodować wycieranie cieknącej śliny czy wystawienie dziecka w wózku z przesuszonego mieszkania na chłodne powietrze.

Buzia małego dziecka. Jak ją pielęgnować?

Franek się ślini, Agnieszka przygryza stale dolną wargę, a Michał po każdym spacerze nabawia się czerwonych rumieńców, które nie chcą zejść - opowiada mama trójki małych dzieci. Jak ma pielęgnować buzię małego dziecka, aby bakterie, wirusy czy grzyby nie...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj