Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Czy można zapobiegać płaskostopiu?

Twój Ekspert Ortopeda

Stopa dziecka, które dopiero zaczyna chodzić, często jest płaska, wygląda na nieukształtowaną – bo taka właśnie jest. Stopa wykształca się podczas chodzenia. Stąd mówimy o fizjologicznym płaskostopiu, które mija, jeśli rodzice dopilnują warunków prawidłowego rozwoju dziecka.

Dr n.med. Urszula Zdanowicz ze swoim synkiem Władusiem

Fot. Archiwum

Dr n.med. Urszula Zdanowicz ze swoim synkiem Władusiem

Lekarze zwracają uwagę na dobrze dobrane obuwie – musi mieć wyprofilowaną podeszwę, tak by stymulowała właściwe grupy mięśni do pracy. W tej chwili odchodzi się już od butów mocno usztywnianych, za kostkę, które przez lata były synonimem zdrowego obuwia. Ortopedzi zwracają uwagę, że w takich butach mięśnie i ścięgna nie pracują właściwie, rozleniwiają się. Praca stopy może się wręcz pogorszyć. Oczywiście mówimy tu o dzieciach ogólnie zdrowych. W niektórych chorobach bowiem może takie specjalistyczne obuwie być potrzebne.

Bardzo ważnym elementem profilaktyki jest umożliwienie dziecku, by chodziło i biegało boso po naturalnym, miękkim podłożu (trawa, piasek). Są również specjalistyczne zajęcia, na których w ramach zabawy fizjoterapeuci pracują nad małymi stopami. Niektóre z tych ćwiczeń – np. przenoszenie chusteczki palcami stóp – można z powodzeniem wykonywać w domu.

Płaskostopie może być też genetycznie uwarunkowane – kształt stopy dziedziczymy bowiem tak jak kolor oczu, czy wzrost. Jeśli tak jest, z pewnością więcej trzeba będzie ćwiczyć z takim dzieckiem, być może zastosować jakieś wkładki do butów, wszystko po to, aby poprawić wygląd i pracę stopy.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • donnavito | 15-12-2014 14:12:48

    Super się chodzi boso, tyle że ostatnio nie ma gdzie, na trwace są psie kupy, na plazy szkło i kapsle od piwa.
  • wojtaszek | 12-01-2015 21:41:42

    Ja pamiętam z lat dziecinstwa jak w przedszkolu mieliśmy kolorowe woreczki wypełnione kaszą lub ryżem które należało za pomocą gołej stopy palcami podnieść na wysokość kilku centymetrów i przemieścić w inne miejsce.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: stopy, płaskostopie, ortopeda, buty, buciki

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj