Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Doula

Mocne wsparcie dla ciężarnej i nowo upieczonej mamy

Amerykańskie badania wykazały, że kobiety otoczone opieką douli miały niższy poziom stresu podczas porodu, rzadziej korzystały ze środków uśmierzających ból i znieczulenia zewnątrzoponowego i częściej rodziły siłami natury.

Obecność douli sprawia, że kobieta w ciąży czuje się pewnie, dzielnie sobie radzi podczas porodu, a gdy urodzi się dziecko szybko nabiera pewności siebie jako mama.

Fot. iStockphoto

Obecność douli sprawia, że kobieta w ciąży czuje się pewnie, dzielnie sobie radzi podczas porodu, a gdy urodzi się dziecko szybko nabiera pewności siebie jako mama.

Okazuje się, że doula jest potrzebna współczesnym kobietom. To obcobrzmiące słowo pochodzące z języka greckiego oznacza „kobietę która służy”, wspierającą drugą kobietę podczas ciąży, porodu i połogu. Jej obecność, to jakby powrót do dawnych obyczajów, kiedy kobiety w trudnych chwilach się wspierały. Dziś nie ma już spotkań przy ręcznych robótkach, w maglu czy przy darciu pierza, podczas których wymieniały się doświadczeniami. Coraz rzadziej też się zdarza, by kobietę w ciąży na co dzień otaczały doświadczone w macierzyństwie siostry, ciotki, matka, czy babka, jak to dawniej bywało.

Misja douli

Doula, pełniąca funkcję asystentki kobiety przy porodzie, podobnie jak doradca laktacyjny nie jest u nas zarejestrowana jako zawód, a jej działalność wciąż uważana jest za nowość lub fanaberię. Tymczasem w Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, czy Stanach Zjednoczonych istnieją stowarzyszenia kwalifikowanych doul. – Przy czym doula nie zajmuje się stroną medyczną porodu, nie bada, tylko wspiera kobietę psychicznie, która sama podejmuje wszelkie decyzje, co do wykonywanych zabiegów – wyjaśnia Małgorzata Borecka, kwalifikowana doula, matka pięciorga dzieci.

Kiedy lekarz i położna zaabsorbowani są medycznym aspektem porodu, doula skupia się tylko i wyłącznie na potrzebach rodzącej kobiety. – Dasz radę, będzie dobrze, jestem cały czas z Tobą! – to słowa otuchy, które wiele kobiet chce usłyszeć, szczególnie kiedy przeżywają kryzys w pokonywaniu bólu przy 7 cm rozwarciu - opowiada Borecka. Podkreśla, że nawet ciężki poród może być satysfakcjonujący dla kobiety, jeśli ma poczucie, że dobrze się spisała. - Mój drugi poród naturalny dał mi właśnie takie poczucie, że dokonałam czegoś wielkiego. To było na granicy duchowego przeżycia. Poczułam, że muszę o tym opowiedzieć innym kobietom i opisałam to w Internecie – wspomina Magda Niemyjska, doula z Krakowa. Ze swego doświadczenia wie, że kobiecie w momencie ogromnego wysiłku potrzebny jest ktoś, kto przypomni o naturalnej energii i sile, jaką ma każda rodząca. – Mężczyzna na sali porodowej przeważnie jest przerażony, a w sytuacji kryzysowej szuka rozwiązania, interweniuje u położnej czy u lekarza. A tu potrzeba spokoju. Wystarczy powiedzieć rodzącej – świetnie sobie radzisz – stworzyć bardziej intymne warunki, pozwolić odpocząć – tłumaczy Niemyjska.

Pozytywne nastawienie do ciąży pomaga przy porodzie

Ważne jest jak kobieta przyjmuje swoją ciążę. Jeśli psychicznie zaakceptuje zmiany dotyczące jej ciała i nastawi się pozytywnie – to i poród przeważnie bywa dobry – opowiada Borecka. – Moja przygoda z doulowaniem zaczęła się w 1997 roku, kiedy będąc jeszcze studentką uczyłam języka polskiego amerykańską doulę, Lindę Sacco. Była obecna przy moim drugim porodzie. Ponieważ podobało jej się to, jak weszłam we własne macierzyństwo, zaproponowała mi, abym jej asystowała - opowiada Borecka. W 2003 roku po szkoleniach i praktyce, Borecka została samodzielną doulą. Jak dotąd towarzyszyła dziewięciu kobietom przy porodzie, kilkunastu pomagała w przygotowaniach do macierzyństwa, kilkudziesięciu po porodzie. – Największą satysfakcję odczuwam w momencie, kiedy mama bierze „władzę w swoje ręce” i staje się ekspertem swojego dziecka, słucha instynktu, staje się pewna macierzyństwa. Wtedy już mnie, douli, tak bardzo nie potrzebuje – opowiada Borecka.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • donnavito | 09-01-2015 01:23:01

  Doule powinny być w kazdym mieście, sama bym skorzystała, gdybym mogła.
 • mikaa997 | 17-02-2015 21:46:23

  Doule są coraz cześciej spotykane jednak niestety nieźle się cenią, można takie usługi wykupić. Ja jednak przy porodzie wolę mieć męża a w trakcie połogu bardzo pomogła mi moja mama.
 • Modzelka8 | 18-02-2015 22:07:51

  Ja raz rozmawiałam z jedną doulą, ale chyba trafiłam na niewłaściwą osobę na niewłaściwym miejscu. Owszem, pięknie mówiła o ciąży i porodzie, ale potem zamiast mnie wspierać zawalała mi jedynie skrzynkę mailową reklamami produktów dla kobiet ciężarnych. Chyba nie na tym polega wsparcie.
 • joanka106259 | 21-02-2015 16:09:11

  Doula to spory wydatek, przecież nie przyjdzie z nami tylko do porodu. Trzeba spotykać się wcześniej, rozmawiać, ćwiczyć itp. a wszystko kosztuje. Jeżeli wybierze się własciwą doule to napewno pomoże przejść przez poród, ale nie jest to niestety rozwiązanie dostępne dla każdego i na każdego mozliwości.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Czasem czerwone  pajączki  pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj