Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

eBobas.pl nie zadowala się odpowiedzią Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie becikowego

Chodzi nam o przestrzeganie zasad państwa prawa

12 grudnia 2009 roku portal eBobas.pl zwrócił się do Rzecznika Praw Obywatelskich z prośbą o interwencję w sprawie wypłaty zapomóg z tytułu urodzenia dziecka, czyli tzw. becikowego. Od 1 listopada ubiegłego roku becikowe jest wypłacane tylko wtedy, gdy kobieta pozostawała pod opieką lekarską co najmniej od 10. tygodnia ciąży. Ponieważ dostaliśmy niesatysfakcjonującą odpowiedź, wysyłamy do Rzecznika Praw Obywatelskich wniosek drugi.

Odpowiedź z dn. 22 grudnia 2009 r. Rzecznika Praw Obywatelskich przysłana do portalu eBobas.pl

Odpowiedź z dn. 22 grudnia 2009 r. Rzecznika Praw Obywatelskich przysłana do portalu eBobas.pl

Odpowiedź, jaką uzyskaliśmy z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich – RPO-636763-III/09/AN - jest dla nas daleko niesatysfakcjonująca. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich posłużyło się w niej bowiem pisemnym zapewnieniem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, że zmiana przepisów o wypłacie becikowego jest zgodna z prawem. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej jest jednak stroną w sprawie becikowego, a portal eBobas.pl oczekiwał wypowiedzi Rzecznika, a nie ministerstwa, które, co zrozumiałe, broni swego stanowiska.
W dodatku część argumentów, którymi posługują się urzędnicy resortu pracy na poparcie swojej tezy jest według nas po prostu nieprawdziwa:
 

1. „Należy także podkreślić, że ustawa o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, uchwalona przez Sejm RP 6 grudnia 2008 r., weszła w życie 1 stycznia 2009 roku., natomiast obowiązek potwierdzania opieki medycznej nad kobietą w ciąży, zgodnie z art. 18 tej ustawy, wszedł w życie 1 listopada 2009 r. Oznacza to więc dla tego przepisu wyjątkowo długie vacatio legis (10 miesięcy), pozwalające zainteresowanym osobom zapoznać się z nowym przepisem”


Pragniemy zauważyć, że na złożenie wniosku o becikowe rodzice dziecka mają 12 miesięcy od jego urodzenia. Po 1 listopada 2009 roku wnioski takie mogą więc jeszcze składać osoby, którym dziecko urodziło się przed wejściem w życie rzeczonej ustawy! Natomiast zgodnie z interpretacją Ministerstwa Pracy żaden wniosek bez dołączonego zaświadczenia o pozostawaniu pod opieką lekarską od 10. tygodnia ciąży złożony po 1 listopada 2009 nie może być rozpatrzony pozytywnie!

2. Urzędnicy resortu pracy twierdzą, że od grudnia 2008 przekazywali jednolitą interpretację przepisów ustawy. „Powyższe stanowisko (…) od szeregu miesięcy jest zamieszczone na stronie internetowej MPiPS i było wielokrotnie prezentowane przedstawicielom gmin zajmujących się przyznawaniem świadczeń rodzinnych, a także zainteresowanym mediom”.

Nie jest to prawda. W sprawie nowych zasad wypłaty becikowego panował aż do początku listopada totalny chaos. Wystarczy choćby pobieżna kwerenda tekstów prasowych – i to w najpoważniejszych gazetach – by stwierdzić, że przeciętny obywatel nie miał żadnych szans ustalić, jak będą działać nowe przepisy. Przywołajmy choćby fragment artykułu z „Gazety Prawnej” (11 kwietnia 2009 r.), skierowanej przecież do specjalistów, w tym urzędników samorządowych! „Tak więc, jak wyjaśnia resort pracy, kobieta, której 10. tydzień ciąży będzie przypadał po dniu 31 października 2009 r., będzie musiała przedstawić zaświadczenie lekarskie, natomiast kobieta, która po 31 października 2009 roku będzie w ciąży dłużej niż 10 tygodni, nie będzie miała takiego obowiązku. Nie będzie ona mogła bowiem dokumentować pozostawania pod określoną formą opieki medycznej od 10. tygodnia ciąży, skoro dopiero 1 listopada 2009 r. wejdą w życie przepisy określające te formy opieki medycznej, a przepisy ustawy wymagają pozostawania pod taką opieką od 10. tygodnia ciąży”.
 

Nie bez znaczenia jest fakt, że minister zdrowia Ewa Kopacz, która wydała rozporządzenie w sprawie zaświadczenia lekarskiego niezbędnego do wypłaty becikowego jeszcze na początku listopada 2009 roku mówiła w radiu RMF FM: „Moje rozporządzenie nie obejmuje kobiet, które już urodziły lub są w ciąży dłużej niż 10. tygodni”.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • karlita | 14-01-2010 13:19:40

  jestem jak najbardziej ZA !! jestem przypadkiem gdzie urodziłam w czerwcu a musiałam dostarczać takie zaświadczenia
 • JoannaP | 15-01-2010 15:10:07

  Dla mnie to istna głupota, ważna moim zdaniem powinna być comiesięczna wizyta u ginekologa, a nie w którym tygodniu ciąży się zaczęło do niego chodzić, nie kiedy nie da się tego od razu tak określić...i zwleka się trochę z wizytą..no ja mam te szczęście, że mam wpis w kc od 10 tyg.Ale może zmienią te przepisy..miejmy nadzieję... Mój Patryczek:*
 • darotta | 17-01-2010 14:59:59

  zgadzam się , rozporządzenie bez sensu, jedyny przepis stanowiący o tym, iż prawo działa wstecz. Nasuwa się pytanie: czy, jeśli przestępca jest skazany na max.wymiar kary możliwy do zasądzenia za przestępstwo, którego się dopuścił, to jeśli w trakcie odbywania kary prawo ulegnie zmianie i max.wyrok kary za to przestępstwo ulegnie podwyższeniu, to jemu automatycznie przedłuży się odbywanie kary...
 • dorota74 | 18-01-2010 21:38:19

  Oj tak,to wszystko to jedna wielka bzdura! W różnych miejscach w necie były różne i sprzeczne informacje-w jednym pisze,że nie potrzeba zaświadczenia od tych kobiet ,których ciąża trwa dłużej niż 10 tyg po 31 X, w drugim miejscu ,że obowiązuje wszystkich; ja urodziłam 5 listopada,wiec moja ciąza dobiegała końca,wg mnie więc nie powinnam dostarczać; ale oczywiście każdy urząd interpretuje przepi...

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: wydatki na dziecko, rodzina, rodzice, becikowe

Polecamy

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj